×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пенсиите на полицаи и военни надхвърлиха 1100 евро
  • Русия засекрети репетициите за парада за 9 май
  • Днес започва Младежкия музикален фестивал "СОЛиСиМи", входът е свободен!
  • Спектакълът „Бряг и безкрайност“ събира бургаски таланти на открита сцена в чест на Giro d’Italia на 7 май, концертът ще започне в 18 часа
  • Новата междуконтинентална ракета на Турция поставя въпроси за сигурността в НАТО
  • Днес и утре синята и зелена зона на Бургас няма да работят
  • Започна изплащането на пенсиите за май
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

След видеото на министър Наско, млади актьори ревнаха от ниски заплати


13 Април 2022, Сряда, 19:00 ч.

Министър Наско успя да ядоса съсловието

Едни от най-талантливите родни театрали живеят буквално на ръба и едва свързват двата края. Видеото на културния министър Атанас Атанасов, или просто Наско, както самият той се представя, повдигна за пореден път разговорите за срамното заплащане в театъра. Видеото, което министърът сподели преди няколко дни в социалните мрежи, отприщи вълна от недоволство от страна на младите му колеги.

Звездата на Малък градски театър "Зад канала" Мак Маринов пръв обяви сумата, която е взел за участията си в над 15 представления през изминалия месец.

 

Мак Маринов

"Последната ми заплата е 970 лв, при изиграни около 15 представления за месеца. Този обем работа не ми позволява да изкарвам пари от друго място поради заетост. Питам господин министъра, нормално ли е такова заплащане за човек, инвестирал във висшето си образование, работещ по специалността си?", гневи се актьорът, който участва в сериала на "Нова" "Лъжите в нас".

Бившата половинка на Бойко Кръстанов, актрисата Виттория Николова, сподели, че взима нищожната сума от 550 лв., въпреки че е на договор.

 

Виттория Николова

"От 2016 година съм на мелпоменски договор. 70% от месеците в годината взимам 550 лв. чисто. Имам повече от 10 премиери в театъра, играя по повече от 15 представления на месец. Твърде много колеги са в същото положение. Колеги, които знам какво влагат в работата си и продължават да се борят. Колеги, които се налага да правят компромиси с живота си, децата си", споделя грижите на съсловието Виттория.

Младите надежди на театралната сцена живеят буквално на ръба. Част от тях споделят, че им се налага да работят на две, а понякога и на три места, за да могат да закрепват месеца и да имат достоен живот. Ситуацията е такава не от вчера и днес и не от встъпването на Наско Атанасов в културното министерство. За подобни срамни заплати споделя и звездата от "Татковци" Петър Дочев. Участието в комедийния сериал по Би Ти Ви му носи немалък хонорар за сметка на заплатата му като актьор от трупата на Младежки театър.

"През 2015 г. постъпих на щат в Младежки театър "Николай Бинев" със заплата 450 лв., през 2018-19 напуснах същия театър с увеличение до 650 лв. Причината за напускането ми бе, че когато ти предлагат проекти извън театъра, директорът не те пуска, защото му трябваш. За 5 г. напуснаха 10-12 актьори", разкрива Дочев.

 

Петър Дочев

В Народния театър положението със заплащането също не е много по-различно. За скромните суми във фишовете, получени от Мелпомена, алармира младата надежда Стелиан Радев. 30-годишният актьор участва в няколко постановки в театъра.

 

Стелиан Радев

"От 2019 съм част от трупата на Народния театър. Все още съм на 4-часов работен договор, въпреки че влизам от пиеса в пиеса. Заплатата ми е 750 лв. чисто. Налага ми се като на много други колеги да работя наливач на алкохолни напитки вечерно време, много пъти след като съм имал представление, за да изкарвам адекватни пари за живеене в София", оплаква се Радев, който е родом от Русе.

Така освен артисти, които са завършили успешно НАТФИЗ, на българските кандидат-звезди им се налага да са бармани, детегледачки, продавачи на алкохол и цигари и какво ли още не, само и само да могат да си платят наема и сметките. Немалка част от тях имат работни ангажименти извън столицата. Разходите за играене на пиеси в друг град остават за сметка на артиста, който си е позволил да приеме подобно предложение. Такава е и ситуацията с Мария Сотирова.

