×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Властта се окопава със стария трик - козметичен ремонт на кабинета


27 Май 2014, Вторник, 19:57 ч.

ДПС свива обръча около Пламен Орешарски с искания за реформи. БСП мина в кръгова отбрана. Опозицията иска предсрочни избори
Промени в кабинета ще са първата последица от европейските избори, стана ясно в нощта след вота. Пътят за ремонта бе проправен с решението на избрания за евродепутат от ДПС Делян Пеевски да се оттегли и да предостави мястото си на следващата в листата Искра Михайлова, която в момента е министър на екологията. Според данни на ЦИК от 97% обработени протоколи ДПС диша във врата на соцпартията със 17% срещу 19% за БСП. На 11% се увеличава и преднината на първенеца ГЕРБ (30.47%). На следизборните пресконференции лидерите на БСП и на ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан признаха, че ще имат разговори за съдбата на кабинета. Покрай замяната в екоминистерството вероятно ще бъдат предприети и други козметични промени в правителството, с които БСП и ДПС да печелят време и да потушат недоволството на опозицията, довериха източници на "Сега". Със същата цел социалистите ще бавят до последно и "сериозния анализ" на изборните резултати.

Местан обяви, че партията му вече има кандидат за поста министър на околната среда и водите, овакантен от Михайлова. Името му обаче не бе съобщено. ДПС ще търси и нов зам.-министър на отбраната на мястото на избрания за евродепутат Неджми Али. Заедно с персоналните рокади ДПС ще настоява и за промени в управленската политика. Движението ще постави ребром въпроса за провеждане на някои неотложни реформи в пенсионната система и здравеопазването, които БСП блокираше досега. Резултатите от евровота ще послужат като основание за партията на Местан да принуди премиера Орешарски да действа. В противен случай е възможно да се стигне до предсрочни парламентарни избори.

Намеци за това се съдържаха и в следизборните изявления на Лютви Местан. На въпрос доколко легитимна е подкрепата за кабинета и каква ще е съдбата му Местан отвърна: "Въпросът за бъдещето на кабинета не е въпрос единствено на ДПС. Този въпрос е основен въпрос на колегите от БСП. Ние очакваме тяхната ясна позиция. Ако има необходимост, ще свикаме централния съвет на ДПС".

Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче бе категоричен, че изборните резултати няма да доведат до оставка на кабинета. "Тези, които говорят, че изборите са насочени срещу правителството, правят тежка грешка. Каузата, с която формирахме правителството, не е приключила. А и не виждам да е изпълнено основното условие за оставката на правителството - то да няма парламентарна подкрепа, която да му пречи да работи", обяви той. Станишев смята, че ако вотът е бил наказателен, активността щяла да бъде като на национални избори, а не като на европейски. "Предстои ни сериозен разговор с нашите партньори за формата на партньорството и за това какво искаме да постигнем", отбеляза обаче той.

В БСП интерпретират тежката си загуба като аргумент за радикална промяна в социален и икономически аспект, така че ще засилят натиска върху правителството в тази посока. Според мнозина вината за изборния провал се дължи на едногодишното управление до момента, затова отляво е възможно да поискат смяна на някои от най-неодобряваните министри на ДПС като Иван Данов на инвестиционното проектиране, Димитър Греков на земеделието и спортната Мариана Георгиева. Въпросът за изборната загуба ще е основен на днешното заседание на парламентарната група на левицата.

"За нас предсрочните избори не са заплаха, може би ние точно ще бъдем инициаторите за тях", заяви вчера Илияна Йотова пред БНТ. Според нея обаче нито резултатите на ГЕРБ са достатъчни, за да вземат те самостоятелно мандат при евентуални предсрочни избори, нито пък има подходяща коалиция сред политическите формации в момента. "Оставете ние да преценим кога ще започнем тези разговори вътре в партията, това е наша работа", добави тя в отговор на въпрос за възможните срокове. Според депутата от БСП с особено мнение Страхил Ангелов предсрочните избори са неизбежни.

Натискът на опозицията срещу правителството започна още с края на изборния ден. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов моментално поиска оставката на кабинета. "Има ново политическо статукво, нови резултати - не може да не отчетем резултата на Бареков, резултата на Реформаторския блок, не може да не отчетем ръста на ДПС, падението на БСП", аргументира се той на вчерашната официална пресконференция за вота. Борисов призова лидера на "Атака" Волен Сидеров незабавно да напусне парламента и обяви кабинета за мъртвец. Зам.-шефът на националистическата формация проф. Станислав Станилов каза пред "Сега", че партийното ръководство тепърва ще анализира резултатите от вота и следизборната ситуация и едва след това ще излезе с позиция. Не било решено и как ще се действа при вота на недоверие.

Лидерът на ГЕРБ се опита да вбие клин между двете управляващи партии. "Ако на нещо разчитам, то е на инстинкта за самосъхранение на ДПС", каза той и обясни, че ако движението не отиде на предсрочен вот, ще затъне заедно с БСП. Борисов опроверга слуховете за сближаване с ДПС и възможността двете партии да сформират кабинет в рамките на сегашния парламент. Според него единственият възможен изход са служебен кабинет и предсрочен вот. А срядата, когато са насрочени разискванията по вота на недоверие, определи като деня "Х", в който парламентът трябва да се разпусне. Колкото до оставката на лидера на БСП и ПЕС, Борисов театрално заяви: "Искам и се моля да останеш, Серж, и да не си отидеш. Докато си начело на БСП, спокоен съм за ГЕРБ".

"България без цензура" също ще търси да проектира пробива си на евровота в национален мащаб. Лидерът й Николай Бареков обяви, че депутатите му ще гласуват в подкрепа на вота на недоверие срещу кабинета. "Не приемаме никакви ремонти на кабинета, никакви разговори за задкулисни покани за кафета, матинета и всякакви други", обяви той. Бареков отново призова за предсрочни избори и дори посочи дата - 26 октомври т.г. Преди това обаче служебен кабинет, оглавяван от консенсусна фигура, трябвало да осигури приемането на нов Изборен кодекс.

В категории: Политика


Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори