Възраждат автозавода в Баховица
Проектът предвижда асемблиране на електромобили, по-конкретно на модели от подбранда ORA
България отново ще има автомобилно производство. Новината беше официално потвърдена от Антон Дончев, директор „Международен бизнес“ в „Българска автомобилна индустрия“ (БАИ), по време на представянето на новия Haval H6.
"До юли 2026 г. очакваме възстановяване на автомобилното производство в село Баховица," заяви Дончев. Новината идва след месеци на преговори между БАИ и китайския концерн Great Wall Motor (GWM). Още през април CarMarket.bg съобщи за разговорите след посещение на българска делегация на салона в Шанхай.БАИ е най-дългогодишният партньор на GWM в Европа и в момента двете страни са във финални преговори за подписване на договор. Важно е да се уточни, че производството ще бъде под формата на асемблиране, а не пълно изработване. Това означава, че частите ще пристигат от Китай и ще бъдат сглобявани на територията на България.
Проектът предвижда асемблиране на електромобили, по-конкретно на модели от подбранда ORA. Все още не е уточнено кои точно модели ще се произвеждат, тъй като продуктовата гама на ORA в Китай е в процес на обновяване. Ключова причина за възобновяването на завода е икономическата.
"Фокусът ще бъде върху електромобилите, защото китайските модели се облагат с високи мита при внос в Европа, докато произведените в България няма да подлежат на такива налози. Това ще направи българските електромобили значително по-конкурентни на пазара," обясниха от компанията. Според Антон Дончев, основното предизвикателство пред проекта остава намирането на квалифициран персонал. "Имаме обучено ядро в завода, а в района на Ловеч през последните години някои предприятия бяха закрити, така че работна ръка ще има," коментира той. Компанията е готова да предложи по-високо възнаграждение от средното за региона, за да привлече и обучи нужните специалисти.
Скандал с Марк Хамил и Доналд Тръмп
Етническо напрежение тлее в Габрово заради масово сбиване
Как да приготвим домашен шоколад - сладкиш без захар
Цените на храните в световен мащаб растат
Как вашата зодия влияе на реакциите и решенията ви - астрологията в ежедневието
Проф. Каприев: Тънем в невежество, защото политиците искат послушен електорат, за тях сме марсианци
Българска супа от домати - свежа рецепта за топли дни
Испанка със симптоми на хантавирус след полет със заразен пътник от круизния кораб "Хондиус"
Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект
Фицо носи на Путин послание от Зеленски
Тази сметка от гръцки ресторант превъртя мрежата
Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките

Салат Баи ли златната пьржола