Мехлем на 1000 години по-ефикасен от антибиотиците
12 Април 2015, Неделя, 21:51 ч.
Учените са изненадани от силата на лекарството, което може да се забърка и в домашни условия
Учени от Нотингамския университет възпроизведоха мехлем за очи по рецепта от древния медицински трактат „Лекарската книга на Балд”, датирана от IX век, предаде ВВС. Оказва се, че мехлемът ефикасно унищожава щамовете на златистия стафилокок, които са устойчиви към действието на антибиотика метицилин.
„Предполагахме, че очният мехлем на Балд може да бъде слаб антибиотик, но останахме поразени от антибактериалния ефект, който притежава комбинацията от съставките му”, заяви съавторът на изследването Фрея Харисън.
Учените смятат, че съществуват и други древни медицински текстове, в които може да се намери ценна информация за състава на препарати, ефикасни срещу инфекциозни заболявания. Те предполагат, че едновремешните лекари са провеждали научни изследвания векове преди да бъде открито съществуването на бактериите.
За приготвянето на мехлема са необходими лук, чесън, вино и жлъчка от бик. Учените вече са тествали мехлема върху различни бактериални щамове. Според получените данни, препаратът унищожава до 90% на бактериите устойчиви на антибиотици. Този ефект обаче и бил постиган само при пълната комбинация от съставки на мехлема. Отделно взети негови ингредиенти са показали слабоизразени антибактериални свойства.
Резултатите, получени от учените от Нотингамския университет, ще бъдат представени на ежегодната микробиологична конференция в Бирмингам.
В категории:
Здраве
Краят на август сбъдва стара мечта на две зодии
Емили Тротинетката показа новия си любим от Истанбул: Казва се Танк
Ограничават движението по АМ "Тракия" към Бургас на 6 август
Слънчевото затъмнение на 12 август отваря нов път пред 5 зодии
Шокиращо: Син държал тялото на баща си във фризер 2 години и половина заради пенсията
Държавата затяга контрола: Треньорите вече упражняват регулирана професия
Парламентът заделя над 1 млн. евро за самолетни билети, в списъка е и Москва
Екшън: Мъж бяга от полицията със самоделно електрическо бъги (СНИМКА)
Германия губи работниците от Източна Европа: 45 000 повече си тръгнаха
Пленерът „Добротворци“ в Поморие събра над 3500 евро за деца в нужда
Родители след първите профилактични прегледи в Детската болница: Бургас се гордее с вас!
Пилот на "Малайзия Еърлайнс" заловен със 70 114 таблетки екстази след полет
