×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Рекордно поскъпва парното? Експерт зове държавата да помага


Рекордно поскъпва парното? Експерт зове държавата да помага
Ако парното се вдигне с по-малко от 20% ще е повод за радост, каза енергийният експерт Боян Рашев
04 Октомври 2021, Понеделник, 08:58 ч.
Автор: Флагман.Бг

Топлофикационните дружества да горят мазут вместо газ, съветва Боян Рашев

Никога не е имало увеличение на газа с 36% от един месец за друг. Цената на синьото гориво плюс цената на въглеродните квоти образуват 80% от стойността на цената на парното. Ако парното се вдигне с по-малко от 20% ще е повод за радост. Това каза в „Здравей, България” по Нова телевизия енергийният експерт Боян Рашев.

Явно ще се наложи държавата да поеме част от тази тежест, защото потребителите няма да могат, добави той.

„При изгарянето на фосилни горива се генерират въглеродни емисии. В Европа те подлежът на търговия и цената им е екстремно висока. Търговията с тях трябва да се спре за тази зима или цените трябва да паднат”, обясни Рашев.

„В България има достатъчно газ, защото нашите потребности са малко. Липсата на газ и въглища се наблюдава в Западна Европа”, добави експертът.

Той съветва топлофикационните дружества да си напълнят мазутните стопанства, т.е. да могат да преминат на резервното гориво колкото и да е мръсно и никой да не го харесва. 

„Помните ли през 2009-та, когато нямахме газ? Имаше мазут“, обясни експертът. 

Според него спирането на търговията с въглеродни емисии може да стане с решение на Европейската комисия. „Тя обаче се прави на ударена по този въпрос. От юли знаем, че има огромен проблем с газ и тока, но никаква реакция няма“, добави той.

"Цяла Европа е в много тежка криза. В страните, където масово се топлят на газ, ще е ужасно за хората. В Западна Европа нямат и въглища, а ние имаме достатъчно", подчерта Рашев. 

Няма да мръзнем тази зима, защото имаме АЕЦ Козлодуй, Марица – изток и големи ВЕЦ-ове, добави той.

На въпроса дали газ ще надуе цената на тока, експертът отговори, че поскъпването на синьото гориво се отразява върху нея поради факта, че България е част от европейския пазар, но то няма кой знае какъв принос за стойността на електроенергията. Тъй като в Гърция много голяма част е вързана с газа, както и в Италия, Румъния, а ние изнасяме много ток, ще поскъпне и у нас, обясни той.




