Осветяват фон дер Лайен за милиардите, потрошени за ненужни ваксини
България плати на вятъра 134 милиона лева неустойка по същия договор
Общият съд на ЕС отмени решението на Европейската комисия, с което бе отказан достъп до текстови съобщения между председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на Pfizer, Алберт Бурла, свързани с преговорите за доставка на над един милиард дози ваксини срещу COVID-19.
От няколко години журналисти от „Ню Йорк таймс“ правят разследване на тази съмнителна сделка за милиарди евро, но ЕК упорито се опитва да прикрие важна информация за нея и да замете следите, водещи до фон дер Лайен, които могат да разкрият евентуална огромна корупция.
На 14 май 2025 г. Общият съд на ЕС постанови, че Европейската комисия е нарушила правилата за достъп до документи, като е отказала да предостави текстовите съобщения между фон дер Лайен и Бурла, разменени между януари 2021 г. и май 2022 г. Съдът подчерта, че Комисията не е предоставила достоверни обяснения защо тези документи не могат да бъдат намерени и не е изяснила дали съобщенията са били изтрити или мобилният телефон на председателя е бил заменен.
Както е известно, през май 2021 г. Европейската комисия сключи третия си договор с Pfizer-BioNTech за доставка на до 1.8 милиарда дози ваксини срещу COVID-19. Договорът включваше 900 милиона дози с твърда поръчка за доставка между края на 2021 г. и 2023 г. Имаше и опция за допълнителни 900 милиона дози, които могат да бъдат поръчани при необходимост.
Според изтекли документи, цената на една доза е била договорена на 15.50 евро, което е малко по-ниско от цената, платена от САЩ за първите 100 милиона дози.
През 2023 г. ЕК и Pfizer преразгледаха договора, като се договориха за разсрочване на доставките до 2027 г. и намаляване на общия обем на дозите, като държавите-членки запазват възможността да закупят останалите дози при необходимост.
България участва в общоевропейските договори за закупуване на ваксини, включително този с Pfizer-BioNTech. През май 2021 г. страната направи предварителна поръчка за 14 милиона дози за 2022 и 2023 г. Впоследствие, през 2023 г., България договори да получи само вече платените и отложени дози за 2022 г., без нови доставки до 2026 г. За отказа от доставки страната плати такса от 134.2 милиона лева, но спести 188 милиона лева от ненаправени доставки.
Решението на Общия съд на ЕС подчертава необходимостта от прозрачност в процеса на вземане на решения на най-високо ниво в ЕС, особено когато става въпрос за договори на стойност милиарди евро, засягащи здравето на милиони граждани. Случаят с текстовите съобщения между фон дер Лайен и Бурла поставя въпроси относно отчетността и достъпа до информация в рамките на Европейския съюз.






















Въпрос е също ще има ли разследвате и наказание за ЕК, нарушила законите?
Въпрос е също ще има ли пазследвате и наказание за ЕК, нарушила законите?
Да разследва кражбите на Урсулалайнен!
от нашия лидер Борисов!
Няма по-голяма утайка от ЕВРОБИТЕ!
Мейолйорчилдренсъфъркенсър!
Гарван гарвану око не вади!