×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Стачка затвори Лувъра в Париж
  • Задържаха гръцки кораб със седем тона кокаин
  • Годишната инфлация в България през ноември е била 5,2%
  • Стресът на работното място е причина за над 40% от депресиите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Цените на хляб, масло и олио нагоре, плодове и зеленчуци поевтиняха


17 Юни 2021, Четвъртък, 18:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Потребителите смятат, че плащат повече за основните хранителни продукти

Сравнително стабилен пазар се наблюдава в страната като цените на основните продукти не са се променили официално, но потребителите са с впечатление, че плащат повече за основни хранителни продукти. Не само в столицата хората усещат поскъпване на продуктите, жителите на Русе са на същото мнение, съобщава БНТ.

Цените на плодовете и зеленчуците са високи. Това е мнението на повечето русенци, които бяха излезли на пазар. В същото време търговците твърдят, че с изключение на ягодите, при останалите плодове и зеленчуци няма повишение в сравнение с миналата година. Всички обаче са единодушни, че цената на олиото драстично е скочила.

На борсата за плодове и зеленчуци идват не само търговци, за да зареждат магазините си, но и русенци, които търсят по-евтина стока на дребно. "Тук са нормални, за разлика от града - от 50 до 100% по-скъпо - един лев са краставиците, лев и двайсет до лев и петдесет. В града са 2 лева", каза Евгени Василев. Според търговците цените са нормални за сезона. До Русе черешите идвали от Южна България, а повечето от доматите и краставиците – чак от Гърция. Дъждовете също оказвали влияние – за няколко дни плодовете започват да гният. Затова за седмица ягодите скочили с левче.

"Цените на ягодите тръгват нагоре, защото времето е такова просто. Те бяха два и петдесет, но ягодата приключва, на много места няма ягода. И всеки ден дъжд, не се знае дали ще има друга ягода, освен тая", каза търговецът Дарина Петрова. Според Даниела Иванова обаче не би трябвало стоките, които идват от чужбина, да са на по-ниски цени. "Черешите ми се виждат малко скъпи, все пак ние ги отглеждаме в нашия регион. Ягодите запазиха една трайно висока цена", каза Даниела Иванова.

За последните месеци драстично е скочила и цената на олиото. В момента в русенските магазини си е чист късмет да се намери под 4 лева. "През последните месеци, с 50-60 стотинки някъде. Почти всичко започна от ден на ден да си повишава цените. Може със стотинки, но има повишение, усеща се. Колбасите, перилните препарати, и хляба", каза Нели Стефанова, която е продавачка в магазин.

В същото време в съседна Румъния олиото се продава с лев по-евтино. Затова след отпадането на PCR тестовете много русенци предпочитат да се запасят с продукти от пазара в Гюргево. В Пловдив хората предпочитат местните производители, но твърдят, че поевтиняване няма. Оказва се, че за последните 8 години изменението в общото съвкупно равнище на цените е около 13%. Това сравнено с пазара на услугите или пазара на доходите е най-ниската възможна динамика, твърдят експерти. Поради мощната конкурентна среда, пазара на храните е нискодинамичен и бавноадаптивен, а покупателната способност в последните 8 години по отношение на храната се повишава. 

Повишение на цените има най-вече при маслото и олиото - с близо 24%. На второ място, след маслото и олиото, за последната година най-голямо покачване на цените има при хляба и зърнените храни - с 5,3%.

За разлика от това цените на плодовете и зеленчуците са спаднали, съответно с 5,4% и 1,4% спрямо миналата година. Причина за тяхното поевтиняване вероятно е и COVID кризата, която затрудни доставките през първите месеци на пандемията, а това пък от своя страна доведе и до поскъпване на някои храни.


В категории: Лайфстайл


3
Коментара
Мария АРНАУДОВА Тръмп атакува Байдън, но все по-често прилича на него Тръмп атакува Байдън, но все по-често прилича на него 15/12/2025, Понеделник 15:00 0
Флагман.БГ Сузанита си сложи нов силикон Сузанита си сложи нов силикон 15/12/2025, Понеделник 14:40 2
Мария АРНАУДОВА Гръцки фермери блокираха "Кулата" и "Илинден" за тирове Гръцки фермери блокираха "Кулата" и "Илинден" за тирове 15/12/2025, Понеделник 14:20 0
Флагман.БГ Изграждат Алея на рока край брега на морето Изграждат Алея на рока край брега на морето 15/12/2025, Понеделник 14:10 1
3
Коментара по темата
3.
LMAO
17.06.2021 19:19:10
0
6
"Потребителите смятат"

Ще кажеш, че потребителите са малоумни и просто "смятат", т.е. представят си че са обирани ежедневно!
2.
Не познават парите
17.06.2021 18:52:09
0
9
Днес видях олио Калиакра в Метро на цена 3,98лв за 1л. Тия полудяха ли?
1.
е па като е скъпо
17.06.2021 18:40:42
1
6
маслото,ша си мажа филиите с мас.....какво толкова.....
препечена филийка с мас и червен пипер.......ммммм...супер
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Търговец от Айтос: Пет дни се опитвам да си закупя евро, а банката само ме разхожда Търговец от Айтос: Пет дни се опитвам да си закупя евро, а банката само ме разхожда Предприемач алармира за сериозни затруднения при снабдяването с евромонети и се опасява от санкции Сузанита си сложи нов силикон Сузанита си сложи нов силикон Щерката на Орхан Мурад отново се е подложила на корекция на бюста в Турция Президентът избира кой да назначи за служебен премиер - Андрей Гюров или Димитър Главчев Президентът избира кой да назначи за служебен премиер - Андрей Гюров или Димитър Главчев Рая Назарян със сигурност ще откаже, Мария Филипова е готова, но президентът едва ли ще се спре над нейната кандидатура Ароматни, крехки чушки с плътен и домашен вкус за Бъдни вечер Ароматни, крехки чушки с плътен и домашен вкус за Бъдни вечер Рецепта предавана от поколение на поколение за традиционни пиперки пълнени с боб Гръцки фермери блокираха "Кулата" и "Илинден" за тирове Гръцки фермери блокираха "Кулата" и "Илинден" за тирове Превозвачите търпят загуби, България сезира прокуратурата в Гърция и Европейската комисия Изграждат Алея на рока край брега на морето Изграждат Алея на рока край брега на морето Тя ще се намира в района на Аспаруховия мост във Варна Младежкият активизъм като партиен конвейер Младежкият активизъм като партиен конвейер Тревожните данни за образованието, митът за Gen Z като двигател на недоволството и ролята на медиите и партийните клишета в изграждането на „млади лидери“ Еврокомисията представя план срещу жилищната спекулация и високите наеми Еврокомисията представя план срещу жилищната спекулация и високите наеми Новите мерки целят достъпни жилища за средната класа и повече контрол върху туристическите наеми 17-годишно момиче загина след падане от четвърти етаж след рожден ден 17-годишно момиче загина след падане от четвърти етаж след рожден ден Тийнейджърката е открита жива, но в критично състояние Романтиката ще почука на вратата на три зодиакални знака Романтиката ще почука на вратата на три зодиакални знака Седмичен любовен хороскоп 15-21 декември
Тръмп атакува Байдън, но все по-често прилича на него Тръмп атакува Байдън, но все по-често прилича на него Възрастта, икономиката и умората от властта превръщат президентската надпревара в огледален образ На днешната дата почина човекът, който превърна мечтите в индустрия На днешната дата почина човекът, който превърна мечтите в индустрия Създателят на Мики Маус и Дисниленд остава най-награждаваният човек в историята на киното ЕС въвежда ново правило за автомобилите, което ще ги направи по-скъпи ЕС въвежда ново правило за автомобилите, което ще ги направи по-скъпи Новите автомобили да съдържат поне 25% рециклирана пластмаса, което ще увеличи производствените разходи и цените Естония започна изграждането на бункери по границата с Русия Естония започна изграждането на бункери по границата с Русия Първите стоманобетонни бункери се монтират в югоизточната част на страната,  до края на 2025 г. се планира изграждането на общо 28 от общо 600 съоръжения Гръцки кораб с близо 7 тона кокаин е задържан в Атлантическия океан Гръцки кораб с близо 7 тона кокаин е задържан в Атлантическия океан Плавателният съд е тръгнал от Солун за Латинска Америка, операцията е проведена със съдействието на САЩ и Франция Най-малко 21 загинали при внезапни наводнения в Мароко след проливни дъждове Най-малко 21 загинали при внезапни наводнения в Мароко след проливни дъждове Силни гръмотевични бури удариха провинция Сафи, десетки домове са под вода, има ранени Поредна руска тенисистка смени гражданството си Поредна руска тенисистка смени гражданството си Полина Кудерметова ще играе за Узбекистан Найджъл Фараж ще съкрати 68 000 държавни служители, у нас темата продължава да е табу Найджъл Фараж ще съкрати 68 000 държавни служители, у нас темата продължава да е табу Той предлага система, в която заслугите, резултатите и ефективността ще имат значение  Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Израелският премиер направи остро изявление след смъртоносна стрелба срещу евреи в Сидни Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век В момента тази страна има две панди, взети под наем от Китай
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Купих си автомобил, от тези, които сами се управляват!
- Е къде е?
- Де да я знам. Замина някъде сам.
Виц на деня Виц на деня - От всичките ми съученици само Жорето остана в България.
- Браво на момчето, патриот! С какво се занимава?
- В затвора е...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Само у нас, притичвайки на червен светофар, може да те блъсне насрещен пешеходец!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори