Шефът на горивата у нас с голяма новина за всички шофьори
Проблемът е заради логистични затруднения с доставката на биетанол
Ситуацията с временния недостиг на бензин на някои бензиностанции в страната върви към нормализиране, заяви председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев пред БТА.
„Дори на една бензиностанция да липсва продукт, на следващата има. Минерален бензин има в достатъчни количества – дори над необходимите за страната“, посочи той.
Причината – липса на биетанол
Основният проблем през последните дни е свързан с доставките на биетанол – добавка, която по закон трябва да съставлява 10% от бензиновите горива. Липсата му е резултат от:
- затваряне на фабрика в Унгария
- затруднения с доставките заради митнически тарифи
- по-ниско производство на суровина, тъй като се добива от земеделски култури
- липса на входящо пристанище в България за внос на големи количества, което налага доставката с цистерни
„Всички тези фактори създадоха перфектна буря, но доставките вече се стабилизират и в близките седмици ситуацията ще се нормализира“, уточни Бенчев.
Цените остават стабилни
По думите му затрудненията с биетанола няма да доведат до поскъпване на горивата. „За последния месец и половина бензинът е поевтинял с 1,5%, а дизелът – с около 2%. Засега няма индикации за повишение на цените“, увери той.




















