Амбициозен бюджет за по-силна Европа: 2028-2034
Европейската комисия представи предложението си за амбициозна и динамична многогодишна финансова рамка (МФР), възлизаща на почти 2 трилиона евро (или 1,26 % от брутния национален доход на ЕС средно между 2028 г. и 2034 г.). Тази рамка ще предостави на Европа дългосрочен инвестиционен бюджет, отговарящ на амбициите ѝ да бъде независимо, проспериращо, сигурно и процъфтяващо общество и икономика през следващото десетилетие.
Европа е изправена пред все по-голям брой предизвикателства в редица области като сигурността, отбраната, конкурентоспособността, миграцията, енергетиката и устойчивостта спрямо изменението на климата. Те не са временни, а отразяват системни геополитически и икономически промени, които изискват силен и ориентиран към бъдещето отговор.
Поради това Комисията предлага основно преработване на бюджета на ЕС, което ще бъде по-рационализирано, гъвкаво и с по-голямо въздействие. Това значително ще увеличи капацитета на ЕС за изпълнение на основните политики, като същевременно се работи по нови и нововъзникващи приоритети. Този бюджет ще продължи да подкрепя хората, предприятията, държавите членки, регионите, партньорите и най-вече колективното бъдеще на ЕС.
Модерният бюджет на ЕС изисква модернизирани и стабилни източници на доходи. Ето защо Комисията предлага и нови собствени ресурси и корекции на съществуващите, което ще облекчи натиска върху националните бюджети, като генерира 58,5 милиарда евро годишно.
Председателят Фон дер Лайен заяви: „Новият ни дългосрочен бюджет ще спомогне за защитата на европейските граждани, за укрепването на европейския социален модел и за процъфтяването на нашата европейска промишленост. Във време на геополитическа нестабилност бюджетът ще позволи на Европа да оформи собствената си съдба в съответствие със своята визия и идеали. Бюджет, който подкрепя мира и просперитета и популяризира нашите ценности, е най-добрият инструмент, с който можем да разполагаме в тези несигурни времена.“
Основни характеристики на новата МФР
По-голяма гъвкавост в рамките на бюджета, така че Европа да има капацитета да действа и реагира бързо, когато обстоятелствата се променят неочаквано или когато трябва да бъдат разгледани нови приоритети на политиката.
Опростени, по-рационализирани и хармонизирани финансови програми на ЕС, така че гражданите и дружествата да могат лесно да намират възможности за финансиране и да имат достъп до тях.
Бюджет, съобразен с местните нужди, с национални и регионални планове за партньорство, основани на инвестиции и реформи, за целенасочено въздействие там, където то е най-важно, и за осигуряване на по-бърза и по-гъвкава подкрепа за по-голямо икономическо, социално и териториално сближаване в целия Съюз.
Мощен тласък на конкурентоспособността, за да може Европа да осигури вериги на доставки, да увеличи иновациите и да поеме водеща роля в световната надпревара за чисти и интелигентни технологии.
Балансиран пакет от нови собствени ресурси, който осигурява адекватни приходи за нашите приоритети, като същевременно свежда до минимум натиска върху националните публични финанси.
Предложението на Комисията има за цел да гарантира, че финансирането от ЕС се ръководи от политическите приоритети на ЕС, като постига резултати, които националните бюджети не могат да постигнат сами.
Пълния текст може да прочетете ТУК.
Източник: Европейска комисия



















