Рецепта без преглед и по-лесна смяна на личния лекар от нова година
Промените в Националния рамков договор целят по-лесен достъп до медицинска помощ и облекчаване на пациентите
От 1 януари 2026 г. ще сменяме джипито само за ден, но макар процедурата да е улеснена това пак ще може да се случва само два пъти в годината. Освен това личните лекари ще могат да издават рецепта без извършване на преглед на хора с временна фактическа невъзможност по медицински причини да посетят лекаря, както и на осигурени с трайни двигателни увреждания.
Рецептите ще могат да се издават за период от 6 месеца от последния документиран преглед. Тези промени са заложени в проекта на новия Национален рамков договор (НРД) за периода 2026–2028 г., за който ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС) получи мандат да води преговори с Националната здравноосигурителна каса.
Целта на новите текстове е да се намали административната тежест както за пациентите, така и за общопрактикуващите лекари, особено в случаите на хронично болни хора и пациенти с ограничена подвижност. Според БЛС това е реална стъпка към по-достъпно и човешко здравеопазване, което отчита реалните възможности на уязвимите групи.
Д-р Николай Брънзалов обясни пред колегите си, че НРД ще влезе в сила след приемането на държавния бюджет, тъй като цените и обемите на медицинските дейности са негова неразделна част. Поради нестабилната политическа обстановка обаче все още няма яснота кога точно това ще се случи.
В рамките на преговорите БЛС ще настоява за минимум 10% ръст на цените на клиничните пътеки, при условие че увеличението на бюджета се запази в настоящите параметри. За първичната извънболнична помощ се предвижда ръст от 5,5%, а за специализираната - близо 5%.
Договорено е още медицинското направление за ПЕТ скенер да бъде с валидност 60 дни, вместо досегашния един месец. Това е съществено облекчение за пациенти с онкологични и други тежки заболявания, при които достъпът до високоспециализирана диагностика често е затруднен от кратките срокове.
Готвите като професионалист: Основни правила
Официално: На 12 март в хижа "Петрохан" е забелязан дим
Магнат даде 200 милиона долара за частна писта, само избрани влизат в клуба
Висшата лига наложи рекордна глоба на Челси, клубът я прие
Министър Трайков: Геополитическата нестабилност изисква още по-координирани усилия на ЕС
След фиаското с ЦСКА, Александър Томаш изплува отново, ето къде е
Роден на този ден - Йозеф Менгеле, най-зловещият лекар на Третия райх
Втора смяна на шефа на АПИ от страна на кабинета ''Гюров'' за месец
Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически
Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро
Нов рок проект от Бургас: DEO представя „Гледай ме в очите“
Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март
