Вдигнаха помощта за новородено дете, образователен ценз гневи ромките
Родители без средно образование губят еднократната помощ при раждане в Свиленград
Община Свиленград въведе образователен ценз при отпускането на еднократна финансова помощ за новородено дете.
От тази година в Община Свиленград помощта за първо новородено дете се вдига на 400 лева, а за всяко следващо до трето дете – по 500 лева. За да ги получат обаче, родителите трябва да отговорят на редица условия, едно от които е да имат най-малко средно образование, съобщава бТВ.
„Предложение дойде по време на работа на комисиите, да разделим, тоест да въведем допълнителни критерии, като този критерии касае минимален образователен ценз”, каза общинският съветник от БСП Стамо Димитров.
Миналата година общината е изплатила еднократна помощ за 130 новородени деца. Ако критерият образование беше валиден, вместо тези 130, ще се дадат само на 100, каза експертът в ГРАО, в община Свиленград Пенка Балджиева.
Тези, които не биха взели помощта, са предимно от ромската махала. При новите условия повечето от ромите няма да вземат и лев от общината. Според тях това е несправедливо, защото парите са за нуждите на новородените, а не за родителите, по думите им.
Макар че също е ром, здравният медиатор приветства мярката. И той, и съпругата му са висшисти и ценят образованието повече от парите.
„Съгласен съм, тъй като това е един вид мотивация за този етнос, че трябва да бъдат образовани, а да не раждат толкова рано”, коментира Симеон Апостолов, здравен медиатор.
„Не е редно на едните да има, на другите да няма, защото нямаш средно образование. А пък те знаят много добре, че нашите роми, от малцинствата, нямат средно образование”, каза Валентин Ангелов.Но според общинския съветник, вкарал образователния ценз в условията за получаване на помощ при раждане, място за деление няма.
„Ние не делим хората на определени раси или на определена вяра. По-скоро нашата цел е точно образованите хора, към тях сме се насочили, защото този град има нужда от образовани хора, за да се развива”, заяви Стамо Димитров.
Според общинарите от Свиленград образователният ценз не е новост за страната ни при даване на този вид еднократна помощ. Подобен критерий действал и в Ботевград например.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

ако нямаш средно не може да взамеш ш. книжка защото не може да прочетеш правилата
така че самата мисъл че не с задължителното средно е вид нарушение и подлежи на санкции
БРАВО!
БРАВО!
- Това образованието е голяма работа. Дъщерята завърши техникум и за 6 месеца роди.
- А нашата завърши институт и роди за 3 месеца.