Всеки втори българин приема лекарство без рецепта
Според проучването, един от трима употребява хранителна добавка
Всеки втори българин, живеещ в град, приема лекарство, с рецепта или без рецепта. Един от трима употребява хранителна добавка. Това показва проучване компанията "Ipsos", проведено сред 800 работещи и живеещи в различни градове у нас, като една трета са в София. Данните бяха представени по време на конференцията "Иновации и добри практики в здравния сектор", организирана от "Капитал".
Според проучването, хората, които споделят, че приемат два вида лекарства и хранителна добавка, харчат средно по 200 лева месечно за това. Ако се добави член на семейството, който също приема лекарство, разходът достига 250 лева, а с лекарска консултация и изследвания – до 400 лева, обясни социологът Ирина Митова.
Около 40 процента от участниците в проучването споделят, че нямат диагноза за заболяване. Най-често срещаните диагнози сред останалите са хипертония, диабет, депресия, заболяване на щитовидната жлеза.
Затлъстяването се откроява при младежи от 15 до 19 години. Близо една пета от анкетираните признават, че нямат здравни осигуровки – предимно живеещи в малки градове и хора с нисък доход, цитирано от БНТ.
Спряха спешната евакуация на кораби през Ормузкия проток след експлозии
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова
Дневен хороскоп за 26 юни 2026: Важни решения за Девата, късмет за Рибите
Филип Буков и Деси Бакърджиева в Бургас заради „Илюзията в брака“
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
Убиецът на Къци от Лъвов мост остава за постоянно в ареста
София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