"Аз съм част от трупата на Драматичен театър Пловдив. Заплатата ми е 970 лв. В месеца пътувам между 7-10 пъти, което означава, че близо 1/3 от доходите ми отиват за гориво. Квартира не мога да си позволя, защото това би означавало да мина на фотосинтеза, тъй като сметките за ток, вода, а както и самият наем на квартира в Пловдив не биха били като сума по-малко от 500-600 лв. И така, тези груби изчисления показват, че трябва да живея със 100 лв. на месец в най-добрия случай! Ако нямам работа извън театъра, тогава моето оцеляване би било поставено под въпрос, както и на много мои колеги", повдигна завесата Мария, която има малки роли и в няколко родни сериала.


В категории: Лайфстайл


4
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Мъж застреля две жени и се самоуби Мъж застреля две жени и се самоуби 07/05/2026, Четвъртък 18:41 0
Димитър КИРЯКОВ Балът вече струва колкото една сватба Балът вече струва колкото една сватба 07/05/2026, Четвъртък 18:00 1
Тервел ИЛИЕВ Защо Майкъл Джексън не умря в "Невърленд" Защо Майкъл Джексън не умря в "Невърленд" 07/05/2026, Четвъртък 17:21 0
4
Коментара по темата
4.
Мдаа
14.04.2022 02:20:44
0
0
Тези актьорчета не разбраха ли,че комунизма в културата свърши?Тези колко пари изкараха,за да искат по високи заплати?Този ако иска и в 60 представления на месец да участва, като няма кой да го гледа и тези пари са му много.Като искаш да изкарваш повече пари ставаш програмист,а не артист.
3.
До 2
13.04.2022 21:45:24
0
0
ТИ ГО РАЗБРА ЩОТ СИ УМЕН АМА НЕ ТИ ОТЪРВА!Този е министър колкото ти си Лъв хахахаха МИШКА ХУБАВ ПЕТЪК
2.
kvk
13.04.2022 20:59:11
0
1
до 1 : Много ти е сложно изречението и едва ли точно Боко ще го разбере.
1.
крачка назад
13.04.2022 20:09:43
0
0
Ония Минеков ли къв беше ако тоя палячо беше министър на Боко какво щеше да каже а сега мълчи като путка в нови гащи!?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас посрещна Giro d’Italia с впечатляващ спектакъл на площад „Св. св. Кирил и Методий“ Бургас посрещна Giro d’Italia с впечатляващ спектакъл на площад „Св. св. Кирил и Методий“ Концертът „Бряг и безкрайност“ събра стотици жители и гости на града, сред публиката имаше и италиански туристи и участници в колоездачната обиколка Кои ще са министрите в кабинета на Румен Радев (БИОГРАФИИ) Кои ще са министрите в кабинета на Румен Радев (БИОГРАФИИ) Румен Радев влиза в управлението с четирима вицепремиери и 18 министри За Овен, Лъв и Риби всеки следващ ден през май ще е по-добър от предишния За Овен, Лъв и Риби всеки следващ ден през май ще е по-добър от предишния Енергията на този период се засилва прогресивно Кой е Иван Василев - кандидат за министър на иновациите и дигиталната трансформация Кой е Иван Василев - кандидат за министър на иновациите и дигиталната трансформация Съавтор е на промените в Търговския закон, свързани със създаването на нов вид дружество – Дружество с променлив капитал, както и на промените Бургаските каратеки на „Ронин“ с поредица златни медали от международната купа в Япония Бургаските каратеки на „Ронин“ с поредица златни медали от международната купа в Япония В надпреварата сили премериха състезатели от 13 държави, а представителите на КК „Ронин“ отново доказаха високата класа на българското карате Защо Майкъл Джексън не умря в "Невърленд" Защо Майкъл Джексън не умря в "Невърленд" Тайните на имението, в което Кралят на попа прекара последните си дни Румен Радев върна мандата с готов състав на проектокабинет и обеща: Ще пречупим тренда на галопиращите цени Румен Радев върна мандата с готов състав на проектокабинет и обеща: Ще пречупим тренда на галопиращите цени От началото на демокрацията това е най-бързо сформираното правителство, похвали се кандидат-премиерът Тези кръчмари потресоха България, хиляди фенове на шеф Манчев искат да фалират Тези кръчмари потресоха България, хиляди фенове на шеф Манчев искат да фалират До тази изненадваща ситуация се стигна заради наглото отношение на двамата към работата на шеф Манчев Сезонът ще бъде рекордно кратък - в най-добрия