Община Несебър продължава работата по проекта "МоНа"
Несебър е един от най-значимите, важни и световно признати културнo-исторически обекти на България
Гръцкият център за морски изследвания (HCMR) и Община Несебър изследват и картографират подводни местообитания в акваторията на града в рамките на Международния проект МоНа: „Паметници в природата: креативно съжителство“. Целта на проучването е да се установи влиянието на човешкия фактор и развитието на туристическата индустрия в региона през последните години върху биологичното разнообразие в акваторията около Несебър и е част от дейностите по проекта.
Обитавана от хора от древността, крайбрежната зона около Несебър предлага уникална възможност водолазите да видят повечето от типичните черноморски морски растения и животни на същите места, където присъстват и подводни артефакти и древни градски стени. До края на лятото кафявите водорасли Cystoseira възвръщат силата си и растат отново в пълния си размер и биомаса до ноември, привличат малки рибни пасажи и различни безгръбначни.
Гръцкият център за морски изследвания (HCMR) събира наличните данни за морските местообитания и видове, представляващи интерес за опазване в районите - Бутринт (Албания), Несебър (България) и Санторини (Гърция). Събирането и отчитането на данни е постигнато чрез преглед на литература и контакт с експерти по околната среда и заинтересовани страни от всяка страна.
Това е трета мисия на научния водолазен екип на HCMR в рамките на проект МоНа: „Паметници в природата: креативно съжителство “, след дейности на терен в Санторини /Гърция/ и Бутринт /Албания/, където бяха взети проби (с дроп камери и водолазни трансекти), след което беше събрана информация за наличието и екологичното състояние на подводното биоразнообразие в акваториите.
Несебър е един от най-значимите, важни и световно признати културнo-исторически обекти на България. Включен е през 1983 г. в Списъка на ЮНЕСКО поради автентичния си вид, уникален ландшафт и многото запазени паметници на културата, както на сушата, така и под вода.
Шофьор с 3,43 промила избяга след катастрофа: Обясни всичко с две ипотеки
Париж удря празните апартаменти: Данъкът скача до 60%
Ферибот със 116 души се преобърна край Гаяна, спасени са 53-ма
Борисов с удар по Радев: Сравни киевската декларация с „Боташ“
Атанас Пеканов: Военната помощ за Украйна се изчерпа, а тараторът за 9 евро няма да ни доведе доникъде
Масовият турист се отказа от ресторанта: Пазарува от магазина и носи храна на плажа
Нова платформа следи храните от етикета до касата: граждани подават сигнали за цени и качество
Тръмп е в капана на ескалацията, а войната с Иран все повече губи политическа логика
САЩ отвърнаха с нови удари по Иран след смъртта на американски войници
След споровете около Киевската декларация: Външният министър обясни какво всъщност е приела България
Екшън в Полски Тръмбеш: Полицията осуети масов бой на празненство, петима се озоваха в ареста
Срив на Facebook: Хиляди потребители останаха без достъп до социалната мрежа
