×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честваме Деня на Европа: 9 май – символ на мира и единството
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

402-ма нови милионери за година у нас


10 Ноември 2025, Понеделник, 11:50 ч.
Автор: Флагман.бг

Увеличават се дори влогове с малки суми

Повече българи с над 1 милион на влог в банката, отчете БНБ. В края на септември милионерите у нас са нараснали с 402-ма за една година и с 89 само за три месеца, като броят им вече е 2061, а в сметките си имат над 4,9 млрд. лева.

С 858 за година повече са и депозитите, в които има от 500 000 до 1 млн. лева, а за последните три месеца те са се увеличили с 312, като такива са вече 4433 сметки. Сериозно нарастват и влоговете със суми от 200 000 до 500 000 лева и достигат 31 638, като за година броят им се е увеличил с над 25% или с 6373. Прави впечатление, че нарастват почти всички влогове, с изключение на най-малките – до 1000 лева и от 1000 до 2500 лева, като намалението при тях е минимално – съответно с 2% и 0,7% за една година. До 1000 лева са над 4,634 млн. депозита, а до 2500 – над 966 хил. влога.

Данните потвърждават тенденцията за внасяне на парите в брой в банките, за да бъдат обменени автоматично в евро на 1 януари догодина, когато страната ни официално ще приеме единната европейска валута.

Фирмите също увеличават парите си на депозит в банките, като при тези над 1 млн. лева ръстът за година е с 1024 броя, и те достигат 7460 броя. При фирмите увеличение има при всички видове депозити, както при големите, така и при малките суми.

С 63% са повишават за година кредитните милионери у нас, като такива заеми са изтеглили 472 домакинства или със 183 повече за една година. Близо 70 на сто пък повече за година са заемите на домакинствата в размер от 500 000 до 1 млн. лева, като такива са 4504 кредита. Това са заеми, които се теглят най-често за покупка на имот или луксозен автомобил. Намаляват обаче дребните потребителски кредити, с които обикновено се покриват комунални сметки.

Общо депозитите на Нефинансови предприятия, Финансови предприятия и Домакинства към края на третото тримесечие на 2025 г. нараства на годишна база с 1,4%, а общият им размер – с 13,2%.

Бизнесът държи в банките 659 хил. депозите, като се отчита ръст от 4.6% спрямо края на същия месец на 2024 г. В края на третото тримесечие на 2025 г. размерът на тези депозити е 51,123 млрд. лева, като на годишна база той нараства с 12,9%. Спрямо края на юни 2025 г. броят им се увеличава с 0,7%, а размерът им – с 8,9%.

Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на депозитите за сектора са Търговия (25,2%), Преработваща промишленост (13,4%) и Строителство (9,3%).

Към края на септември 2025 г. в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 60.9%.

Броят на депозитите на сектор Домакинства и НТООД е 9,037 млн., като нараства на годишна база с 1,2%. Размерът на тези депозити в края на септември 2025 г. нараства на годишна база с 13,1% и достига 96,272 млрд. лева. В края на септември 2025 г., спрямо края на предходното тримесечие, броят на тези депозити се увеличава с 0,2%, а размерът им – с 3,4%.

Към края на септември 2025 г. в общата сума на депозитите преобладават тези с размер над 50 хил. до 100 хил. лв. с дял от 19,5%

Броят на кредитите на сектори Нефинансови предприятия, Финансови предприятия и Домакинства и НТООД към края на третото тримесечие на 2025 г. нараства с 1,4% на годишна база, а общият им размер – с 14.9%.

Кредитите на сектор Нефинансови предприятия в края на третото тримесечие на 2025 година са 159 хил. броя, като нарастват с 8,7% на годишна база. Размерът на тези кредити е 51,794 млрд. лева, като се отчита увеличение с 9,4% на годишна база. Спрямо края на предходното тримесечие броят на кредитите на сектор Нефинансови предприятия нараства с 0,8%, а размерът им – с 1,9%.Трите отрасъла с най-големи дялове в общата сума на кредитите за сектора са Търговия (26,1%), Преработваща промишленост (21%) и Операции с недвижими имоти (11,7%).

Към края на септември 2025 г. в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 1 млн. лв. с дял от 76,1%.

Броят на кредитите на сектор Домакинства нараства на годишна база с 1%, като достига 2,897 милиона. Размерът им нараства на годишна база с 20,9%, като достига 53,675 млрд. лева. В края на септември 2025 г. в сравнение с края на юни 2025 г. броят на тези кредити нараства с 0,3%, а размерът им се увеличава с 5,2%.

Към края на септември 2025 г. в общата сума на кредитите преобладават тези с размер над 100 хил. до 250 хил. лв. с дял от 27,7%.


