×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Два български филма влизат в конкурсната програма на „Златната липа“ 2024


Два български филма влизат в конкурсната програма на „Златната липа“ 2024
Тема в развитие
виж още
скрий
08 Май 2024, Сряда, 16:29 ч.
Автор: Флагман.бг

Девет силни киноистории са селектирани в конкурсната програма на Международния фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024. Два от тях са от български автори – „Уроците на Блага“ (2023) на режисьора Стефан Командарев и „Защото обичам лошото време“ (2023) на Яна Лекарска.

„Това са два чудесни и много различни български филми - като внушения, като разказ, като послания. Но са еднакво интересни и завладяващи. Нашата селекционна комисия се спря именно на тези две ленти от България. Много рядко се е случвало два български филма да попаднат в конкурсната програма на „Златната липа“, което говори за силна година на българското кино“, коментира директорът на фестивала Магдалена Ралчева.

„Уроците на Блага“ попадна в полезрението на кинокритиците за наградата „Оскар“ за чуждоезичен филм и спечели „Кристален глобус“ на фестивала в Карлови Вари. Историята се завърта около пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама. В главната роля брилянтно играе Ели Скорчева, която не сме виждали на големия екран от три десетилетия. „Защото обичам лошото време“ ни връща в Бургас към детството на главната героиня, която може би ще открие любовта в лицето на забравен приятел.

Друг претендент за статуетка „Златна липа“ е „Стиснати юмруци“ (2023) - последният филм на белгийския режисьор Вивиан Гофе, който беше член на журито на „Златната липа“ през 2015 година. Лентата разказва завладяваща история за 11-годишно момче, което се опитва да запази връзката със своя баща – престъпник в затвора.

„Филмът увлича зрителите както със силната история, така и с впечатляващата игра на момчето“, посочи Маги Ралчева. Албанският филм „Окарина“ (2023) на режисьора Албан Зоджани ще разкаже завладяващата история на едно семейство, емигрирало във Великобритания, за да търси по-добър живот. В стремежа си към успех, съпрузите прекрачват собствените си разбирания за морал и пътят им поема в неочаквана посока. Режисьорът Зоджани ще бъде гост на „Златната липа“ и лично ще представи филма си пред българска публика.

В конкурсната програма на „Златната липа“ 2024 влиза и филма на италианския режисьор Матео Гароне „Аз, капитанът“ (2023). В основата му също е мигрантската криза, но истинската тема на лентата е за възмъжаването, за особения процес на превръщането на едно срамежливо и наивно момче в отговорен и смел мъж, преодоляващ ужасни изпитания.

В битката за статуетка от фестивала „Златната липа“ 2024 влиза и копродукцията от Франция, Италия, Канада и Белгия „Плитката“ (2023). Филмът разказва паралелно историите на три жени, които живеят в Индия, Италия и Канада, борейки се с превратностите на живота. „Плитката“ е филм-напомняне за това, което свързва хората – независимо от различната им локация, език или култура.

В конкурсната програма влиза и една от най-награждаваните през последната година ленти от Грузия „Гражданинът Светец“ (2023) на режисьора Тинатин Каджришвили, който е и съсценарист на лентата. Миньорите в малкото градче откриват, че разпнатият преди векове светец се е върнал към живота и отново живее сред тях. Между жителите на градчето се появяват колебания – да празнуват или да го разпнат отново? Биографичната драма „Алма и Оскар“ (2023) на австрийския режисьор Дитер Бернар е копродукция на Австрия, Швейцария, Германия и Чехия изследва страстната и бурна тригодишна връзка между Великата дама на виенското общество - Алма Малер (1879-1964) и австрийския художник Оскар Кокошка (1886-1980). Смятан за един от най-великите художници експресионисти на 20-ти век, Кокошка създава най-известната си творба, използвайки Алма като модел, а годините на тяхната връзка бележат най-удивителния период в живота му.

Деветото заглавие в конкурсната програма идва от съседна Сърбия в копродукция с Франция, Хърватия и Люксембург. Действието на филма „Изгубена държава“ (2023) на режисьора Владимир Перишич се развива в Сърбия през 1996 г. по време на студентските демонстрации срещу режима на Милошевич. 15-годишният Стефан трябва да премине през най-тежката революция от всички - той трябва да се изправи срещу любимата си майка, говорител и съучастник на корумпираното правителство, срещу което неговите приятели се надигат. Лентите от конкурсната програма ще бъдат оценявани от авторитетното международно жури с председател кинокритикът проф. Геновева Димитрова и членове режисьорът Линда Олте от Латвия, живеещият в САЩ режисьор Санджин Малешевич от Босна и Херцеговина и режисьорът Мариуш Гжегожек от Полша. Те ще решат кои от филмите да получат статуетка „Златната липа“ в категориите „Най-добър филм“, Най-добра мъжка роля“, „Най-добра женска роля“ и „Най-добър режисьор“.

За първи път тази година един от конкурсните филми ще получи допълнителна, много ценна награда – Наградата на публиката. Тя ще бъде определена от зрителите на „Златната липа“ 2024, които ще имат възможност да гласуват за филма, който най-много им е харесал. По традиция своето отличие ще връчи и Съюзът на българските филмови дейци. Церемонията по откриване на фестивала е насрочена за 1 юни от 17 часа пред западния вход на Старозагорската опера. Входът за всички прожекции ще бъде свободен, благодарение на дългогодишната подкрепа на Община Стара Загора към „Златната липа“.




В категории: Стара Загора


България Всички новини
В Бургас стартира първият по рода си подкаст на живо В Бургас стартира първият по рода си подкаст на живо Пилотното издание на „SEA YOU PODCAST“, част от BOOM Summer Fest предизвика сериозен интерес и събра стотици фенове край морето Манол, който тероризира съседи от ул. „Ген. Гурко“: „Ако съм луд, полицаите да идват и да ме приберат в лудницата” Манол, който тероризира съседи от ул. „Ген. Гурко“: „Ако съм луд, полицаите да идват и да ме приберат в лудницата” 72-годишният мъж, хвърлящ фекалии от балкона си в центъра на Бургас, твърди, че е натрупал 2 млн. лева от павилион-руина и плаши съседа си с 15 години затвор История изплува от Дунав: германски кораби от Втората световна война отново се виждат История изплува от Дунав: германски кораби от Втората световна война отново се виждат Десетки плавателни съдове са потопени умишлено през 1944 г. край Прахово, а някои от останките вече изглеждат като заседнали в пясъка Северният плаж в Бургас претърпява пълна метаморфоза за Евровизия 2027 (ВИДЕО) Северният плаж в Бургас претърпява пълна метаморфоза за Евровизия 2027 (ВИДЕО) Крайбрежната алея и обектите на ивицата влизат в основен ремонт веднага след края на сезона Реми със Секирово отдалечава Нафтата от мечтата за завръщане във Втора лига Реми със Секирово отдалечава Нафтата от мечтата за завръщане във Втора лига Бургаските футболисти губеха с 0:2, но успяха да изравнят и дори бяха близо до пълен обрат. Вече обаче изостават с пет точки от лидерите в групата Близки, политици и юристи изпратиха Антон Станков в последния му път Близки, политици и юристи изпратиха Антон Станков в последния му път Венци изпратиха Министерството на правосъдието, прокуратурата, Софийската адвокатска колегия и обществени организации Злато за България! Стилияна Николова стана световна шампионка Злато за България! Стилияна Николова стана световна шампионка Възпитаничката на Валентина Иванова получи 30.150 точки във финала  Изведоха DARA с полиция от концерт Изведоха DARA с полиция от концерт Хиляди се събраха край Пантеона за празника на града, а певицата излезе на сцената часове след получаването на най-високото отличие на Варна Нелепа трагедия: 31-годишен загина, докато приятели опитвали да изтеглят джипа му Нелепа трагедия: 31-годишен загина, докато приятели опитвали да изтеглят джипа му Мъжът пропаднал с автомобила в канавка в село Ситово, а по време на спасителната маневра бил прегазен 61 кражби по плажовете край Варна от юни, полицията предупреждава туристите 61 кражби по плажовете край Варна от юни, полицията предупреждава туристите Допълнителни полицейски екипи и цивилни служители са насочени към проблемните райони по крайбрежието
Руски дрон изплува на плаж в Турция, военни провериха дали носи взрив Руски дрон изплува на плаж в Турция, военни провериха дали носи взрив Корпусът на „Гербера“ е открит край Сакария, а на място са изпратени жандармерия, брегова охрана и специалисти по обезвреждане на боеприпаси Спасиха българка с падълборд край Халкидики, после я глобиха Спасиха българка с падълборд край Халкидики, после я глобиха 41-годишната жена изпаднала в беда заради лошото време край Урануполи, а в издирването ѝ се включили бреговата охрана, водно такси и два плавателни съда Двама загинаха в огнения ад на Саламин, евакуират хора от гръцкия остров Двама загинаха в огнения ад на Саламин, евакуират хора от гръцкия остров Пламъците бушуват на два основни фронта, а силният вятър затруднява работата на 146 пожарникари Шест медала за България от Световното по художествена гимнастика Шест медала за България от Световното по художествена гимнастика Грациите взеха отличия в индивидуалната, отборната и ансамбловата надпревара във Франкфурт Двама загинаха в огнен ад в Гърция, стотици са евакуирани по море Двама загинаха в огнен ад в Гърция, стотици са евакуирани по море Пламъците се разпространиха за минути заради силния вятър, засегнаха жилищни райони и принудиха властите да задействат поредица от предупреждения чрез 112 Мароко спря нов масов щурм към Сеута, най-малко 111 мигранти са задържани Мароко спря нов масов щурм към Сеута, най-малко 111 мигранти са задържани Призиви в социалните мрежи задействаха мащабна операция от двете страни на границата само две седмици след безпрецедентната мигрантска вълна Европа ускорява биотехнологиите: ЕС отваря по-бърз път за нови терапии до пациентите Европа ускорява биотехнологиите: ЕС отваря по-бърз път за нови терапии до пациентите Около 685 000 работни места в сектора са свързани със здравните биотехнологии, а Брюксел атакува проблемите с финансирането и регулациите Трагедия в Унгария: Полски автобус се преобърна, най-малко 12 души загинаха Трагедия в Унгария: Полски автобус се преобърна, най-малко 12 души загинаха Тежката катастрофа е станала рано сутринта в източната част на страната, причините за инцидента се изясняват Внезапно почина Ник Джоузеф: Актьорът, познат от Междузвездни войни, си отиде на 60 години Внезапно почина Ник Джоузеф: Актьорът, познат от Междузвездни войни, си отиде на 60 години Той участва и в "Шпионинът, който ме обичаше" с Роджър Мур Екшън в небето над Румъния: Испански F-18 свали дрон, навлязъл откъм Молдова Екшън в небето над Румъния: Испански F-18 свали дрон, навлязъл откъм Молдова Безпилотният апарат е унищожен край Галац в 05:01 часа, отломките са паднали между две села
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Брат, вчера видях един твой двойник?
- Така ли? Прилича ли много на мен?
- Не, ама ходи с жена ти!
Виц на деня Виц на деня Ревност:
- Защо не ми вдигаш телефона?!?
- Къпах се...
- Защо се къпеш като няма да се виждаме?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е, когато си забравил за рождения й ден и все още си жив!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори