Вълци докарват овчар до фалит, държавата му спира субсидията
Вълци изядоха 90 овце от стадото на Красимир Демирев, а бюрократи го принуждават да продаде оцелелите животни като му спират субсидията.
28 Октомври 2013, Понеделник, 07:38 ч.
90 овце ми изядоха и загубих 20 000 лева, а бюрократите не ми дават и обезщетение, оплаква се потърпевшият животновъд
Вълци изядоха 90 овце от стадото на Красимир Демирев, а бюрократи го принуждават да продаде оцелелите животни от стадото като му спират субсидията.
“Не мога да запазя овцете, защото идват цели глутници и кучетата ми не могат да се справят. 90 овце загубих от началото на годината досега. Загубата ми е за около 20 000 лева. Това е установено с екарисажни бележки, с констативни протоколи от Горското стопанство. Миналата година не си получих парите за изхранване на животните. Поне за тези, които бяха оцелели трябваше да ми дадат средства. В момента се изплащат парите, а аз пак няма да получа нищо”, каза пред камерата на Нова телевизия потърпевшият животновъд.
Заради битката с вълците, кучетата му са целите в рани и не са в състояние да предотвратят кървавите драми.
В продължение на година Демирев пише жалби и молби до всички институции да му отпуснат субсидия за оцелелите овце или да получи поне обезщетение за убитите.
“Последната ми жалба беше до министъра на земеделието. От г-н Греков все още нямам отговор. От Държавен фонд “Земеделие” ми писаха, че тези 52 животни, които ми бяха умъртвени миналата година от стадото, не се смятат за фостмажорни обстоятелства”, уточнява Красимир.
Ако се докаже, че вълци са причинили щети, стопаните имат право на обезщетение, но при определени условия. Според чиновниците обаче, овцете на Демирев били оставяни безнадзорно.
“Вълците са глутница. Идват по 5-6 големи животни. Да заградя на хората имотите ли? Няма как да спра нападението. Животните пасат навън, а не в двора”, обяснява животновъдът, който е докаран до фалит.
Сол в канала: защо е полезно
Омлет с лапад и сирене: лесна пролетна рецепта за 10 минути
Отиде си Красимир Лаков
Мони Николов преподаде и в Русия! България с атака там, където Ганев, Николов-старши и дори Казийски не успяха
Двойна драма с пътната обстановка
Пълнени чушки с кайма и ориз: тайната им
Проф. Огнян Герджиков: Аз съм убеден, че това управление на Румен Радев ще бъде успешно и ще настъпи стабилност
Време за "Бангаранга": Дара тръгна за Виена
Учени преобърнаха представите за гибелта на цивилизацията на маите
Сериозен успех за отбора на "Бургас"
"Олд Трафорд" на тръни: сър Алекс Фъргюсън откаран в болница
Внимание : Лаймска болест и ку треска разнасят кърлежите в цялата страна
