×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Консултативният съвет по туризъм заседава, набеляза мерки за излизане от кризата


Консултативният съвет по туризъм заседава, набеляза мерки за излизане от кризата
В КС по туризъм участваха хотелиери, туроператори, изп.директор на Слънчев АД Златко Димитров и министърът на туризма Марияна Николова
17 Септември 2020, Четвъртък, 20:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Ще търсим консенсус за рестарт на отрасъла и реклама на България като безопасна и здравословна дестинация, каза вицепремиерът Марияна Николова

Сформираме Консултативния съвет по туризъм с идеята на него да се дискутират най-важните и неотложни теми, свързани с възстановяването и рестартирането на туризма, за които е необходимо широко обществено съгласие.

Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова на първото заседание. В състава му освен експерти от Министерството на туризма влизат над 60 авторитетни членове – ръководители и представители на туристическия бранш, работодателски и синдикални организации, национални курорти, сдружението на общините, образователната общност, неправителствения сектор и др., посочи министърът.

Съветът ще дава експертни становища в съответствие с нормативните актове и стратегическите документи, както и по конкретни професионални казуси, за да може страната ни да се утвърди като конкурентна, здравословна и безопасна дестинация за туристите. Категорични сме, че само чрез свободна дискусия можем да се справим с критичната ситуация, да запазим дейностите и работните места.

Фокус върху подготовката на предстоящия зимен сезон 2020/2021 г., а и на летен сезон 2021, които също са предизвикателство. Нужни са конкретни предложения за мерки, действия, срокове, отговорни институции. Важно е да уточня, че Консултативният съвет не е Националният съвет по туризъм, т.е. орган, който работи по правилник и дневен ред. Тук функциите са в по-различен ред. Аз и моята администрация се допитваме до експертизата Ви и очакваме конкретни предложения от Ваша страна, подчерта вицепремиерът.

Тя се спря подробно и на промените, които COVID кризата наложи в туристическата индустрия. Много представи, понятия и навици, свързани с предлагането и ползването на туристически услуги, се промениха кардинално. Само гъвкавите и адаптивните предприемачи и фирми ще се преборят с предизвикателствата на пандемията. Убедена съм, че единствено ако сме единни и вземаме решенията в широк, открит диалог, можем да се справим. Кризата преориентира трендовете и хората все повече залагат паралелно с масовия и на нишовия туризъм. България има много какво да предложи в специализираните форми. Целта на съвета е с общи усилия да намерим заедно пътя към промяната, каза тя.

Правителството вече предприе редица социални, икономически и финансови мерки в помощ на бранша, за да намали негативните последици за сектора, който е най-тежко пострадал от пандемията. Това са безпрецедентни трудности, които не са по силите на отделен човек, организация, компания. Пакетът от социално-икономически мерки е за близо 2 млрд. лв., дофинансиран с евросредства. От тях над 700 млн. лв. са безвъзмездни, другите са кредити и гаранции за кредити, изпълнявани чрез Българската банка за развитие и Фонда на фондовете, поясни вицепремиерът.

Тя подчерта, че над 54 мерки са одобрени от Тристранния съвет за сътрудничество. Мярката 60/40 в помощ на бизнеса е достигнала до почти 200 хил. души, а за сектор туризъм – хотелиерство и ресторантньорство, се трансформира в 80/20. Предложила съм вече тя да бъде удължена до 1 май 2021 г. Одобрена бе субсидия от по 35 евро на седалка за чартърните полети. На 9% беше намален ДДС не само за ресторантьорство и кетъринг услуги, но и за ползване на спортни съоръжения. По Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" ще се окаже помощ на пострадали от пандемията туроператори и турагенти в рамките на 10 млн. лв. Също по ОПИК за подкрепа на микро- и малки предприятия над 27 хил. подадени проектни предложения са в процес на оценка.

Според данните на НСИ и ЕСТИ обаче пренощувалите български граждани във всички места за настаняване през лятото на 2020 г. са над 1,44 млн., а за същия период на миналата година в местата за настаняване с 10 и повече легла те са около 1,46 млн.

Разликата е малка, докато при чужденците е сериозна. В някои по-малки курортни селища по Южното Черноморие дори има ръстове на туристи от по 20 на сто, което се дължи предимно и именно на българското присъствие. Вицепремиерът благодари за тази активност, която чувствително помогна на сектора. В общините Балчик и Несебър броят на българските и чуждестранните туристи бе почти изравнен през лятото, а в общините Варна и Каварна чуждите гости даже са преобладавали.

