Никога повече не казвайте "няма защо", когато ви благодарят
Много често в отговор на благодарност хората изричат точно тази конкретна фраза
Едва ли има човек, който поне веднъж в живота си да не е свършил нещо, за което да е получил благодарност.
Думата "благодаря" се казва доста често, понякога дори някак рутинно. Най-лошият отговор, който можете да дадете, е "няма защо". А именно точно тази фраза хората изричат най-често.
Защо не трябва да казвате "няма защо"?
Почти всеки е свикнал да дава подобен отговор.
От една страна, това може да се дължи на ниска самооценка. Човекът може и да не знае как да отговори по друг начин, ако смята, че стореното от него е толкова малко и незначително, че дори не си заслужава благодарност.
От друга страна, такава фраза често се произнася заради липса на време. Просто я казваш и продължаваш напред.
Важно е да разберете, че нищо в живота не се случва напразно и думите също са енергия, която изпращате.
С какво да замените фразата и защо е по-добре да спрете да я използвате
Психология
Съвременните "мозъчни тръстове" вярват, че произнасяйки редовно тази фраза, вие понижавате и без това най-вероятно ниското си самочувствие.
Не сте в състояние да оцените трезво действията си спрямо другия човек и подсъзнателно вярвате, че наистина няма за какво да ви благодари - или така или иначе е трябвало да го направите, или изразходваните от вас усилия не си струват дори думата "благодаря".
Освен това събеседникът ви може да реши, че това нещо не е било трудно за вас и ще започне да ви моли за помощ по-често. Ако не можете да отказвате, ще се окажете в нещо като робство, а ако можете - рискувате да развалите връзката.
Опонентът ще разчита на вашата липса на самочувствие и неспособност да цените времето и енергията си и в един момент може да се качи на главата ви.
Езотерика
От гледна точка на духовните учения, вярата, религията и езотеричните знания, също има причина, поради която не трябва да казвате "няма защо" в отговор на нечия благодарност.
Думата "благодаря" е съкратена от фразата" Бог да те благослови". Човекът, който я произнася, вярва в Господ, желае ви доброто и иска висшите сили да защитят и двама ви.
Всеки, който използва фразата "няма защо", сякаш изяснява на Бог, че не се нуждае нито от помощ, нито от защита.
По този начин се отказва от всички ползи от светлите енергии. И изобщо не трябва да се изненадва, ако след няколко подобни реакции се почувства празен и уморен.
Извършвайки определени действия спрямо другите, той дава енергия, а не получава нищо в замяна.
Според препоръките на психолозите и на хората, занимаващи се с духовни практики, вместо с "няма защо", винаги трябва да казвате или "мерси", или "благодаря". /jenata.blitz.bg
Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова
Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата
Киър Стармър подаде оставка след едва 23 месеца като премиер на Великобритания
Магия край Бургас: Делфини изнесоха приказен спектакъл пред бургазлия с джет
Млад шофьор извърши над 50 нарушения на пътя, КАТ масово наказва „тарикати“ по магистралите
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев
