×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Гърция ще следи с дронове и сателити за незаконни чадъри по плажовете
  • Приходите в бюджета на Русия от нефт и газ могат да достигнат 1 трилион рубли
  • ЕС забранява препродажбата на руски LNG по света
  • Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за кредитните институции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Абитуриентска на стероиди


07 Май 2018, Понеделник, 23:19 ч.
Автор: WebCafe,bg

Ако мислите, че българските зрелостници са крайни, вижте какво правят норвежците 

Размъкнати гащеризони, покрити с нецензурни надписи с флумастер, микробуси, от които дъни оглушителна музика и по чиито подове се тръкалят празни бутилки от водка, мъртво пияни хубавици... Не, това не е описание на афтръпарти с групита на алтернативна рок банда от 90-те.

Това е класическа картинка на празнуващи абитуриенти. В Норвегия.

Норвежките зрелостници се наричат "russ" (рюс), а трите седмици на празненства, предшестващи матурите, са известни под названието "russfeiring" - далечна алтернатива на нашите абитуриентски балове.

През тези седмици те обикалят с микробуси страната и... ами да кажем, че се веселят. Рюсовете се разпознават отдалече по оглушителната музика, лудите танци и гащеризоните, които, в зависимост от това какъв тип средно училище завършват, са или червени или сини на цвят. Кулминацията на тържествата е на 17 май, националния празник на страната, когато абитуриентите от всяко училище дефилират на финала на официалната манифестация по улиците на града.

Вярно, за разлика от нашите абитуриенти, норвежките не се вълнуват от скъпи рокли, прически, солариуми, пробни гримове, семейни сбирки и ескортиране с бял мерцедес до ресторанта.

Затова пък компенсират липсата на балканска показност и кич с поведенчески издевателства и изцепки, на които дори самият Ози Озбърн би възкликнал с "Евала!". Защото това, което се случва на територията на цялата страна в дните от 1-ви до 17-и май може да се опише само с три думи:

Парти на стероиди.

Ако досега сте се възмущавали от факта, че младите хора в България прекаляват с ентусиазма порай приключването на ученическия живот, почакайте да разберете какви ги вършат норвежките им връсници. Норвегия е пословично спокойна и уредена за живеене страна, за жителите на която се знае, че са толкова срамежливи, че дори седалките в метрото нарочно не са срещуположнo разположени, за да се избегне некомфортния момент на случайно срещнали се погледи.

И спокойствието, и срамежливостта, и задръжките падат, когато настане време за купон. А норвежките зрелостниците, рюсовете, знаят как да празнуват като за световно.

Учебната година в Норвегия започва в края на август и още тогава единайсетокласниците започват планирането и организирането на тържествата за абитуриентската си ваканция.

Първа точка в дневния ред е облеклото. След набавянето на гащеризоните и шапките към тях идва ред на превозното средство. Изборът тук е огромен - от обикновени ванове и стари градски автобуси до дизайнерски возила, оборудвани с кожени дивани, лазерни уредби и дори мини кино-салони.

Някои деца спестяват цяла година, за да се включат в организацията, а други получават накуп от родителите си тонове пари, с които сами си купуват автобус. Цял автобус!

Отвън превозното средство задължително се разкрасява с многоцветни спрейове, за да бъде приведено в достатъчно крещящ вид, съответстващ на задачата да ги превозва от един бесен купон до друг.

Освен изпиването на 12 каси бира за 24 часа и будуването в продължение на три последователни денонощия, абитуриентите в много случаи участват и в други, меко казано, странни, а понякога и крайно опасни ритуали и предизвикателства. Само си представете: преспивате на клон на високо дърво или в дома на училищен преподавател, без той да забележи. За награда получавате близалка.

Друго от предизвикателствата е да целунете патрулиращ полицай по устата, да купите кондом от супермаркет, без да използвате думи, и всичко това - срещу награда под формата на кламер.

Отделно от класиките в жанра "Тийнейджъри, скъсали синджира", през последните години поведението на абитуриентите ескалира до степен, че се налага хиляди полицаи да се приведат в едва ли не бойна готовност, за да съблюдават обществения мир в началото на месец май.

Причината? Агресия, вандалщини и брутални изнасилвания.