Членовете на съвета приветстваха създаването му и направиха конкретни предложения за развитието на туризма в условия на криза. Те ще бъдат обобщени и включени в програмата за дейността му. Бяха представени и две презентации – на  министър Николова за политиките за справяне с последиците от негативното влияние на пандемията от COVID-19 в туризма и на доц. Алексей Пампоров от БАН  "Предизвикателства пред туризма в България в контекста на глобална епидемия от COVID19".


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград 15/03/2026, Неделя 16:00 1
Тервел ИЛИЕВ Домашни бухти с кисело мляко - бърза рецепта Домашни бухти с кисело мляко - бърза рецепта 15/03/2026, Неделя 14:20 0
7
Коментара по темата
7.
Амам
18.09.2020 08:35:09
0
3
Със старите к**ви, нов бардак.
6.
моето мнение
18.09.2020 07:34:32
0
5
Министерството на туризма е излишно. Трябва да се закрие. Всички там се правят, че работят, а не са компетентни.
5.
До 4
17.09.2020 22:25:19
1
4
Не колега
От горе иде информацията. Ще се чуе.
4.
До Джаксъна
17.09.2020 22:02:27
1
2
Ти да не си го чул от Иван мазния това? хахахахахах
3.
Джаксъна
17.09.2020 21:19:53
2
15
Ами къде са триото видни представители на Несебър (Ташев, Кулев,Нищелков) и Главния преговарящ Димитров.
Май ще си останат само с искането за грабене на АД то.
А й като чуваме,май са ги подготвили за обстрел от горе. Много скоро ще има новини за тях из Несебър и то финансово болезнени.
2.
Сарафово
17.09.2020 21:16:34
0
10
Абе само големи играчи! Човек остава с впечатлението, че хорицата с 10 стаи примерно са излишни. Ми да се отписваме от тва Ести и толкоз. В Сарафово примерно нас малките никой никога не ни е питал какви туристи предпочитаме. Никой не е дошъл да се консултира с нас. А, Що тъй?
1.
От зле към по-зле
17.09.2020 20:07:32
0
27
Алабализми на масата
Само харчене на пари и безумни кръгли маси с още по-безумни решения. Дет се вика правим се на важни и чакаме да ни изтече мандата. Тази Марияна е на нивото на Ангелкова
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Лекарят, за когото се предполага, че е извършил интервенцията, отказва коментар ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград Ето кои са на следващите позиции До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети Хотелиерите предупреждават, че липсата на директни полети ограничава достъпа на германци до България Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Паричните преводи от гурбетчии намаляват с близо 12 милиона евро за година, показват данни на БНБ Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Мярката ще се прилага временно и ще остане в сила, докато цените на горивата се задържат на високи нива и оказват натиск върху домакинствата Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Бившата Мисис България се чуди как да обясни на приятелите си в Америка, че у нас чалга звездите пеят и по маси, и в дискотеки, и в големи зали Обмислят нов модел за саниране, ще бъдат обхванати повече сгради Обмислят нов модел за саниране, ще бъдат обхванати повече сгради Нова карта показва къде домакинствата плащат най-трудно сметките си за ток и отопление Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи Продадоха един и същ апартамент на двама купувачи Жена плаща 50 000 лева капаро за жилище в нова сграда, но две години по-късно разбира, че друг вече има нотариален акт България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево Планира се изграждането на дублиращ терминал за товарния трафик край най-натоварената сухоземна граница в Европа Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?  
България мести американските самолети цистерни на военно летище България мести американските самолети цистерни на военно летище Пазят ни радари и системи за поразяване в Полша, Румъния, Турция, на море и в космоса, обяви зам.военният министър Йордан Божилов Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Автоматичните трансмисии вече доминират пазара, но три сегмента все още пазят механичната скоростна кутия Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Кувейтски вестник разкрива, че цялата лява половина на диктатора е била затисната при срутване. Профилът му в X стои заглъхнал вече трети ден  Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Доброволци намират домашни любимци в паркове и дори в пустинята край границата с Оман Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Днес ислямистите атакуваха отново Бахрейн и Израел  Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Остават часове до Оскарите - кои са фаворитите     Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Лондон въвежда финансови стимули за доброволно връщане след отказ за бежански статут Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Досегашните му изследвания били обнадеждаващи Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Президентът не уточни какви конкретни параметри би трябвало да има евентуалното споразумение. Той подчерта единствено, че пълният отказ на Иран от ядрени амбиции ще бъде част от всяка възможна договореност
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори