Смайващата тайна за Хитлер и потресаващата му забрана към жените
Държал е много на правата на животните, колкото и да е абсурдно това, заяви Любомир Стойков
В обкръжението на Адолф Хитлер е било недопустимо да се появи дама с червило, с маникюр или с боядисана коса и корекция на веждите. Това каза в ефира на bTV модният анализатор и изкуствовед проф. Любомир Стойков. Той уточни, че фюрерът е бил категорично против използването на козметиката, тъй като е бил веган.
„Държал е много на правата на животните, колкото и да е абсурдно това. Тъй като за козметиката са се използвали суровини от други същества, е бил категорично против“, обясни професорът, а водещата Цветанка Ризова добави, че гостът й наскоро представил новата си книга „Стилът на дикторите Хитлер, Мусолини, Сталин“.
„От дете ме е вълнувал животът на хората, които командват парада, а в случая става въпрос не за кои да е, а за най-големите демони в историята. Това, което обединява и тримата, е липсата на вкус, т.е. в кичозността и безвкусицата в цивилното облекло. Те са най-засилени при Хитлер. Той е бил много небрежен. Не е държал на външността си и постоянно е получавал забележки от най-близките си хора“, заяви модният анализатор.
„Не е било важно за него да комбинира вратовръзка с риза или с обувки. Бенито Мусолини пък е залитал в друга област – мегаломания, грандомания. Италианският диктатор страда от мания за величие и стилът му може да се характеризира като бутафорен, кичозен, имитиращ императори“, добави той.
Разликата между Сталин и Хитлер
„Общото между Йосиф Сталин и Адолф Хитлер е, че не са се разделяли с ботушите си. Съветският диктатор е спял с тях“, заяви проф. Стойков.
„И Бенито Мусолини, и Хитлер създават бюра против външно модно влияние. Германия е забранила вноса на каквато и да е мода и облекло от Италия, Франция и Обединеното кралство, както и никакви еврейски дизайнери. Само за Магда Гьобелс е имало изключитение, защото любимият й моделиер е бил евреин“, добави той.
„Много силни рестрикции е имало и в Италия по отношение на външното модно влияние. И Хитлер, и Мусолини са държали много на народната носия. Фюрерът дори е насърчавал дизайнерите да взаимстват акцентите в гръдната сфера, свързано с идеологията и насърчаване на плодовитостта на германката“, каза авторът на „Стилът на дикторите Хитлер, Мусолини, Сталин“.
„Диктаторът от СССР на пръв поглед е най-далеч от модата и с най-примитивен вкус, но през 1935 г. възлага на една от най-прочутите дизайнерки в света Елза Скиапарели да направи колекция за съветската жена труженичка, която не трябвало да има по-ниско самочувствие от германката и от италианката“, добавя той.
„Направена е такава колекция. Единственото, което комисията не одобрила, били големите джобове, защото по това време в СССР било много разпространено джебчийството и те щели да улесняват уличните бандити“, каза още проф. Стойков.


















