Откриха водорасли с радиоактивен йод край САЩ
Радиоактивен йод бе открит в кафяви водорасли по американското западно крайбрежие. Причината: инцидентът с атомната централа "Фукушима-1", който бе предизвикан от земетресение и цунами миналата година.
Вече бе известно, че радиоактивен йод 131 (131-I), съдържащ се в атмосферата, е преминал през Тихия океан в минимални количества след аварията.
Морски биолози от Калифорнийския държавен университет откриха радиоактивен изотоп в морските кафяви водорасли, които са едни от растенията, които най-силно натрупват йод.
"Ние измерихме съществени, но, както изглежда, безвредни нива радиоактивен йод в гигантстите кафяви водорасли Macrocystis pyrifera", каза авторът на изследването Стивън Манли.
Той посочи, че макар количеството да е безопасно за човека, то може да засегне някои риби, тъй като те имат щитовидна жлеза, която използва йод.
При аварията, която сполетя атомната централа "Фукушима" на 220 км североизточно от Токио, имаше изтичане на радиация на голяма площ, като част от нея бе в морето, въздуха и хранителната верига. Изтичането продължи месеци след инцидента.
11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост
Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
Деклан Райс призна: Играя с болка, но жертвам тялото си за Англия
БДУ продължава партньорството с ASOMI College of Sciences с разговори за двойни дипломи и съвместни програми
Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“
България е първа в ЕС по годишен скок на цените на горивата
Джереми Кларксън след битка с агресивен рак: Искам да видя как растат внуците ми
Затворници убиха съкилийник, обвинен в причиняване смъртта на дете
Партия „Център“ на Васил Божков се саморазпусна