5
Коментара по темата
5.
Русенец
04.10.2021 18:03:42
0
0
Не знам как е в Бургас, но в моите фактури топлинната енергия, за затопляне на 1 кубик вода, нараства с всяка година. Т.е. - от година на година, един кубик вода му трябва все повече енергия, за да го затоплят. От там - и по-високите ми сметки за ТЕЦ.
4.
ХХ-ристинке
04.10.2021 14:45:22
0
1
Много ги разбираш нещата, защото пиеш прясно мъжко мляко.
3.
до 2 МА ТОЙ ТОЗ МАТРЯЛ ??????????????????
04.10.2021 11:59:33
1
0
ДЕТО ТОЗ ЗОВЕ ДА МУ СЕ ПОМАГА Я ИМА 1% Я НЯМА И ПОВЕЧЕТО ДЕТО СА НА ПОРНО СА ""ЧАНТАДЖИИ"" С ГОЛЕМИ ЗАПЛАТИ –КОРУПЦИОНЕРИ !!!!!!!!!!!!!!!ПАК ЩЕ СТАНЕ БОЛЕН /народа дет са чуди как да свърже двата края //ЗДРАВ НОСИ!!!!!!!АЙ СИКТИР ВЕ
2.
ХХ
04.10.2021 10:39:34
3
2
Защо държавата да помага на матряла дето сам си избра европейската интеграция на герб? Всяко нещо си има цена, която трябва да се плати.
1.
Държавата
04.10.2021 10:18:27
0
5
Да поемела тази тежест, защото потребителите нямало да могат. Потребителите са основно в София (то затова и този писък) и в части от няколко големи града. Огромното мнозинство се отоплява на ток, като при това върху него пада и скъпият ток, произведен от топлофикациите, за да им е по-евтино на клиентите им.
Та за огромното мнозинство българи и фирми държавата какво смята "да поеме"?
Мога да се хвана на бас, че ако София не беше топлофицирана, нямаше да има подобни призиви.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Затъмнението в Испания сложи край на мита за ефективните вятърни турбини Затъмнението в Испания сложи край на мита за ефективните вятърни турбини Там, където светофарите не работят, влаковете не се движат, не можеш да бъдеш обслужен в банка или болница, липсва вода - има проблем. И то голям! Прибра 3 милиона за 15 часа в София Прибра 3 милиона за 15 часа в София Доналд Тръмп - младши участва във форум на уж либералите от Nexo и получи хонорар от 200 000 лева на час Галена избра Би Ти Ви пред Маги Халваджиян Галена избра Би Ти Ви пред Маги Халваджиян Тя отказа да се включи в „Капките“ и става част от „България търси талант“ Рецидивист разкри кои са убийците на Васил Илиев Рецидивист разкри кои са убийците на Васил Илиев 30 години държавата не успя да разкрие кой поръча и извърши покушението над боса на ВИС Ето кои ще играят Лили Иванова във филма на Иван и Андрей Ето кои ще играят Лили Иванова във филма на Иван и Андрей Филмът ще е с рекорден бюджет от 10 милиона лева и се очаква да надмине успеха на "Гунди" БАПФ, БАПЗГ и БСЛАФ с позиция до властите БАПФ, БАПЗГ и БСЛАФ с позиция до властите Медицински лица считат, че има неетични изказвания за професионалните им качества България подписа споразумение със Световната организация по туризъм България подписа споразумение със Световната организация по туризъм Пловдив ще приеме най-елитните експерти във винения туризъм на Деветата глобална конференция на UN Tourism Помориец чака с месеци да му върнат колата след фалшиво положителен тест за дрога Помориец чака с месеци да му върнат колата след фалшиво положителен тест за дрога Синът на потърпевшия самокатастрофира при лошо време през 2023 година Пожар изпепели трактори за милиони Пожар изпепели трактори за милиони Собственикът е убеден, че става дума за умишлен палеж Любопитно събитие утре в Руен Любопитно събитие утре в Руен Мероприятието ще е с историческа насоченост
Вучич изригна за ЕС: Не знаят какво да правят с Украйна, нямат ток, но... Вучич изригна за ЕС: Не знаят какво да правят с Украйна, нямат ток, но... Сръбският президент счита, че в Европейския съюз отдават прекалено голямо значение на визитата, която ще направи в Москва Екшън в Киев: Руска агентка опита да ликвидира виден украинец Екшън в Киев: Руска агентка опита да ликвидира виден украинец "Имам огромен късмет, че съм жив", сподели нападнатият Серхий Стерненко Тръмп с поредица от интересни решения Тръмп с поредица от интересни решения Ето какво направи президентът на САЩ От Белия дом разкриха какво се случва с преговорите за мир между Русия и Украйна От Белия дом разкриха какво се случва с преговорите за мир между Русия и Украйна Джей Ди Ванс не е оптимист, че войната ще свърши скоро Фатална лекарска небрежност: Осъдиха УМБАЛ Бургас заради смъртта на пациент Фатална лекарска небрежност: Осъдиха УМБАЛ Бургас заради смъртта на пациент Съдът е категоричен, че пациентът е имал шанс за оцеляване при своевременна и адекватна медицинска намеса, но тя е била пропусната Служители на БЧК са тримата загинали в катастрофата край Монтана Служители на БЧК са тримата загинали в катастрофата край Монтана Таксиметров автомобил, движил се в посока Враца, прави обратен завой към Монтана и е ударен от сметоизвозващ камион на Общинското предприятие в Монтана Първо уволнение в кабинета на Тръмп - заминава си един от топ съветниците му Първо уволнение в кабинета на Тръмп - заминава си един от топ съветниците му Името на Уолц, попадна под вниманието на медиите при скандала, в който журналист беше вкаран в общ чат в приложението Signal, в който се обсъждат планове за предстояща военна операция срещу хутите в Йемен Китайски турист обезвреди крадлив арабин в Барселона (Видео) Китайски турист обезвреди крадлив арабин в Барселона (Видео) Наместо да се уплаши, той му приложи задушаваща хватка. Околните ръкопляскаха Важно: Това са най-търсените професии и умения у нас Важно: Това са най-търсените професии и умения у нас През 2025 г. пазарът на труда в Европа и България претърпява сериозни трансформации 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб 17 земетресения за 3 часа: Турция се люлее като кораб Най-силният трус е бил с магнитуд от 4.2 по скалата на Рихтер
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Вашето куче ме ухапа. Искам компенсация!
- Тихо, тихо, не викайте. Аз сега ще го хвана, а вие го хапете.
Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бракът е като обществена баня - веднъж влезеш ли, трябва да се примириш с каквото има.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори