Сезонът на горските пожари и спортът на открито: Кога димът става опасен
Как замърсяването на въздуха разболява хората
С настъпването на слънчевите летни дни много хора се обръщат към тренировките на открито. Но понякога приятното време често съвпада със сезона на горските пожари. С по-сухите летни сезони, както честотата, така и интензивността на горските пожари се увеличават, което води до повече дим. Американското издание The Conversation интервюира експерта по темата д-р Джон Куиндри от Университета в Монтана.
Димът от пожар може да се разпространи на голяма територия, излагайки хората на риск от влошаване на здравето вследствие от замърсяването на въздуха.
Спортистите и здравните експерти се питат дали ползите от упражненията на открито се обезсмислят, когато небето е покрито с пушек.
Как замърсяването на въздуха разболява хората?
Компонентите на замърсяването на въздуха зависят от неговия източник. Например, замърсяването на въздуха, свързано с трафика, се състои предимно от изгорели газове от превозни средства и износване на спирачки и гуми, докато промишленото замърсяване съдържа значителни количества озон.
Горските пожари произвеждат огромни количества фини прахови частици. Тези частици са с диаметър по-малък от 2,5 микрометра – около една десета от размера на поленово зърно.
Частици с такъв размер, които експертите по качество на въздуха наричат PM2.5, пораждат сериозни опасения за здравето, тъй като са достатъчно малки, за да бъдат пренесени до най-дълбоките части на белите дробове. Оттам те могат да преминат в кръвния поток, което води до възпаление в цялото тяло – по същество, реакцията на имунната система – което може да насърчи или влоши множество хронични заболявания.
Изследванията показват, че дългосрочното излагане на дим от горски пожари е свързано с белодробни заболявания, сърдечни заболявания и други състояния. Тъй като тези заболявания се развиват с десетилетия, учените смятат, че здравословните проблеми, причинени от вдишването на дим от горски пожари, се натрупват след години на излагане.
Еднократното излагане на дим може да има кумулативни ефекти
Изследователски екип проучва как краткосрочното излагане на дим може да повлияе и на дългосрочните здравни последици, като сърдечни и белодробни заболявания.
За да оценят ефектите от излагането от един пожар, учените по околна среда могат да изучават различни фактори, като маркери на имунната система, признаци на физиологичен стрес и промени във функцията на сърцето, кръвоносните съдове и нервната система. Как точно излагането на дим влошава заболяванията, все още е слабо проучено, но тези незабавни реакции в организма може да са свързани и с развитието на хронични заболявания.
В изследване, публикувано през юни 2025 г., са регистрирани тези резултати при здрави участници, които са тренирали по време на симулация на горски пожар в лаборатория. Въздухът е бил филтриран, за да съдържа високи концентрации на частици PM2.5, произведени от изгарянето на борови дървета – еквивалентно на това да са били изложени на последствията от голям горски пожар.
20 здрави участници на възраст около 25 години тренирали на велоергометър с около половината от максималното си усилие в продължение на два часа, докато са изложени на дима. Установено е, че функцията на кръвоносните съдове и нервната система на участниците е намаляла веднага след тренировката им в димна среда. Тези показатели за стрес се върнали към нормалното в рамките на един час след излизане от лабораторията.
Половината от участниците в проучването имали засилена реакция към физиологичен стрес, което според учените може да означава повишен риск от хронични заболявания. Те са подбрани въз основа на стрес тест, проведен преди експеримента: По-конкретно, кръвното им налягане се повишило рязко, когато ръцете им били потопени в ледена вода за две минути. Участниците, реагиращи на стрес, са изпитали значително по-силен спад във функцията на кръвоносните съдове и нервната система, отколкото хората в типичната група, което предполага, че упражненията в силно задимена среда могат да засегнат някои хора повече от други.
Доколко задимено е твърде задимено за упражнения на открито?
За съжаление, не съществуват точни прагове за качество на въздуха, базирани на фактори като възраст и медицинско състояние. Но някои прости насоки и съображения могат да помогнат.
Първата стъпка е да проверите качеството на въздуха там, където живеете като използвате сайт или приложение даващ данни за измерванията в конкретния регион.
Когато качеството на въздуха е класирано като „добро“, решението е просто – излезте навън и се насладете на открито. И няма много дебати относно това, че хората като цяло трябва да ограничат времето си на открито, когато нивата на качество на въздуха преминат прага „нездравословно“ – или поне да са наясно, че това представлява риск за здравето.
Рисковете и ползите от упражненията на открито, когато качеството на въздуха е в диапазоните „умерено“ и „нездравословно за чувствителни“, са по-малко ясни, особено за хора, които нямат хронични здравословни проблеми.
Оценка на риска
Един от основните фактори при вземането на решение кога и дали да тренирате на открито, е вашето здравословно състояние. Препоръчва се хората с хронични заболявания да бъдат предпазливи и да останат на закрито, когато нивата на дим доближават оценката за качество на въздуха до категорията „нездравословно за чувствителни“.
Този съвет може да е очевиден за хора с диагностицирани белодробни заболявания като астма или хронична обструктивна белодробна болест, като се има предвид, че частиците от дима от горски пожари дразнят белите дробове. Но проучванията показват, че това е вярно и за по-леки заболявания. Например, голямо проучване на хора с повишено, но не клинично високо кръвно налягане показва, че тези, които живеят наветрено в среда със замърсен въздух, са по-склонни да развият високо кръвно налягане и в крайна сметка сърдечни заболявания.
Друго съображение е времето от деня. С напичането следобед, количеството въздух, което дишаме, се увеличава, разреждайки броя на частиците. А следобедните ветрове често духат застоял въздух от долините, където частиците могат да се концентрират през по-хладните части на деня. Това означава, че вечерните тренировки може да са по-безопасни от ранните сутрешни, въпреки че директното потвърждение с показанията за качеството на въздуха е ключово.
Важна е и интензивността, с която тренирате. Упражненията с по-висока интензивност означават по-дълбоко и по-често дишане, което вероятно увеличава излагането на вреден въздух. Така че може да изберете по-кратко бягане пред по-дълго бягане, когато качеството на въздуха е умерено или лошо.
Моята лаборатория в момента работи за количествено определяне на количеството замърсяване, което човек вдишва, докато тренира в условия на дим, въз основа на интензивността на упражненията, продължителността на упражненията и локалното количество частици. Тази линия на изследване е все още в начален стадий, но нашите ранни открития и други публикувани изследвания показват, че когато димът от горски пожари поставя качеството на въздуха в диапазона „умерено“ и „нездравословно за чувствителни“, хората могат да намалят ефектите от излагането на дим, като намалят интензивността на упражненията си или времето, което прекарват навън.
Нова телевизия




















