Ивелина Василева: Ветото на президента трябва да отпадне, за да имаме модерна и развита държава! (ВИДЕО)

Ивелина Василева призова колегите си от БСП в парламента да подкрепят промените в Закона за опазване на околната среда, за да продължи България да се развива
09 Август 2017, Сряда, 11:02 ч.
Това, което предлагат колегите от БСП, компрометира качеството на съдебния процес, обясни депутатът
Ако искаме България да се възползва от европейската солидарност, да имаме модерна и развита държава, трябва да положим усилия и да дадем приоритет на обектите с национално значение, които са със стратегическа важност. Това каза пред камерата на бТВ председателят на парламентарната комисия за околната среда и водите Ивелина Василева. Тя коментира наложеното вето върху Закона за опазване на околната среда от президента Румен Радев.
„Реализацията на тези обекти е свързано с развитието на България, с модернизацията на страната. Това са обекти от стратегическата базисна, с транспортната и енергийната инфраструктура“, обясни бившият екоминистър.
„Ние свалихме обхвата с обвързването с два национални стратегически документа – енергийната стратегия на България до 2020 г. и интегрираната транспортна стратегия. Двата стратегически документа са преминали процедура по екологична оценка, която подлежи на двуинституционен съдебен контрол, т.е. преминали са първата стъпка на екологичното законодателство“, заяви бургаският депутат.
„Върховният административен съд ще разглежда делата по подобни жалби. Ние сме заложили срок от 6 месеца, в рамките на който трябва да се произнесат магистратите. Това, което предлагат колегите от БСП, компрометира качеството на съдебния процес, защото няма как за три месеца съдът да се запознае с аргументите“, подчерта Василева.
Атанас Костадинов от БСП пък заяви в „Тази сутрин“, че не може да се заменя бързината срещу законността или законосъобразността с хипотетични инвестиции. „Нарушават се правата на гражданите, като им отнемаме възможността да обжалват решения. България от 30 години бърза и вижте в какво състояние е! Същото е положението и с НДК“, коментира той.
Става въпрос за изключение, а не за изменение на принципа в закона, отговори Василева.
Не желаем никой да използва съда, за да спира проекти, но никога няма да отстъпим от двуинстанционното съдебно производство, каза още Костадинов.
В категории:
Политика






Топло време в София, по Черноморието не чак толкова
30/04/2025, Сряда 07:24
0





Медведев отсече: Русия и САЩ са...
29/04/2025, Вторник 21:33
3

Световен шампион пристига в Бургас
29/04/2025, Вторник 21:24
0





Големи проблеми с водата в...
29/04/2025, Вторник 20:40
0

Разговор на високо ниво между България и САЩ
29/04/2025, Вторник 20:24
1

Млада жена нападна полицаи
29/04/2025, Вторник 20:00
1




Най добре премахнете съда като арбитър по спорни въпроси и приемете закон който задължава " "Буда непогрешимия" да е единствения който може да се произнася за "обекти от стратегическата базисна, с транспортната и енергийната инфраструктура" дори когато не е на власт.