Всяка година между 10 и 15 младежи докладват в полицията, че са станали жертва на сексуално насилие по време на абитуриентските "балове". Освен класическите случаи на злоупотреба с тялото на съученичка след тайно сипване на синтетичен наркотик в ко̀лата му, списъкът със сексуални "забавления" включва още поне стотина подобни хрумки.

Такъв списък действително съществува и дори има специален сайт, на който ежегодно се публикува ъпдейтната му версия. Ан Кристин Гроберхауген, шеф на отдела за сексуални престъпления към Крипос (Криминална полиция) казва, че рюсовете стават все по-изобретателни в измислянето на сексуални предизвикателства. Понастоящем списъкът съдържа и доста обезпокоителни "параграфи". Ето някои от тях:

§ 13. Да правиш секс в един ден с двама други рюсове, чиито първи имена започват с една и съща буква.

§ 17. "Перфектната седмица": Да "минеш" седем човека за седем дни.

§ 39. Да правиш секс, оборудван със следните помощни средства: мотоциклетен шлем, гумени ръкавици, наколенки за волейболисти.

Полицаите разбират, че рюсовете са пълнолетни хора и би трябвало да могат сами да вземат решения за това как да се забавляват. Проблемът е, че се налага да им се напомня, че да упоиш някого и да правиш секс с него, е незаконно. Задачата на полицаите е да предупредят младите за последствията, които действията им могат да имат, ако вършат неща, когато са пияни до безсъзнание или под действието на наркотици.

И абитуриентството, и наркотиците, и сексът на кило, и напиването до безсъзнание - всичко е до време.

А след като това време отмине остават... остават невзетите матури, нежеланата бременност, скапаната първа работа, още по-скапаната втора работа и само в най-най-добрия случай някои се разминават само с петдневен махмурлук.

Но иначе всичко е точно. Абитуриентските балове наближават и скоро всички ще правят кекс, кекс, кекс...

