×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бурното море спря кораби и атракциони, вълните още крият риск. Какви грешки да не допускаме във водата?


19 Август 2025, Вторник, 07:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Август е месецът, в който рискът е най-голям – заради силните подводни течения и високите вълни, които често се превръщат в капан за неопитните плувци

През последните дни морето остава изключително бурно и това създава реална опасност за летовниците. Август е месецът, в който рискът е най-голям – заради силните подводни течения и високите вълни, които често се превръщат в капан за неопитните плувци. Въпреки червения флаг и предупрежденията на спасителите, мнозина подценяват силата на водата. Резултатът са опасни инциденти и рисковани спасителни операции. По данни на БЧК от началото на летния сезон по Черноморието вече 20 души са загинали във водата.

Вълните по откритите плажове като този в Обзор достигат метър и половина, вятърът вдига чадърите в Слънчев бряг, а в Свети Влас морето е издълбано – влизаш и попадаш директно на ями и дълбока вода. През последните дни бурното море спря дори капитаните – по Южното Черноморие корабите за парасейлинг останаха на кея. В петъчната вечер в Несебър лодките не излязоха навътре в мроето, за да пуснат празничната заря за деня на града, както други години. Направиха това директно от пристанището.

Днес морето се успокои. Вълнението все още е видимо, на места подводните течения са силни, а плажуващите трябва да са внимателни. Спасителите напомнят, че дори когато вълните изглеждат по-ниски, морето може да крие ями и силно течение, които бързо изненадват дори добри плувци.

Морето като сила, която трябва да се уважава
Когато седиш на брега и гледаш вълните, разбираш, че морето е не просто място за почивка, а стихия, която не прощава грешки. Вълните са красиви, но в тях има сила, която може да те повлече и да ти покаже колко си малък. Морето трябва да се уважава – да влизаш в него внимателно и със съзнанието, че пред теб стои природна стихия.

Съвети за безопасно къпане

Следвайте флаговата сигнализация. Зелен флаг означава спокойно море и безопасно къпане. Жълтият предупреждава за повишено вълнение – тогава влизайте само ако сте добър плувец. Червеният е категорична забрана – не влизайте във водата, дори и в плиткото.

Не подценявайте подводните течения. Те не се виждат от брега, но могат да ви повлекат навътре. Ако попаднете в течение, не се борете срещу него – плувайте успоредно на брега, докато излезете от него.

Не влизайте след хранене и употреба на алкохол. Алкохолът е една от честите причини за фатални инциденти – притъпява реакциите и ви прави по-уязвими.

Влизайте в морето само там, където има спасители. Плажовете с охрана са най-сигурното място, защото при инцидент реакцията е незабавна.

Не надценявайте силите си. Дори да сте добър плувец, бурното море може да ви изненада. Ограничете се в плиткото, когато вълните са силни.

Обърнете внимание на децата. Никога не ги оставяйте без надзор, дори при спокойни условия.
Кога да влизаме и кога – не

Влизайте във водата рано сутрин или привечер, когато морето е по-спокойно и плажът не е претъпкан. Избягвайте къпането в часове със силен вятър и големи вълни. Ако спасителите са поставили червен флаг, стойте на брега – най-добрата профилактика е да не излагате живота си на риск.Морето е изкушаващо и красиво, но е и страшна сила. Ако го уважаваме и се съобразяваме с правилата, то ще ни даде почивка и удоволствие. Ако го подценим – може да вземе най-ценното.


В категории: Животът


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Илин Димитров: Евровизия 2027 е огромен шанс да покажем Черноморието пред света Илин Димитров: Евровизия 2027 е огромен шанс да покажем Черноморието пред света Министърът на туризма призна, че е очаквал Варна да спечели, но вече работи за повече полети, транспортна свързаност и над 100 събития в страната Дясната ръка на Тихомир Янакиев оглави "Прогресивна България" в Созопол Дясната ръка на Тихомир Янакиев оглави "Прогресивна България" в Созопол Бившият депутат от ДПС Валентин Тончев поема стратегическата роля на орг.секретар Boom Summer Fest даде гръмко начало на лятното шоу в Бургас Boom Summer Fest даде гръмко начало на лятното шоу в Бургас Морска гара събира поколения български рап легенди за старта на 10-дневния маратон край морето Колко струва един ден в Созопол: От 18 до над 80 евро без нощувка и път Колко струва един ден в Созопол: От 18 до над 80 евро без нощувка и път На Централния плаж чадър и шезлонг са по 3,58 евро, а на отделни места по Каваците и Смокиня комплектът минава 50 евро Слави Трифонов нападна Терзиев след избора на Бургас за Евровизия Слави Трифонов нападна Терзиев след избора на Бургас за Евровизия Шоуменът похвали залата, летището и туристическата база на морския град, но превърна домакинството на "Евровизия 2027" и в остра атака срещу кмета на София Джип с бургаска регистрация помете мъж с тротинетка в Слънчев бряг (видео) Джип с бургаска регистрация помете мъж с тротинетка в Слънчев бряг (видео) Пострадалият е в много тежко състояние  Хакер се похвали, че е пробил Министерството на отбраната на България Хакер се похвали, че е пробил Министерството на отбраната на България Злоумишленикът с никнейм ByteToBreach твърди, че е получил неоторизиран достъп до „добро количество данни“ Дико Диков поздрави Димитър Николов: Креативност и визионерство изведоха Бургас до Евровизия Дико Диков поздрави Димитър Николов: Креативност и визионерство изведоха Бургас до Евровизия Областният управител определи домакинството през 2027 г. като триумф за морския град и обеща държавна подкрепа за бъдещи значими проекти Министрите на Радев декларират десетки апартаменти и парцели Министрите на Радев декларират десетки апартаменти и парцели Пеевски обявява вземания от дивиденти за 17,49 млн. лв., Борисов държи 392 262 лв. в брой и над 731 хил. лв. в банка Ивелин Михайлов обяви, че съди Народното събрание заради комисията за Исторически парк Ивелин Михайлов обяви, че съди Народното събрание заради комисията за Исторически парк От "Величие" твърдят, че проверката на парламента през 2024 г. е нанесла материални и морални щети, но размерът на съдебната претенция не е обявен
НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият НАТО свали дрон над Латвия, хиляди бяха призовани да се укрият Произходът и типът на безпилотния апарат засега не са обявени, няма данни и за нанесени щети Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Европа гори под екстремна жега: 38,1 градуса в Лондон, пожарът в Андалусия продължава да бушува Великобритания преживя най-горещия си ден от началото на годината, силните ветрове разпалват огъня в испанската провинция Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Waze с проблем: Сигналите за полиция и мобилни камери изчезват при част от шофьорите Оплакванията се засилиха след версия 5.22.0.2, а потребители съобщават за липсващи предупреждения и във версия 5.22.0.3 Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Британия полудя - зевзек с кофа за боклук на главата събра 20% подкрепа за депутат Въпреки че откровено се подиграфа на избирателите, ексцентричен комик, нарекъл себе си граф Бинфейс събира огромна подкрепа Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника Край на смяната през 2 години: Нови европейски правила ни връщат към ремонта на старата техника От 31 юли 2026 г. потребителите в ЕС получиха по-дълга гаранция, достъпни резервни части и специална онлайн платформа за сервизи. Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Бургас го направи! Спечелихме домакинството на Евровизия 2027 г. (ВИДЕО) Започва подготовка за най-мащабното музикално събитие в историята на града Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Путин стъпи на Итуруп, Токио отвърна с остър протест Япония отново предяви претенции към спорните острови, а визитата на руския президент изостри десетилетния териториален спор Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украйна върна 118,5 кв. км, Зеленски обяви 26 освободени села Украинският успех е значителен за конкретния сектор, но общият териториален баланс от началото на годината според DeepState все още остава в полза на Русия Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Красимир Коев получи 5 години затвор във Великобритания за оръжие, което печатал на 3D принтер Случаят с 35-годишния мъж има пряка бургаска следа - само преди два месеца ГДБОП проведе в Бургас първата у нас акция срещу производство на т.нар. оръжия-призраци Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok Z мафията превзема Европа: Наема 15-годишни убийци за 160 паунда и показва престъпленията в TikTok The Sun разкрива новото лице на турския ъндърграунд - Далтън и конкурентните банди вербуват бедни тийнейджъри, пращат ги с автомати срещу мишени и разширяват влиянието си към туристически райони във Франция, Испания и Италия
Бойко Борисов Бойко Борисов Вие сте прост народ и аз съм прост, затова се разбираме Виц на деня Виц на деня - Брат, вчера видях един твой двойник?
- Така ли? Прилича ли много на мен?
- Не, ама ходи с жена ти!
Виц на деня Виц на деня Ревност:
- Защо не ми вдигаш телефона?!?
- Къпах се...
- Защо се къпеш като няма да се виждаме?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е, когато си забравил за рождения й ден и все още си жив!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори