Шахед - оръжието, което трансформира въздушната война на Путин
Русия вече произвежда по 6000 дрона на месец
Преди десет дни Ина Андрусик и съпругът ѝ спяли в леглото си, когато се събудили от звука на мотор, който раздирал нощното небе. Разпознавайки звука, двойката избягала от апартамента си в коридора. Веднага щом входната врата се затворила зад тях, тя била изтръгната от пантите си от експлозия, която разкъсала три етажа от 21-етажната им сграда. Взривната вълна съборила Андрусик на пода. Когато отворила очи, видяла окървавеното тяло на съпруга си, осеяно с шрапнели. Погледнала надолу и видяла, че нейното изглежда по същия начин.
Въпреки че била тежко ранена, двойката оцеляла. На етажа по-долу обаче Катерина Борсинска - колежка на Андрусик в училище в Одеса - и съпругът ѝ Валентин бяха убити.
„Тя се обаждаше на приятели и роднини, казвайки им, че наблизо има Шахед“, каза 40-годишната Андрусик за колежката си. „Тя беше твърде заета да предупреждава другите, за да има време сама да стигне до коридора.“
От началото на тази година Москва ескалира въздушната си война до безпрецедентни нива. След по-спокойни периоди през последните две години украинците отново прекарват нощта в бомбоубежища, както през 2022 г., и се събуждат с гледката на дим, носещ се над силуетите на градовете им. Нещо повече, Вашингтон спря доставките на боеприпаси, необходими на Украйна, за да защити небето си.
„Шахед“, далекобойният самоубийствен дрон, който унищожи дома на Андрусик, в някои отношения не е сложно оръжие. Снабден с дървена перка и залепен с лепило, той е бедният роднина на внушителния арсенал от балистични и крилати ракети на Москва.
Докато ракета „Кинжал“ – която Русия също изстреля в Украйна – може да достигне скорост до 12 800 км/ч, „Шахед“ обикновено се движи в небето с малко повече от 160 км/ч.
Но въпреки това през последната година „Шахед“ се превърна в острие на нощната кампания на Русия за терор срещу цивилното население и инфраструктурата на Украйна – евтино и изобилно оръжие, предназначено да изтощи отбраната и да счупи обществения морал.
Миналото лято Русия изстреля средно по 350 „Шахеда“ на месец. През юни тази година тя изстреля 5438, от които между 15 и 20% достигнаха целта си. Останалите бяха или свалени, или навигационният им сигнал беше заглушен.
Киев претърпя най-смъртоносната си въздушна атака от войната на 17 юни, като 30 души бяха убити и 172 ранени по време на атака, продължила девет часа. През нощта към Украйна бяха изстреляни 539 ракети „Шахед“.
Отличителният бръмчащ шум на дрона, подобен на звука на мотопед или тример за жив плет, вече е добре познат на почти всеки украинец. Несъмнено това е спасило живота на Андрусик. Това е и част от това, което прави „Шахед“ толкова ефективно оръжие за психологическа война.
„Миналата година върху нас падаха балистични ракети“, каза Андрусик пред The Times. „Но с балистични ракети е толкова бързо, че дори нямаш време да се уплашиш. Сега, с тези „Шахед“, можеш да ги чуеш, знаеш, че идват, но не знаеш къде ще кацнат – и това е много по-ужасяващо.“
Настоящото ниво на изстрелвания на „Шахед“ е кулминацията на двугодишна програма на Москва за бързо индустриално развитие, с помощта на нейните приятели. Дроновете, които убиват украински цивилни ежеседмично, първоначално са проектирани в Иран, оборудвани са с компоненти от Китай и според докладите ще бъдат сглобявани от работници от Северна Корея.
Наричани понякога колективно „оста на автокрациите“ или „Кринкс“ – Китай, Русия, Иран, Северна Корея – тези четири държави, свободно свързани от антипатията си към Запада, се сближиха по време на войната в Украйна. В замяна на разузнавателна информация, петрол и самолети, Москва получи от своите партньори съществена подкрепа в противопоставянето си на военния и икономически натиск на Запада.
Последните „Шахеди“ са продукт на това сътрудничество. Разработени за първи път преди повече от десетилетие в Иран, дроновете привлякоха вниманието на военните наблюдатели през 2019 г., когато бунтовниците хуси атакуваха саудитски петролни съоръжения, използвайки неизвестно досега оръжие, предоставено им от Техеран.
През лятото на 2022 г. те пристигнаха в Украйна.
След като първоначално закупи Шафед от Иран, на следващата година Русия на практика купи франчайза в сделка, оценена на 2 милиарда долара, и създаде собствена производствена линия в индустриалния комплекс Алабуга в Татарстан, на 600 мили източно от Москва.
Оттогава Русия е модифицирала Шахед няколко пъти. Преименуван на Геран - „гераниум“ на руски - настоящите модели запазват оригиналната форма на делта крило, но сега носят малки топчета от волфрамова сплав, предназначени да се разпръснат при удар, причинявайки по-големи щети. Подобренията в двигателя и корпуса им позволиха да носят и по-големи бойни глави до 90 кг.
Полковник Юрий Ихнат, говорител на командването на ВВС на Украйна, заяви, че е установено, че последните модели носят и Starlink и украински SIM карти, което им позволява да се свързват с локални мобилни мрежи за данни, осигурявайки непрекъсната комуникация с оператор, който може да им помогне да избегнат системите за противовъздушна отбрана. Руснаците също така все по-често използват дронове-примамки, за да отклонят огъня от въоръжени.
„Те непрекъснато усъвършенстват тези дронове“, каза Ихнат.
В оригиналния дизайн на Шахед, предоставен от Иран на Русия, повече от 90% от електрическите компоненти са били произведени на Запад. Първоначално Москва ги е внасяла чрез търговия с трети страни, което им е позволявало да заобиколят санкциите. Сега просто получава много от тези компоненти от Китай.
Четирицилиндровият двигател на дрона, например, е произведен от китайската компания Xiamen Limbach. Предавателите, генераторите на сигнали и преобразувателите се произвеждат от Пекинския институт за микроелектронни технологии.
Въпреки това, доставката на хора, необходими за сглобяването на тези компоненти, остава трудност
. „Работниците остават само два до три месеца, защото някои от материалите, които използват, са много токсични и хората се разболяват“, каза източник от украинското военно разузнаване. „Те постоянно трябва да набират още хора. Виждаме реклами във всеки ъгъл на Русия и окупираните територии на Украйна.“
Те търсят и по-далеч. Когато през април украински дронове атакуваха площадката в Алабуга, се съобщава, че няколко жени от Африка са били ранени. Сега Русия се обръща към Северна Корея за помощ. Според NHK, японската обществена телевизия, Ким Чен Ун ще изпрати до 25 000 севернокорейци да работят в Алабуга.
В течение на две години Русия е разработила шаблон за производство на евтини и ефективни въздушни оръжия в голям мащаб.
„Сега те разполагат с този план, който имат потенциал да произвеждат масово“, каза Ясир Аталан, сътрудник по данни в Центъра за стратегически и международни изследвания.
Той изчислява, че руската военно-индустриална машина произвежда над 6000 „Шахеда“ на месец, в сравнение с 1000 миналата година. До края на тази година тя може да произвежда до 10 000 дрона на месец, казва той.
Микола Мисечко прекарва дните си, председателствайки съдилища като съдия в Киев. Той прекарва нощите си, обикаляйки покрайнините на града с радар и тежка картечница като член на доброволчески екипаж за противовъздушна отбрана. През последните седмици мъжът е видял как дроновете не само стават все по-многобройни, но и по-бързи и по-неуловими, като някои достигат скорост от 400 км/ч. Доброволците работят с пълна сила, преследвайки Шахедите от здрач до зори. Той копнее за повече сън, казва той.
„Но ще продължим да правим това, което правим“, каза 45-годишният Мисечко, чийто позивен, уместно, е Муун. „Когато свалите дрон, изпитвате огромно чувство на задоволство, защото знаете, че това, което сте направили, може да е спасило нечий живот. И никога не знаете къде лети. Един от тях може да се насочва към вашия дом, към вашето семейство.“



















