Какво следва за Румъния след победата на Никушор Дан

На втория тур той получи подкрепа от три проевропейски партии – Национално-либералната партия, Съюз за спасение на Румъния и Демократичния съюз на унгарците в Румъния
Прозападният кандидат Никушор Дан излезе победител в решаващите президентски избори в Румъния, побеждавайки националиста Джордже Симион в напрегнат втори тур, сочат почти окончателните резултати. Изключително високата избирателна активност изигра ключова роля в този вот, разглеждан от анализатори като сблъсък между геополитическата ориентация към Изтока и Запада, съобщава Асошиейтед прес.
Изборите се състояха пет месеца след като Конституционният съд анулира резултатите от предходните, заради съмнения за руска намеса и масирана дезинформационна кампания в социалните мрежи в полза на крайнодесния Калин Джорджеску. Той бе отстранен от участие в новите избори.
На първия тур на 4 май лидерът на Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион водеше с близо 41% от гласовете, докато Дан остана втори с около 21%. Въпреки прогнозите, че Симион ще затвърди преднината си, балотажът обърна резултата. Симион беше обявил, че ще назначи Джорджеску за премиер и ще прекрати помощта за Украйна.
Никушор Дан, на 55 години, известен като математик и борец срещу корупцията в столицата, управлява Букурещ от 2020 г. и бе преизбран през 2024 г. Той е основател на "Спасете Букурещ" и партията "Съюз за спасение на Румъния", която напусна през 2017 г.
В предизборната си кампания Дан заложи на укрепване на връзките със САЩ и ЕС, развитие на националния военнопромишлен сектор и достигане на 3,5% от БВП за отбрана. Подчерта категорична подкрепа за Украйна.
На втория тур той получи подкрепа от три проевропейски партии – Национално-либералната партия, Съюз за спасение на Румъния и Демократичния съюз на унгарците в Румъния. Единствено Социалдемократическата партия остана неутрална.
След победата Дан заяви, че би желал правителство на четирите прозападни сили и посочи временно изпълняващия длъжността президент Илие Боложан като възможен премиер. Той обеща още в понеделник да започне преговори за нов кабинет, макар че не даде категорични обещания.
Медиите в страната определиха победата като "спиращ дъха обрат", предвид разликата от 20 процентни пункта на първия тур. В празнична реч пред свои симпатизанти в центъра на Букурещ, Дан заяви: „Румъния започва нова ера и има нужда от всички вас“. Присъстващите развяваха знамената на Румъния и ЕС, скандирайки: „Единство“, „Никушор“ и „Румъния не е твоя, Русия!“.
Джордже Симион призна загубата, поздрави съперника си и заяви, че "битката тепърва започва", посочвайки, че политическата конфронтация ще продължи.
Поздравления за победата дойдоха от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, президента на Франция Еманюел Макрон, лидерите на Молдова и Украйна – Мая Санду и Володимир Зеленски.
Според данните от 99,76% от преброените протоколи, Никушор Дан е получил 6 104 979 гласа (53,78%), а Джордже Симион – 5 247 092 гласа (46,22%). В изборите са участвали над 11,6 милиона граждани, включително рекордните 1,6 милиона румънци в чужбина. Общата активност е била 64,72%.
Президентът на Румъния има ограничени изпълнителни правомощия, включително командване на въоръжените сили, председателство на Съвета за национална отбрана, участие във вземането на решения за военна помощ, вето върху решения на ЕС и назначаване на министър-председател и ръководители на ключови институции.
Това бяха десетите президентски избори след падането на комунизма през 1989 г. Румъния досега е била управлявана от четирима редовно избрани президенти – Йон Илиеску, Емил Константинеску, Траян Бъсеску и Клаус Йоханис. Трима временни президенти, включително настоящият Боложан, са заемали поста в преходни периоди.


















Нали така, копейки?
Какъвто ни чака и нас, след като изродената гейпарадска маса иска ойро!
Платените орки от Москва останаха с пръст в г-з.