Българско име може да прати вътрешния министър на ЮАР зад решетките
18 Май 2018, Петък, 11:20 ч.
Източник: blitz.bgПравописна грешка в български акт за раждане създава сериозни проблеми в ЮАР и дори може да вкара министър в затвора, пише местният IOL. В него второто име на местен жител с майка българка - Калев е написано погрешно с К (Кей), вместо със С (Си) и тази грешка се превърнала в кошмар за него. Ади-Ричард Хазан опитвал напразно в продължение на повече от две години да накара администрацията да поправи грешката.
Наложило се да се обърне до съд последна инстанция в Претория, а делата, които води се плащат от данъкоплатците и струват скъпо, пише южноафриканският сайт. Именно затова, ако проблемът не бъде решен, е напълно възможно съдът да изпрати зад решетките за 30 дни министъра на вътрешните работи Малуси Гигаба и неговия генерален директор Мкусели Аплени. Тази седмица съдът отреди, че Гигаба и Аплени трябва да обяснят причините защо подобен случай трябва да се разглежда от съд и да се плащат високи такси. Това ще стане само в случай, че в 14-дневен срок те не успеят да поправят грешката.
Името Калев е бащино на майката на Хазан, която е българска гражданка, а грешката е необходимо да се отстрани, тъй като той иска да кандидатства за българско гражданство. За да го получи обаче, той трябва да изпрати на българските власти определени документи, сред които въпросния акт за раждане. Той се надява роднинството му по майчина линия да е достатъчно да се сдобие с паспорт на Европейския съюз, и затова въпросният документ му е много необходим.
Друг проблем е, че актът навремето е бил подпечатан от южноафриканското МВР, но не и подписан. Хазан отишъл в полицията през април 2016 г. да помоли за нов акт. През юни същата година му дали такъв, но с въпросните грешки. Българското посолство отказало да приеме документа, оттам казали, че той трябва да съдържа правилните лични данни на майка му. Оттогава нещата зациклили, тъй като от МВР отказвали да променят изписването на името и той се впуснал в съдебни дела. Той все още не го е получил, уточнява IOL, но добавя, че министърът има вече по-малко от две седмици да оправи нещата, или влиза зад решетките.
Превод: БЛИЦ
Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/svyat/blgarsko-ime-mozhe-da-prati-vtreshniya-ministr-na-yuar-zad-reshetkite_news600992.html
Здравко стана поредната жертва на пътя, загина при зверска катастрофа с мотора си
Новата седмица започва със застудяване и дъжд, но и малко слънце
Почти половината от хванатите с превишена средна скорост са чужденци
02/11/2025, Неделя 19:00
0
Нова година у нас или в чужбина? Офертите не се различават много
02/11/2025, Неделя 18:40
0
Какво направи този ненормалник в столично заведение (ВИДЕО)
Гъмзата сподели стара семейна рецепта за греяна ракия
02/11/2025, Неделя 18:20
1
Bceĸи тpeти бългapин e гyбил пapи зapaди финaнcoви cъвeти oт интepнeт
02/11/2025, Неделя 18:00
1
Трима мотористи са в болница след челна катастрофа
Опасни хапчета за отслабване, рекламирани в ТикТок, погубват инфлуенсърки
02/11/2025, Неделя 17:40
2
Време е: Марая Кери официално откри коледния сезон
02/11/2025, Неделя 17:20
0
Пребиха майка пред 3-годишното й дете
02/11/2025, Неделя 17:00
0
Виктор Илчев от Немската гимназия в Бургас в „Златната лига“ на Стани Богат
