Веселин Стамболиев и Петър Драганов спасиха богоявленския кръст в Созопол
Спазвайки старата традиция, той счупи кръста на две и хвърли едното парче още по-навътре
Богоявление започна с празнична света литургия и велик водосвет, отслужени от отец Димитър в храм „Св. Георги Победоносец“. След службата традиционното литийно шествие, предвождано от отец Димитър, отец Андон, кметът Тихомир Янакиев и председателят на общинския съвет Георги Пинелов премина през града под звуците на камбанен звън и бе посрещнато от жители и гости на града на централния плаж.
След като благослови всички присъстващи, отец Димитър хвърли в морето Светия кръст. Той попадна много навътре, но групата от 8 младежи успя да доплува до мястото, а най-бърз се оказа Веселин Стамболиев, който се гмурна, извади кръста и го издигна високо над главата си.
Спазвайки старата созополска традиция, той счупи кръста на две и хвърли едното парче още по-навътре. Смелчаците отново се хвърлиха в морето, за да спасят и второто парче, но късметът се усмихна на боксьорът Петър Драганов, който за втори път спасява второто парче от кръста на богоявленския ритуал.
Още нещо изненадващо се случи в този момент. Двама от плувците понесоха на ръце девойка, а един от участниците - Никола пристъпи към нея и й предложи брак. Младежите бяха поздравени с бурни аплодисменти от всички присъстващи, благословени от отец Димитър и поздравени от кмета на Созопол Тихомир Янакиев. Кметът отправи специални поздравления и към участниците в ритуала и връчи парична награда, осигурена от Община Созопол на първенците и на останалите плувци. Здраве и благополучие им пожела председателят на Общински съвет Созопол Георги Пинелов и подари икони на двамата спасители на богоявленския кръст.
„Ако те елиминира Парагвай, вече не си отбор от световна класа“
Безценният тракийски нагръдник от "Цвяткова" могила гостува в Царево
Безпрецедентен атентат в Монако: Нападнато е семейството на украински олигарх
Чудесно време за плаж
30/06/2026, Вторник 07:30
0
Дневен хороскоп за 30 юни 2026: Нови възможности за Телец и Близнаци, Скорпионът да не прибързва
Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос
Българи окупират челните места в индивидуалните класации на Лигата
Борис Бекер с разтърсваща изповед за кошмара зад решетките
Ад за пациенти и медици: По стъпалата на спасението влачат в одеяла хора между живота и смъртта
Удариха колата на депутат, тя не е лъскава
Убийство във фен зона на Световното, мястото почерня от полиция
