200 хиляди излязоха на протест в Киев, властта ги смали до 5 000 човека
Източник: bTV
Около 200 000 граждани се събраха на площад „Независимост” в украинската столица Киев за обявения голям протестен митинг на опозицията, предаде АФП. В същото време минути след 12:00 часа, когато бе обявено началото на събитието, полицията преброи на Майдана около 5000 души, предаде РИА „Новости”.
Планираният като най-масов протест отново е с настояване на оставка на президента Виктор Янукович, предсрочни избори и подписване на Споразумението за асоцииране с Европейския съюз.
Развявайки знамена на ЕС и Украйна, поддръжници на опозицията изпълниха площада, където протестното движение устрои палатков лагер. Някои от участниците в акцията носят каски, за да се предпазят в случай на възможни сблъсъци с полицията.
Министерството на вътрешните работи информира, че не са регистрирани груби нарушения на обществения ред. От там посочиха, че обстановката в страната като цяло остава спокойна.
Оттам предупредиха обаче, че в Киев се готвят провокации. По данни на ведомството, около 200 души с маски планират да проведат акция в близост до администрацията на президента и кабинета на министрите на Украйна.
„МВР разполага с информация, че около 200 младежи в центъра на града се екипират с маски, палки и бутилки със запалителна течност и възнамеряват да се отправят към администрацията на президента и кабинета на министрите на Украйна”, съобщава ведомството на страницата си във Фейсбук.
По рано опозиционните партии изразиха опасения, че провокациите са организирани от властите, които целят чрез безредици да създадат условия за въвеждане на извънредно положение и така да разчистят площада.
Бившият украински премиер Юлия Тимошенко настоява за незабавната оставка на президента Виктор Янукович. Призивът се съдържаше в изявление, прочетено от нейната дъщеря пред участниците в масова антиправителствена демонстрация в центъра на Киев. „Нашата цел е незабавната оставка на Янукович като президент на Украйна”, каза Евгения Тимошенко, цитирайки думите на своята майка. Тълпата отговори на призива със скандирания „Оставка!”.
Минималната заплата в България расте, но хората остават на ръба на издръжката
Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати
Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи
Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда
Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс
Проф. Кантарджиев с тревожна новина: Заешка треска удари България
Германски експерт: Изходът от войната в Украйна ще определи съдбата на Европа
Лондон изпрати изтребители F-35 в Кипър
Петролната блокада: Куба въвежда извънредни мерки
На НСИ ли да вярвам или на очите си, като сиренето от 9 евро стана 12?
Какви са реалните доходи на домакинствата в Европа
Човека-паяк обяви награда от $100 000 за следа към изчезналите с Ивайло Калушев