В категории: Животът


webcafe.bg Автор
webcafe.bg
Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Първо във Флагман.бг! Шефът на Затвора ст. комисар Христо Ичев поема зам.-директорския пост в ОДМВР-Бургас Първо във Флагман.бг! Шефът на Затвора ст. комисар Христо Ичев поема зам.-директорския пост в ОДМВР-Бургас В системата на МВР Ичев преминава през всички стъпала на професионалното израстване и преди да стане директор на Затвора бе началник на групата за издирване в отдел "Криминална полиция" Съюзът на юристите в България проведе семинар по ЗОДОВ в Бургас Съюзът на юристите в България проведе семинар по ЗОДОВ в Бургас Съдията от ВКС Красимир Машев разясни фактическите състави на деликтната отговорност на държавата Двама младежи пребиха почти до смърт мъж в двора на СУ "Кирил и Методий" в Карнобат Двама младежи пребиха почти до смърт мъж в двора на СУ "Кирил и Методий" в Карнобат Тежкото престъпление е станало във вторник през нощта, малко след полунощ Дискова херния или стеноза? УМБАЛ „Дева Мария“ организира безплатни консултации за пациенти, обмислящи операция Дискова херния или стеноза? УМБАЛ „Дева Мария“ организира безплатни консултации за пациенти, обмислящи операция По време на консултациите специалистите ще извършат оценка на състоянието на пациентите и ще дадат мнение относно необходимостта от оперативно лечение, както и за най-подходящите възможности за терапия според конкретния случай Бъдещето на Черно море трябва да се решава по крайбрежието, а не в софийските кабинети Бъдещето на Черно море трябва да се решава по крайбрежието, а не в софийските кабинети Инвестиции в Черно море без диалог с местните раждат само съпротива, каза кметът на Царево Марин Киров Имало и ресторанти с нормални цени в Слънчев бряг Имало и ресторанти с нормални цени в Слънчев бряг На Черноморието ни има за всекиго по нещо, но нека да покажем и добрите примери, а не само да изливаме грозен хейт срещу собствената ни страна Кметът на Приморско поиска държавата да спре рибните ферми до курортите Кметът на Приморско поиска държавата да спре рибните ферми до курортите Иван Гайков постави темата пред премиера и министрите на среща на Националното сдружение на общините Потоп в Северна Гърция: Улици станаха реки, забраниха къпането край Никити (СНИМКИ) Потоп в Северна Гърция: Улици станаха реки, забраниха къпането край Никити (СНИМКИ) На Халкидики авария в пречиствателна станция прати отпадъчни води в морето край Агия Варвара Започна ремонтът на Рибарското училище в Созопол (ВИДЕО) Започна ремонтът на Рибарското училище в Созопол (ВИДЕО) Стартирало е дългочаканото конструктивното укрепване на сградата Въвежда се временна организация на движение по ул. „Търговска“ Въвежда се временна организация на движение по ул. „Търговска“ Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена на място
Обещанието, което разплака света: Трагичната съдба зад триумфа на Ян Диоманде Обещанието, което разплака света: Трагичната съдба зад триумфа на Ян Диоманде Пътят на Диоманде към професионалния футбол е изпълнен с поредица от тежки разочарования и болезнени откази в някои от най-големите европейски клубове Извън блясъка на прожекторите: Кой е Йоан Манзамби и защо историята му вдъхнови футболна Европа Извън блясъка на прожекторите: Кой е Йоан Манзамби и защо историята му вдъхнови футболна Европа Как един спортист отказа да бъде инфлуенсър, за да спаси кариерата си От 50 хиляди до 12 милиона за нощ: Как 40-годишният вратар на Кабо Верде взриви Световното по футбол От 50 хиляди до 12 милиона за нощ: Как 40-годишният вратар на Кабо Верде взриви Световното по футбол Абсолютният дебютант на мондиала шокира планетата, след като удържа паметно нулево равенство срещу действащия европейски шампион Испания Иран премахва таксите за преминаване през Ормузкия проток за 60 дни Иран премахва таксите за преминаване през Ормузкия проток за 60 дни Според официално изявление на Висшия съвет за национална сигурност на Иран разходите за транзита през протока ще бъдат поети изцяло от иранската държава Черният рекорд на новия член: България оглави еврозоната по най-висока инфлация Черният рекорд на новия член: България оглави еврозоната по най-висока инфлация Докато в Швеция цените замръзнаха, на родния пазар преминаваме през класически транзитен шок Водата на плаж във Варна е опасна за къпещите се, обяви РЗИ Водата на плаж във Варна е опасна за къпещите се, обяви РЗИ Според данните на здравната инспекция водата представлява риск за здравето на къпещите се в тази зона Пес Патрул, Roblox, Мистър Бийн оживяват в Пясъчния град на Бургас Пес Патрул, Roblox, Мистър Бийн оживяват в Пясъчния град на Бургас Фестивалът на пясъчните скулптури е сред емблематичните летни събития на Бургас и е част от културните инициативи, които подкрепят кандидатурата на града за Европейска столица на културата 2032 Проф. Рачев: Времето е само за море, водата в Созопол стига 24 градуса Проф. Рачев: Времето е само за море, водата в Созопол стига 24 градуса Астрономическото лято настъпва в 11:24 часа в неделя Куба слага край на социализма? Хавана подготвя масова приватизация, допуска частни банки и строителство, за да спаси режима от пълен фалит под натиска на САЩ. Куба слага край на социализма? Хавана подготвя масова приватизация, допуска частни банки и строителство, за да спаси режима от пълен фалит под натиска на САЩ. Хавана разпродава държавните компании и разрешава частните банки, за да избегне фалит Кметът Коцев на ход: Багерите се насочват към незаконния град Кметът Коцев на ход: Багерите се насочват към незаконния град Какво ще се случи, ако държавата бъде осъдена?
Веселин ВУЧКОВ, бивш вътрешен министър Веселин ВУЧКОВ, бивш вътрешен министър В МВР има структура „щатен Диарбекир“ Виц на деня Виц на деня Един габровец настинал и решил да си спести парите за лекар. Причакал докторът на улицата и го попитал:
- Докторе, ти когато си болен, какво правиш?
- Кашлям! - отвърнал лекарят, също габровец.
Виц на деня Виц на деня Той:
- И защо ми изневери?
Тя:
- Млада, и глупава бях!
Той:
- Снощи ли, ма?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако една дреха ти харесва, ти буквално не излизаш от нея! Същото е и с жените!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори