Най-бедни сме в Европа, но всеки българи изхвърля по 100 кг храна
В съседна Гърция това количество е два пъти по-малко
Общоевропейско проучване отчита, че всеки българин изхвърля годишно по 94 килограма храна, докато в съседна Гърция това количество е два пъти по-малко.
Изхвърляме най-много хляб и противно на очакванията домакинствата са най-небрежни в пестенето на храна. „Най-много изхвърлят едночленни домакинства, т.е. хора, които живеят сами, семейства с малки деца, жителите на големите градове и млади хора до 25-годишна възраст“, казва Стоилко Апостолов от фондация „Биовселена“, пред БНР.
Фондацията работи за ограничаване на проблема и има наблюдения върху поведението на българския потребител.
„Колкото по-евтини са някои продукти, толкова по-малко скрупули изпитва човек, когато ги изхвърля. Ако един хляб струва 1,50 лв. примерно, индустриален хляб, който общо взето има кратък срок на годност, много малко хора се замислят дали да го изхвърлят докато ако си купят занаятчийски хляб, който струва шест лева килограма, ще го ядат цяла седмица. Имат по-големи угризения да го изхвърлят“, посочи Апостолов.
Той подчерта още, че европейската стратегия „От фермата до трапезата“ отчита разхищението на храна като сериозен проблем и залага цели, които всяка държава членка трябва да постигне, за да намали безсмисленото пилеене на ограничени природни ресурси.
Георги Константинов с премиера в Бургас, разказва за срещите си с Петя Дубарова
Филип Буков и Деси Бакърджиева в Бургас заради „Илюзията в брака“
Експерти: Мантинелите не спират тежките автомобили, използвайте джърсита!
73 бойни пистолета откриха в камион на „Капитан Андреево“
Убиецът на Къци от Лъвов мост остава за постоянно в ареста
София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
Заподозреният за тройната трагедия в Угърчин сменял два пъти дрехите си
Беларус обвини външни сили в опит да я въвлекат във войната в Украйна
Голям астероид преминава близо до Земята в събота
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни

7 млн х 100кг = 700000000кг=700000 тона на година
Абсурдно е!
Да не би да твърдите, че 4 членно семейство изхвърля 376кг храна на година? Това е над 1кг храна всеки ден. Абсурдно е! Но пък щом така ги разпределяте върху хората явно има някой който изхвърля в повече или някъде се бракува умишлено храна. Ако се разровите в твърденията си сигурно ще излязат интересни резултати. Може даже и Пулицър да вземете
Има вероятност да опитаме човешко месо преди да умрем хаха