Кой ще има чип в личната карта, вижте отговора от министър Божидар Божанов
Дори когато бъде записано нещо там, то ще бъде само един анонимен идентификатор
Чипът в личната карта ще бъде по желание. Това каза за БНР министърът на електронното управление Божидар Божанов.
„Ако човек не иска, може да отиде и да заяви, вземайки личната си карта – аз не желая да записвате нищо на личната ми карта. Дори когато бъде записано нещо там, то ще бъде само един анонимен идентификатор. На самата карта няма да има никакви лични данни на практика, те са в централизирани регистри. Скептицизмът към технологиите съществува. Не мисля, че е масов, но въпреки това сме длъжни да направим всички възможни защити на личните данни. Не може просто да направим една технология и тя да събира каквито данни ѝ харесват. Не очаквам много хора да се откажат от тази опция. Така или иначе гишетата няма да бъдат закрити от утре. Винаги ще има хора – понякога възрастни хора, понякога такива, които просто не желаят. Няма как да продължим да имаме всичко само на гише. Ако в момента имаме 10 служители на гише, след няколко години могат да станат наполовина, след няколко години още наполовина и така като процес да намаляваме това усещане за бюрокрация“, каза още Божидар Божанов.
Относно постигнатото до момента в областта на електронното управление до момента Божанов коментира: „Те са постигнали все пак нещо. Изградили са някакви системки тук-там, те не работят помежду си, имат кусури, които им пречат да бъдат масово използвани. Предстои анализ на наличните системи как с малко надграждане могат да постигнат голям ефект. Ще видим кои удостоверения може да отпаднат почти веднага – примерно семейно положение или липса на задължения към централната власт, към общината. В момента гражданинът е куриер на администрацията. Искаме да има електронна идентификация, която да е достъпна за всеки, без да ходи където и да било – тя да бъде в джоба му: дали в личната карта или в телефона, така че в момента, в който дойде например локдаун или нужда да заявиш неща онлайн, да не се налага да отидеш първо да си вземеш електронен подпис или ПИК, а директно да можеш да ги използваш. Това, което искаме да въведем, е забрана и санкции за изискване на печат. Ако администрация ви изиска печат и ви върне за това, че нямате печат или нямате правилната форма и цвят на печат, този, който го е направил, да подлежи на санкции.“
Слагам този продукт от кухнята във водата и подът блести от чистота
Пухкав блат, сочни череши и невероятен аромат – този сладкиш е истинска наслада за сетивата
Ричард Алибегов скочи срещу черния пиар за родното Черноморие
Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone
СДВР подхваща ромите с ножове в подлез „Плиска“
Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“
Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов
Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция
Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско
ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“
Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография
КЗК наложи санкции за заблуждаващо предлагане на продукт като масло
