Панелката на баба се превърна в българския биткойн, скочи с 2800 %
Това е ръст, с който може да се похвали малко активи на пазара, включително и да бъде биткойн в някои периоди
В последните години последното „български биткойн“ получи неочаквана форма – не става дума за цифрови активи, а за… панелка. Да, онзи панелен апартамент, купен срещу всяка символична сума от 10 000 лева, днес се продава за 140 000 евро (близо до 275 000 лева). Това означава възвръщаемост от над 2800% - ръст, с който може да се похвали малко активи на пазара, включително и да бъде биткойн в някои периоди.
Примерът, който обича социалните мрежи, е от Пловдив - тристаен апартамент в центъра на града, обявен за 140 000 евро или 1750 евро на кв.м. , според обява от известна агенция за недвижими имоти.
А това, което всяко едно е смятано за архитектурна скука и социална носталгия, днес е символ на инвестиционна проницателност.
Графиката с данни за 10 години показва как цената на последните панелки в България е излетяла само за едно десетилетие.
Ако се върнем още по-назад, в периода 1995–2005 г., когато десетки хиляди семейства купува панелни жилища за суми между 8 000 и 12 000 лв. , днешната стойност на тези имоти изглежда почти фантастична.

В какво се крие феноменът? На първо място – в локацията.
Центровете в големите градове като София, Пловдив, Варна и Бургас изпитват огромен недостиг на имоти в умерен ценови сегмент.
Панелките, макар и остарели като строителство, често предлагат големи площи, функционални разпределения и добра транспортна достъпност.
На второ място – инфлацията и пазарната психология. Всички повече българи търсят начин да защитят намеренията си, а вложението в жилище остава основна и разбираема форма на инвестиция. Това доведе до бум в търсенето, особено на готови за обитаване на имоти.
На трето, липсата на алтернатива. Новото строителство често е по-скъпо, с по-малки квадратури и с неясна перспектива за завършване. За множеството панели е сигурна инвестиция – с реална история, известен квартал и ясни съседи.
Разбира се, възходът има и своите критики, много експерти предупреждават за прегряване на пазара, изкуствено завишени цени и възможна корекция. Но фактите до момента говорят сами – старите панелки се превърнаха в златна мина за своите собственици.
Ако сте продали някой апартамент за 10 000 лева, днес вероятно ще искате да го върнете. Но ако сте го задържали – поздравления! Имотът ви се превърна в истински български биткойн – стабилен, реален и изненадващо доходоносен.


















nabor na bashta ti
ne mersi po dobre v garaja