Идва ли воден режим
Най-застрашени от засушаване са Югоизточна и Североизточна България, Тракийската низина, големи части от Дунавската равнина
137 771 души вече са на воден режим, а обилни дъждове не се очакват поне още два месеца. Това означава, че броят на хората без питeйна вода ще се увеличава, защото през идните месеци се очертава да става все по-топло и много от водоемите ще пресъхнат, съобщиха медии.
Най-застрашени от засушаване са Югоизточна и Североизточна България, Тракийската низина, големи части от Дунавската равнина, където има риск от малко валежи и недостиг на вода, а това са всъщност някои от най-плодородните райони на страната, коментира преди дни климатологът Симеон Матев. България е опасно близо до трайна водна криза, посочват и от „Климатека“, като добавят, че за последните 4 години валежите през пролетта у нас са значително под нормата. През юни стигаме до тревожен минимум на валежите – едва 30% от средните стойности за месеца. Към 1 юли язовирите са пълни средно с 63% от полезния им обем. В Североизточна България основните са под 50% пълни. Най-сериозен е водният дефицит в Северозападна България, където язовирите са едва 20-25% пълни. Загубите на вода по ВиК мрежата надхвърлят 50% – всяка втора капка се губи, преди да достигне до потребителите.
В края на юни редица области в България вече са на воден режим или имат сериозни затруднения с водоснабдяването, а лятото е в разгара си, сухият период тепърва предстои. За горещо лято без валежи предупреждават и синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. Прогнозите им сочат, че юли и август ще останат по-сухи от нормалното, като няма индикации за сериозно наваксване на валежите. Отбелязват и че това няма как да не се отрази негативно върху земеделието и водоснабдяването в някои райони на страната. Миналата година през август в 90% от областите у нас имаше населени места на частичен или пълен режим. Причините за това бяха високите температури и намалените количества във водоизточниците. Засегнатите градове и села бяха 297, в които живееха близо 400 хиляди души. Експерти тогава казваха, че близо 15% от населението на страната изпитва проблем с редовното и качествено водоснабдяване.
Към днешна дата най-много са потърпевшите в Плевенско, където засегнати са 88 883 души. 11 332 са около Велико Търново. Сходно е положението с ВиК дружествата в Перник и Търговище – хората в населените там места, които нямат вода за пиене, са съответно 10 328 и 10 476. На този фон изглежда, че в Югоизточна България и по-конкретно в община Стралджа положението се влошава все повече и хората там се подготвят за бедствено положение. Чешмите са пресъхнали в 12 от общо 22-те населени места в общината. Заради липсата на вода жители на добричкото село Свобода пък преди седмица блокираха за един час пътя между Добрич и Крушари. Хората се оплакват, че нямат информация докога ще продължи тази ситуация. А обясненията на ВиК-Добрич всеки път били различни – профилактика от енергото или аварии. Целият район – селата Овчарово, Свобода, Добрево, Ломница, Сливенци, страда от нередовно водоподаване дни наред. Хасковското село Стамболийски също остана без вода за повече от десет дни.























