Енергийният министър: България е балансьорът на Югоизточна Европа заради микса от централи

Ако отпадне един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй“, ПАВЕЦ „Чаира“ ще влезе в паралел, за да не се усети от хората, обясни Жечо Станков
Имаме уникален микс от АЕЦ, въглищни, водноелектрически, вятърни и слънчеви централи, които ни дава стабилност. Затова българските граждани може да се чувстват защитени. Това каза в „Още от деня“ по БНТ енергийният министър Жечо Станков.
България се доказа, че е не само балансьора на Балканите, но и на Югоизточна Европа, подчерта той.
„Цялата система на Югоизточна Европа вчера бе поставена на сериозно изпитание. Заради ниското потребление имахме голямо количество реактивна енергия и единствено България на Балканския полуостров разполага с т.нар. компенсаторни механизми, с които може да го обираме. Над 90% от тези мощности, които могат да погълнат тази паразитна енергия, са на територията на страната ни“, обясни министърът.
„За тази услуга не се плаща. Затова другите държави не инвестират в такива мощности, но тя ни помогна не само да задържим стабилността на системата в България и нито един гражданин не усети проблемите. Успяхме и да помогнем на колегите от Северна Македония да възстановят тяхната система, да ги държим стабилни на напрежение 110 kV”, добави той.
„Още като станах министър на енергетиката поех ангажимент в максимално кратки срокове ще въведем в експлоатация и ще получим Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“. В петък получих официално документите. Вече има над 600 работни часа в тестов режим на централата“, заяви Станков.
„Докато правителството на Бойко Борисов управляваше, тя работеше с пълна мощност и бе поддържана в изключително добро състояние. За съжаление колегите след нас нанесоха тежки щети на централата“, изтъкна той.
„Няма начин да не я ремонтираме, защото е важна. Въведена е в експлоатация през 1995 г. Основната й функция е, ако отпадне един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй“, да може за броени минути тази централа да влезе в паралел и да не се усети от хората. Затова е важно максимално бързо да се ремонтира“, обясни министърът.
„България планира сериозни инвестиции в газова инфраструктура и затова се търсят инвеститори. Към момента нищо не е договорено и затова не може да бъде съобщено“, каза той в отговор на въпроса какво са говорили президентът на Турция Реджеп Ердоган и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Доколкото знам темата енергетика не е била сред темите им на разговори. Нормално е обаче страната ни да търси инвеститори, защото предстоят сериозни вложения в изграждане на нови газови коридори", обясни Станков.
Той коментира и евентуалното разваляне на договора с турската държавна компания "Боташ".
"Турция имат изключително печеливш договор за тяхната страна, за което не ги обвиняваме. Поели сме ангажимент, който ни задължава да плащаме по 0,5 млн. долара на ден. Изключително трудно е да бъде предоговорено, да не кажа невъзможно. Единствената клауза за прекратяване е да изплатим цялата сума по договора от 4,2 млрд. лева", обясни министърът.
По думите му е трудно да се използва договора за доставка, тъй като цената на газа става много висока като мине през Турция.
"Разговарял съм с колеги от Унгария и Украйна. Техните сметки показват, че ще им е по-евтино да си внесат втечнен газ през германските терминали. Цената на газа по договора с "Боташ" е три пъти по-висока от тази на синьото гориво през Гърция", заяви Станков.
Енергийният министър коментира още, че основната цел на страната по отношение на енергийната политика е повишаване на енергийната ефективност. Отделно ключов проект ще бъде и изграждането на новите седми и осми блок в АЕЦ "Козлодуй". Токът от тях може да се използва и за специални дейта центрове, които имат нужда от много електроенергия, за да функционират.
Подобна опция, ведомството ще разгледа и за реакторите от "Белене".
"Най-лесно беше да ги продадем, но ще разгледаме всички възможности", каза още той.





















