ГЕРБ изпрати жалби до Брюксел за полицейщина в държавата
ГЕРБ изпрати писмо до европейските институции и партии, с което ги сезира за "безпрецедентен случай на репресии от страна на МВР спрямо български граждани". Вътрешният министър Цветлин Йовчев отхвърли обвиненията. Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов най-напред съобщи пред журналисти, че се обсъжда сигнал до Брюксел със снимки "как се събират личните карти на хората в автобусите, дошли в София да изразят гражданската си позиция". Вчера част от протестиращите срещу кабинета написаха жалба до Брюксел именно заради това, че служители на МВР са ги спирали и са им давали готови призовки да се явят в полицията. В официално съобщение от ГЕРБ съобщиха, че сигналът е изпратен до ПАСЕ, еврокомисарите по правосъдие и по вътрешните работи, до генералния секретар на ЕК, до президентите на ЕНП, ПЕС и АЛДЕ, както и до председателите на групите на трите партии в Европарламента. В писмото са изложени факти и обстоятелства около протеста на 4 септември пред Народното събрание и как мирно протестиращи граждани са били "подложени на полицейски тормоз". Единствената причина за това беше решението на гражданите да изразят чрез протест обществената си позиция срещу управлението на Тройна коалиция на партиите БСП, ДПС и "Атака", се казва още в писмото на ГЕРБ, подписано от лидера на партията Бойко Борисов. И допълват, че са получили сигнали от граждани от цялата страна, че са били малтретирани и психологически от органите на МВР. От партията искат да научат дали европейските институции и партии намират за приемливо правителство, подкрепяно и съществуващо благодарение на партии-членки на ПЕС и АЛДЕ, да прилага такива мерки. Вътрешният министър Цветлин Йовчев заяви на брифинг, че всичко, което прави и ще прави МВР, е изцяло в рамките на закона и мотивирано от него. Честно казано, необясними са ми тези твърдения за полицейщина и към момента не виждам нужда да ги коментирам. Ще опитам само да направя принципно уточнение, тъй като според мен доста фриволно започнаха да се използват термини като полицейщина и полицейска държава, коментира още Йовчев. По думите му полицейска държава е термин, който се използва, когато властта с всички средства се опитва да наложи тотален контрол върху всички сфери на обществения живот. Това би означавало вътрешният министър да се опита грубо да се намеси в работата държавни органи и на независимата съдебна система, което той никога не би направил, пише дир.бг. При полицейщина ще имаме прекомерно подслушване и злоупотреба със СРС, а вътрешният министър ще злоупотребява със служебна информация и то в такава посока, че да постигне някакви групови или партийни интереси, върна топката към Цветанов министърът и подчерта, че не членува в партия.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

най-големите ченгете се оплакват от полицейско насилие.
но това си е в стил ГЕРБ.
и като крадци викаха дръжте крадеца, докато те прибират с двете ръце.