В категории: Животът


Коментари
Флагман.БГ Как да кажеш точно какво искаш в леглото Как да кажеш точно какво искаш в леглото 09/05/2026, Събота 22:00 1
Флагман.БГ Подаграта се отключва от месото Подаграта се отключва от месото 09/05/2026, Събота 21:20 2
Тервел ИЛИЕВ Габрово завря, стотици излязоха на протест Габрово завря, стотици излязоха на протест 09/05/2026, Събота 21:11 1
Флагман.БГ Грозен скандал в ефира на Нова тв Грозен скандал в ефира на Нова тв 09/05/2026, Събота 20:20 9
Флагман.БГ Задържаха трима за побой в София Задържаха трима за побой в София 09/05/2026, Събота 20:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Как бургаската болница „Сърце и Мозък” привлече най-изтъкнатия онколог, от когото регионът се нуждае Как бургаската болница „Сърце и Мозък” привлече най-изтъкнатия онколог, от когото регионът се нуждае Тя разполага с обучен екип и иновативно оборудване, каквото имат европейските болници, ще ръководи Онкологичния център в Бургас Вижте какво бижу ще имат в Айтос (ВИДЕО) Вижте какво бижу ще имат в Айтос (ВИДЕО) Най-модерният Дом за възрастни хора в региона ще е там, до края на месеца ще е готов и оборудван Закараха спешно до "Пирогов" един от колоездачите, пострадали при днешното падане на Джирото Закараха спешно до "Пирогов" един от колоездачите, пострадали при днешното падане на Джирото Директорът на болницата д-р Даниел Илиев лично е пристигнал в лечебното заведение заради създалата се кризисна ситуация Джамбазки: Либералният дневен ред не позволява да се показват престъпленията и изстъпленията на „малцинствата“ Джамбазки: Либералният дневен ред не позволява да се показват престъпленията и изстъпленията на „малцинствата“ Ние обаче не можем и няма да търпим това безобразие, пише Ангел Джамбазки  Габрово завря, стотици излязоха на протест Габрово завря, стотици излязоха на протест Част от гражданите поведоха събралото се множество на шествие в града, като протестиращите се събраха пред жилището на кмета на Габрово Таня Христова "Левски" вдигна шампионската титла пред пълния ст. "Георги Аспарухов" "Левски" вдигна шампионската титла пред пълния ст. "Георги Аспарухов" Дори загубата с 0:1 от "Лудогорец" не помрачи празненствата, тъй като сините фенове се бяха подготвили за нещо, което твърде дълго чакаха. След скъпите гръцки череши на пазара идват българските, търговец разкри пред Флагман.бг колко ще струват След скъпите гръцки череши на пазара идват българските, търговец разкри пред Флагман.бг колко ще струват Няма спекула, такива са цените всяка година – ранните са скъпи, после идва ред на евтините, каза бургазлията Grande Partenza на морето срещу тоталната липса на внимание в София Grande Partenza на морето срещу тоталната липса на внимание в София Няма и повей от розова празничност по улиците и трасето, нулева подготовка и непукизъм Това са Атанас и Велимира от Бургас - задържани заради склоняване към проституция Това са Атанас и Велимира от Бургас - задържани заради склоняване към проституция Всеки момент ще стане ясно дали прокуратурата ще удължи мярката им за неотклонение до 72 часа Касапница на Giro dItalia край Лясковец, колоездачи се забиха в мантинела (ВИДЕО 18+) Касапница на Giro dItalia край Лясковец, колоездачи се забиха в мантинела (ВИДЕО 18+) Списъкът с пострадалите става все по-дълъг, подцениха скоростта при завой в условия на дъжд
Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Полицията и удобните анализатори побързаха да обяснят как всичко било „битов скандал“. Само че габровци ясно казват друго – години наред търпят агресия, безнаказаност и страх, докато държавата се прави, че проблем няма Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него „Работете 12-14 часа, за да имам пари!“, реди той във видео, което публикува в тик-ток Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Петер Мадяр пое управлението с обещания за медийни реформи и завръщане към ценностите на ЕС Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Споразумението е постигнато с посредничеството на Доналд Тръмп Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Общината готви конкурс, МРРБ е сезирано за нарушения, касаещи разрешителни за строеж Фицо носи на Путин послание от Зеленски Фицо носи на Путин послание от Зеленски Посещението на словашкия лидер в Москва е планирано за утре, 9 май Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Той ще представи новата си изложба "Аз, клоунът" Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Страст, вълнение и истинско желание да бъдеш част от шоуто: благодаря, България, за тази впечатляваща Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Кандев е с много висок рейтинг, след като определено се справи през последните няколко месеца  Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Двамата обсъдиха основните приоритети в работата на министерството, подготовката за предстоящия летен туристически сезон, диалога с туристическия бранш и общините, както и необходимостта от последователност и устойчивост в изпълнението на ключови политики и проекти в подкрепа на сектора
Мариус Куркински Мариус Куркински Писна ми от BG, искам България Виц на деня Виц на деня Отива един в публичен дом и казва:
- Искам момиче с огромни гърди и тясна слива.
След пет минути идва една от работничките, оглежда се и пита:
- Къде е тоя с големите ръце и малката пишка?!
Виц на деня Виц на деня Медицинска сестра се кара на болния:
- Стига си гледал телевизия! Айде лягай в леглото!
- Ами ако ни хванат?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук С*ксът е като висшето образование! Редовно, задочно и платено!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори