Свинският грип не бил страшен, опасният иде през февруари
Хората, които са потърсили лекарска помощ с грипни симптоми в първата седмица на януари, са четири пъти по-малко в сравнение със същия период миналата година, каза Кантарджиев.
08 Януари 2015, Четвъртък, 13:30 ч.
Приемайте повече рибни мазнини, витамин Д и видите ли, че някой киха срещу вас, бягайте, съветва проф. Кантарджиев
Пикът на грипните заболявания ще бъде през февруари, прогнозира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Пред камерата на Нова телевизия той призна, че вече има циркулация на грипни щамове, но нямало епидемия.„Всяка година има грипна епидемия, но в момента не е налице дори предгрипна ситуация. Няма много хора със заболяването. Качете се в градския транспорт, за да се уверите, че в пълния автобус никой не кашля, а в аптеките няма опашки. Хората, потърсили помощ при личните си лекари в първата седмица на новата година са четири пъти по-малко, отколкото в същия период за 2014-та. Тогава пикът на епидемията бе 20 януари“, припомня професорът.
„Сега предполагам, че най-много болни ще имаме през февруари. Грипът е заболяване, което започва изведнъж. Можеш да кажеш часа, в който е станало това, т.е. тогава, когато те е втресло. Болят те мускулите, очните ябълки, дразни те светлината, чувстваш се отпаднал и на следващия ден започва кашлицата, гърлоболът. Ако за няколко дни не ти мине, са възможни усложнения. Появяват се гноевидни храчки. Търсете лекар, когато се чувствате много зле и имате затруднения в дишането“, съветва Кантарджиев.
„Вчера с генетични методи в лабораторията бе доказано наличието на H1N1. Това е т. нар. свински грип, който бе най-масов в нашата страна през миналата година. В момента в САЩ и в Европа циркулира друг щам. Ако започне да се разпространява у нас, трябва да се вземат много по-строги мерки, защото към него народът ни няма имунитет, докато към тези, които в момента изолираме, е изграден, защото през миналата година около 600 000 души боледуваха. При грипа само 25% се разболяват, а останалите изграждат защита“, обяснява вирусологът.
Той съветва да си подсилим организма като приемаме повече рибни мазнини и витамин Д.
„Видиш ли, че някой е болен, т.е. кашля и киха срещу теб, бягай настрана! Контактите в обществото ги осъществявайте на метър разстояние“, каза още Тодор Кантарджиев.
В категории:
Здраве
Шерцингер гледа българско предаване
Гери от Игри на волята потъна в скръб (СНИМКА)
01/11/2025, Събота 21:37
0
Какво се случва с Крисия и Никола Цолов?
В Национален парк „Пирин“ откриха мъж, обявен за починал преди години
01/11/2025, Събота 21:00
3
Тази течност може да предотврати редица здравословни неприятности
01/11/2025, Събота 20:49
0
Тайна съставка прави перфектни тези палачинки
01/11/2025, Събота 20:28
0
Масова стрелба до България
01/11/2025, Събота 20:17
3
Подарък за учителите в Деня на будителите: Увеличават заплатите им
01/11/2025, Събота 20:00
2
Сърбин с гръмко изказване за Мони Николов
01/11/2025, Събота 19:48
0
Вкусна, топла и ароматна гъбена супа с пиле
01/11/2025, Събота 19:31
0
Наводнение във Варна
01/11/2025, Събота 19:17
0
