20-годишният Димитър от Айтос извади Светия кръст от студените води на река "Славеева"
11 мъже се включиха в ритуала
20-годишният Димитър Димитров Димитров хвана кръста на Богоявление в Айтос. Димитър се оказа най-бърз от общо 11-те смелчаци, които се потопиха в студените води на река "Славеева" в парк "Славеева река", съобщиха за Флагман.бг от пресцентъра на Община Айтос.
Димитър се хвърля за кръста за трети път. Заради Ковид не скачал само през 2021 г. След няколко дни айтозлията ще навърши 21 г., студент е по педагогика, физическо възпитание и спорт във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий" и е страшно горд с успеха си.
"Изключително щастлив съм, че успях. Пожелавам здраве и късмет на айтозлии! Сигурен съм, че годината ще е по-добра", заяви младежът, веднага след като излезе от бента, за да подаде кръста на отец Серафим Димитров.
Тази година много граждани и гости на Айтос дойдоха в храм "Св. Йоан Кръстител", където рано сутринта о. Серафим отслужи Света Литургия и Велик Богоявленски водосвет. Свещенослужителят отправи пожеланиета си към миряните и ги поръси със светена вода.
След водосвета 11 айтозлии, заредени с много адреналин, на възраст от 18 до 50 години заявиха готовност да скочат за кръста. Към бента ги поведохаа о. Серафим и кмета Васил Едрев. Топлото време събра около стотици около водоема. Богоявленският празник продължи в Архитектурно-етнографския комплекс "Генгер". Вдигаха се наздравици за празника и за по-успешна нова година.
Кметът Васил Едрев поздрави айтозлии и имениците, благодари на смелчаците за куража да спасят кръста, и заедно с о. Серафим им връчи парични награди.
"Казват, че ако времето на Йордановден е сухо, това е знак за плодородна година! Вярвам, че ще е така! Вярвам, че сме загърбили лошите дни. Нека 2022 г. да е здрава за всички граждани и за децата на община Айтос", каза още градоначалникът на общоградския празник в "Генгер".
ВАС: АПИ не може да предоставя данни на МВР извън тол контрола
Володимир Зеленски поиска ядрени оръжия, за да няма война в Украйна
Почина съветникът на президента Първанов - дипломатът Златин Тръпков
Как котките усещат проблемите, които идват в живота ви, и могат да ви спасят
Проговори майката на жената, намушкала хора в София
Bank of America ще плати 72,5 млн. долара за уреждане на дело по случая "Епстийн"
Стотици поклонници, отправили се към Света гора, останаха блокирани в корабите заради бури
Георгиев с остри критики към кабинета Гюров и ПП
Последни дни за 5% отстъпка от данъците – подайте декларацията си до 31 март
Над 30 медици напуснаха болница у нас, задействан е кризисен план
Най-ефикасният метод за куп здравословни проблеми: Сварете 3 дафинови листа във вода с канела
Турция ще разреши строежа на консулството в Одрин