случай до края на август, смята Веселин Налбантов Сезонът ще бъде рекордно кратък - в най-добрия случай до края на август, смята Веселин Налбантов Сложната международна обстановка и геополитическите сътресения в района на Ормузкия проток се оказват неочакван, но мощен фактор за състоянието на българския туризъм. Изправят пред съда Димитър, който уби с Фолксвагена си съпрузите Стамат и Диляна на ул. „Индустриална“ Изправят пред съда Димитър, който уби с Фолксвагена си съпрузите Стамат и Диляна на ул. „Индустриална“ Той блъсна мотора им, след като направи забранен ляв завой, остави дъщеря им кръгъл сирак
Балът вече струва колкото една сватба Балът вече струва колкото една сватба Когато всички разходи бъдат събрани с визия, куверти, музика, фото и видео, общата сума за един абитуриент през 2026 година често достига между 5 000 и 8 000 евро Шефът на сдружението на хипермаркетите обясни защо продават толкова скъпо Шефът на сдружението на хипермаркетите обясни защо продават толкова скъпо "Търговията е крайната витрина. Когато сме малък пазар и зависим от внос, това неизбежно води до по-високи цени“, каза той. Пиян тираджия едва не се размаза в къща Пиян тираджия едва не се размаза в къща Камионът се е движил по улица, непригодена за такъв вид МПС,  а след удара се е разрушила конструкцията на полуремарке, а след 100 метра камионът е успял да спре на тротоара пред къща Оставиха в ареста литовката, която намушка 4-ма души във Варна Оставиха в ареста литовката, която намушка 4-ма души във Варна Съдът реши жената за бъде настанена за изследване в психиатричното отделение към болницата на затвора в Ловеч Бургас става част от емоцията на Giro d’Italia с масово градско велошествие Бургас става част от емоцията на Giro d’Italia с масово градско велошествие Събитието ще се проведе на 9 май 2026 г. (събота), със старт в 12:00 часа от площад „Тройката“ До дни започва пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика До дни започва пръскането срещу комари в Бургас, вижте графика Обработките ще се извършват в часовия диапазон от 00:00 до 04:30 часа, при подходящи метеорологични условия Децата на Бургас превърнаха сцената на Пантеона в празник на таланта Децата на Бургас превърнаха сцената на Пантеона в празник на таланта Атмосферата беше изпълнена с детски смях, аплодисменти и споделена радост, а началото постави Дебора Ангелова За Giro d`Italia временно ще се променя организацията на движение в участъци от републиканските пътища За Giro d`Italia временно ще се променя организацията на движение в участъци от републиканските пътища Временната промяна ще обхваща отсечки от първокласната, второкласната и третокласната пътна мрежа в областите Бургас, Сливен, Ямбол, Велико Търново, Пловдив, Пазарджик и Софийска Ужасяващата история, за която целият свят говори: С хеликоптер извадиха крокодила, погълнал хотелиер Ужасяващата история, за която целият свят говори: С хеликоптер извадиха крокодила, погълнал хотелиер В стомаха на животното, разследващите са открили две човешки ръце, част от гръден кош, парчета плът и пръстен, разпознат като принадлежащ на изчезналия хотелиер Този шофьор отнесе глоба от 520 евро за спиране в аварийната лента на АМ Тракия Този шофьор отнесе глоба от 520 евро за спиране в аварийната лента на АМ Тракия Законът ясно определя в кои случаи е допустимо спиране в аварийната лента, но според юристи има основания наказанието да бъде обжалвано
Димитър НИКОЛОВ, кмет на Бургас Димитър НИКОЛОВ, кмет на Бургас Попитах италианците как сме се справили. Казаха ми: Рerfetto Виц на деня Виц на деня - Скъпи, нали ми имаш доверие?
- Разбира се скъпа!
- Знаеш, че никога не бих те излъгала?
- Естествено.
- Един стълб на паркинга ме удари, когато паркирах.
Виц на деня Виц на деня - Къде попадат добрите съпрузи след смъртта?
- На небето.
- А лошите?
- При тъщата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Повярвайте, нищо не работи толкова добре в интернет, както крайните срокове
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори