Няма психиатри, а дават заплати по 2000 лв.
Няма място за клошарите и надрусаните, но в Курило все има, заяви медикът Цветеслава Гълъбова
"Човекът, който се хвърляше пред коли, а вчера се самоуби, е трябвало да бъде прегледан от психиатър и да бъде приет в лечебно заведение", каза психиатърът.
Легла има, да. Те са доста повече. Единият проблем, който съществува е че легла има, но персонал няма. Леглото и луксозната стая само по себе си, а нашите не са и луксозни, не лекуват. Трябва персонал. Недостигът на персонал е огромен. Това заяви пред БНТ д-р Цветеслава Гълъбова - директор на Държавна психиатрична болница "Св. Иван Рилски".
"Говоря за висш медицински персонал, за среден, за младши. Цялата гама от специалисти, които работят с психичноболните хора не достигат. И причините за това са изключително ниското заплащане и липсата на възможност за истинско кариерно развитие", посочи тя.
ПОТРЕСАВАЩО ВИДЕО: Мъж се хвърля пред колите на булевард в София
Стартовата заплата за лекар без специалност е 2000 лева, чисти получава около 1600-1700 лева, каза д-р Гълъбова. Тя допълни, че началникът на отделението, който е с 46 години стаж, получава чисти 3003 лева.
Втората причина, поради която се казва, че няма легла, а легла всъщност има, каза Гълъбова, е недобрата организация, която позволява да се прави и подбор на пациентите според тежестта на заболяването, а това е свързано със самия начин на финансиране.
Третата причина са живеещите в държавните психиатрични болници с тежки психични проблеми.
Нови подробности за мъжа, който се хвърля под коли
"Спешен случай не се връща. Закарва се в най-близкото лечебно заведение. И ако трябва се изкарва кушетка в коридора, но не се връща", обясни тя.
"Човекът, който се хвърляше пред коли, а вчера се самоуби, е трябвало да бъде прегледан от психиатър и да бъде приет в лечебно заведение", заяви Гълъбова.
"Не се хоспитализират пациентите навреме, поради което светят като заети легла, а те де факто не са заети. И това принуждава Бърза помощ да обикаля по лечебните заведения. Да се звъни и да се пита - има ли легла, няма ли легла. И на практика никой не проверява дали не си скрил някое място.
Това се прави, защото "няма никакъв стимул да се работи повече за по-добро заплащане", смята д-р Гълъбова. Няма и клинични пътеки, добави тя.
"Няма места за клошарите, няма места за надрусаните. Но в Курило все има".
Д-р Цветеслава Гълъбова заяви, че трябва екип, в който да работят високвалифицирани служители.
Двама крадци отнесоха банкомат от магазин
Пиенето на кафе влияе на нивото на кръвната захар, намалете го
Северна Македония отказа помощта на България за електроснабдяване
Започна сезонът на сухата кожа: какво съветват козметолозите
Латвия тресна забрана на Русия, влиза в сила след Нова година
Проходите Шипка и Хаинбоаз побеляха, вали обилно сняг
Почина легендата в хвърлянето на чук Анатолий Бондарчук на 85 години
Президентът Румен Радев честити Рождество Христово на българите
Папа Лъв XIV отслужи първата си литургия за Рождество Христово
Пеевски: Честито Рождество! Пожелавам ви мир, сигурност и успех
Над 20 красиви имена черпят на Рождество Христово
Силни снеговалежи за осем области на Коледа, обявен е оранжев код

Всички демони бродят по земята.
Като гледам и всички луди са станали работодатели.