Потопът не пощади и Атанасовското езеро, редки птици бягат от резервата заради сладката вода

Състоянието е близко до бедственото от 2010 г., когато цялото езеро и всички съоръжения за солодобив бяха потопени под вода
Ключови думи:
бургас, атанасовско езеро, под вода, наводнение, потоп, редки птици, местообитания, напускат, местообитания
05 Февруари 2015, Четвъртък, 19:38 ч.
Всички диги и валове са под вода, както и част от жп линиите, бохорните места и електрическите табла на солниците
Атанасовско езеро е сериозно наводнено след последните обилни валежи в края на миналата седмица. Състоянието е близко до бедственото от 2010 г., когато цялото езеро и всички съоръжения за солодобив бяха потопени под вода.
Сега нивото на езерото се е повишило с близо 1 метър. Най-пострадала е северната част, която е именно територията на поддържан резерват „Атанасовско езеро“. Всички диги и валове са под вода, както и част от жп линиите, бохорните места и електрическите табла на солниците. Солеността на водите е силно понижена и липсват отделните басейни с различна соленост, които са характерни за езерото. Всичко това променя негативно екологичните условия и ще се отрази на неблагоприятно на ценните и уязвими местообитания и на самите обитатели на Атанасовско езеро, голяма част от които напускат езерото към околните разливни територии, които са плитки и безопасни за тях.
Въпреки че 7 км от канала, който опасва и защитава езерото от навлизане на сладки води (с обща дължина 23 км), е почистена в рамките на проект „Солта на живота“, LIFE+, количеството на водите не може да бъде проведено към морето и навлиза в зоната на резервата. Служители на Черноморски солници АД обиколиха района, за да намерят източника на прииждащите на вълна води и установиха, че се изпускат следните микроязовири: „Курбара дере”, „Погребите”, „Герена”, „Марин дере” и „Дермен дере”, чийто води се изливат в канала, а оттам и в резервата.
„Количеството на падналия валеж само на 1 февруари 2015 г. на територията на Атанасовско езеро, регистрирано от нашата дъждомерна станция е 78 л/кв.м. в рамките на 24 часа. Само за януари са достигнати 20 % от годишната норма валежи в езерото. Повтаря се наводнението от 2010 г., което беше много тежко за тази територията и все още не сме се възстановили напълно след него, а ето че ни сполита ново подобно бедствие“, заяви главният технолог на Черноморски солници АД – Деян Томов.
Необходима е спешна помощ от страна на държавата, за да се ликвидират пораженията върху резервата, за да може заедно с дейностите по проект „Солта на живота“ да се гарантира опазване на лагуната и да се възстановят местата за гнездене и почивка на птиците.
В категории:
Бургас






Показа безкрайни крака
16/06/2025, Понеделник 21:57
1

Стегна куфарите за Гърция
16/06/2025, Понеделник 21:40
3

Закъса много
16/06/2025, Понеделник 21:20
1

Двойка на обща възраст над 200 години се радва на първа рожба
16/06/2025, Понеделник 20:48
0

Показа се с лъскаво Ферари и...
16/06/2025, Понеделник 20:33
10

Синът й се размина на косъм от смъртта
16/06/2025, Понеделник 20:20
1

Сполетя го голям ужас
16/06/2025, Понеделник 20:00
0



Див екшън в голям роден град
16/06/2025, Понеделник 19:24
0





Заляха я с критики
16/06/2025, Понеделник 18:40
3