Наливат 5 млн. лева в Перперикон
Очаква се Акрополът на Перперикон да бъде изцяло проучен това лято. Това съобщи археологът професор Николай Овчаров пред Фокус. Тази година се очертава да се проведе най-голямата кампания, свързана с археология от 2001 г. насам. Археологическо лято 2013 г. ще получи 250 000 лв. от Министерство на финансите.
„Тази година ще работим не три, а почти пет месеца, като целта е да бъде проучен изцяло Акрополът на Перперикон”, каза проф. Овчаров. „Това е много важно, тъй като Акрополът на Перперикон и дворецът-светилище ще бъдат направени във вариант, в който ще може да се пристъпи към тяхната реставрация, консервация и превръщането им в напълно завършен археологически обект и обект на културния туризъм”, посочи той.
Перперикон е основният културно-исторически паметник, който ще запълни „Виа Родопика” – големия туристически маршрут, започващ от Хасково, от Александровската гробница, преминаващ през Перперикон и Татул, храма на Орфей, Златоград и стигащ до Смолян. „Приключиха търговете по европейски проект за около 3,6 млн. лв., като през март-април месец ще започне работата по него. Същевременно имаме гаранция от министър Дянков, че Кърджали ще получи 1 млн. лв. по проект за реставрация и консервация на северната част на Акропола. С този проект парите, които ще бъдат вкарани в Перперикон ще са на стойност 5 млн. лв. за реставрация, консервация и археологически разкопки”, каза проф. Овчаров. Разкопките на Перперикон ще продължат от края на май до края на септември.
Разкриха тайник с 8 иракчани в микробус на границата с Гърция
Лекар предупреди за опасна грешка с климатика в жегите
Веско Маринов пусна слънчева централа за над 1 млн. евро край Полски Тръмбеш
Спецакция в Работнически жилища: Арестуваха Иван Стоянов с 25 грама марихуана
AfD дръпна със 7 пункта пред CDU/CSU в Германия
Задържаха Николай Тодоров от жк. "Меден рудник" след тест за три вида дрога зад волана
България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат
Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене
НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения
Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания
Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас
През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти
