ВАС задължи Здравната каса да покрие лечение на млад мъж с рядко заболяване
Делото е от изключителна важност за бъдещата съдебна практика
Върховният административен съд (ВАС) отмени отказ на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да заплати лечение на 21-годишен мъж с рядко генетично заболяване, засягащо нервната система. Лекарството, което пациентът има нужда да приема, не е регистрирано в България, а според досегашната практика НЗОК го заплаща само при деца или при пациенти, при които болестта се е проявила преди навършване на 18 години, съобщава БНР.
Съдът обаче постанови, че възрастта на пациента не трябва да е пречка за достъп до лечение, ако съществува доказано ефикасна терапия, недостъпна у нас. В мотивите си магистратите посочват, че нуждата от медицинска грижа не намалява с възрастта и че отказът на Касата представлява форма на дискриминация.
Решението беше посрещнато с удовлетворение от правозащитници и пациентски организации. Адвокат Мария Шаркова, която представлява пациента, го определи като прецедент в полза на хората, нуждаещи се от нерегистрирани в България медикаменти, особено при редки заболявания.
Д-р Антоанета Тончева от сдружение "Общност Мостове" заяви пред БНР, че делото е от изключителна важност за бъдещата съдебна практика:
"Това решение ще даде увереност на други пациенти и семейства да търсят правата си. Съдът ясно показа, че съществува дискриминация в подхода към пълнолетни пациенти."
Според нея Министерството на здравеопазването, НЗОК и парламентарната здравна комисия ще бъдат принудени да променят нормативната уредба, за да се създаде механизъм за финансиране на терапии, които не са в т.нар. Позитивен списък.
Здравната каса трябва да се произнесе по случая в срок до 10 юли. Междувременно всеки пациент с доказано ефективна терапия, дори и извън одобрените списъци, ще може да се позовае на настоящото съдебно решение и на Закона за здравето като основание за търсене на лечение.
Случаят подчертава системен проблем с достъпа до иновативни терапии в България и нуждата от по-гъвкав механизъм за финансиране на лечение на редки заболявания, особено за пълнолетни пациенти.

















