×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Украинските морски дронове вече са в Тихия океан
  • Пускат движението по ремонтираните участъци на магистрала „Тракия“ в две области
  • София ще разполага с 1,523 млрд. евро до приемането на бюджета за 2026 г.
  • 16-годишен пострада при челен сблъсък между две електрически тротинетки край Несебър
  • На 4 юли т.г. Авиомузей Бургас ще отбележи деветата годишнина от своето откриване
  • Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща за своето 17-о издание
  • „Бургас и морето“ Ви очаква на 1 август в Летния театър
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

И милионери, и пенсионери ще ядат субсидирано сирене в утопията „Магазин за хората“


И милионери, и пенсионери ще ядат субсидирано сирене в утопията „Магазин за хората“
Защо се връщаме в соца в епохата на десетки вериги и онлайн търговия
13 Август 2025, Сряда, 12:40 ч.
Автор: Тервел ИЛИЕВ

 Когато държавата започне да продава, спира да има какво да се купи, смята журналистът Светлин Желев

Решението на кабинета да създаде верига „Магазин за хората“ е „търговска утопия, в която милионерът ще взима субсидирано сирене рамо до рамо с пенсионера“, коментира журналистът Светлин Желев. В публикация, наситена с ирония, той сравнява идеята с лозунг от стенвестник от 70-те години, който звучи „мило и топло“, но няма нищо общо с реалната пазарна логика.

„Търговията не е лозунг, а пазар, а когато държавата се пробва да бъде бакалин, накрая и бакалията фалира, и клиентите са на опашка. Изпробвано и доказано, но явно позабравено…“, пише Желев.

Той напомня, че с 10 милиона лева от бюджета ще се финансира модел, който в миналото е водил до мизерия и липса на избор: „Имаше такива времена – с „магазини за народа“, с „контролирани цени“ и с „богат избор“ между два вида кренвирши. И тогава всички бяха равни – еднакво бедни и еднакво без избор.“

С присъщ сарказъм той предлага алтернативно използване на средствата: „Спокойно можехме да направим програма за екскурзии до Северна Корея, да видим как се правят държавни магазини, да си купим сувенири и пак да ни останат.“

„Чакам с интерес следващите „велики“ идеи: „телевизори за хората“, „банки за хората“, „чорапи за хората“… и, разбира се, „опашки за хората“ – там поне държавата е експерт. А защо да спираме дотук? Чакам и „кръчми за хората“ и „ресторанти за хората“, защото с тия надценки вече не се издържа", пише той.

„Днес имаме развит пазар, десетки вериги и онлайн търговия, но вместо да го развиваме и подобряваме, решаваме да го върнем на черно-бял телевизор“. Според него историята е категорична: „Държавните магазини са бездънна яма, където се сипят пари и изчезват като в черна дупка.“


В категории: Политика


Тервел ИЛИЕВ Автор
Тервел ИЛИЕВ
33
Коментара
Димитър КИРЯКОВ Почина Сергей Иванов Почина Сергей Иванов 26/06/2026, Петък 18:18 0
33
Коментара по темата
33.
Оцелял от СДС-Чумата
15.08.2025 09:20:35
1
0
По всичко личи, че Джаба Магнитски е намислил да дои държавата си, а кой ще дои Джаба Магнитски ?
32.
Петър
15.08.2025 08:58:29
0
2
Боже, колко тъпи, неграмотни и злобни журналисти има днес
31.
Nikolay Bogdanov
15.08.2025 05:04:59
1
6
Нека има още един играч на пазара. Никой не забранява останалите магазини, а спекулантите започнаха да вият.
30.
Утопия викаш
14.08.2025 12:15:54
2
14
Какъв живот е изобщо в България?1
Съдран чувал, утопия...
От просперираща в проспериращите ръце на индивиди милионери, милиардери...
Хората изгониха в чужбина, защото няма работа, няма адекватни заплати!!!
Дъно...
29.
Справедлив
14.08.2025 11:22:29
2
11
Обикновения човек пак няма да може да се вреди от милионерите. Те винаги са ненаситни.
28.
ХХ
14.08.2025 10:14:57
3
14
Сори, но двата вида кренвирши от онова време бяха като най-добрите сега. Така че не е имало тужда от 100 вида кренвирши.
27.
Noname
14.08.2025 09:52:18
3
13
А може би утопията бръкна в джоба на тарикатите, продаващи на тройна цена.
26.
*********
14.08.2025 08:13:04
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
25.
Ясен Непеевски
14.08.2025 00:52:33
0
10
Господин автор Илиев,
Ако наистина сте журналист,
вместо ала-бала, побликувате един принципен и издържан "материал" за това, което е всеизвестно:
за служителя на една групировка, която приватизира кооперативния съюз и той (депутат и мъстит шеф на "партия") ще субсидира и т. н.
24.
ДПС Дорожное Проверовочноя Служба Новое Начало
13.08.2025 17:04:42
1
20
ПЕЕВСКИ държи и познава много турски фермери да организира гледане на КРАВИ и ОВЦЕ в селските райони и сключване на дългосрочни договори за постоянно изкупване на МЛЯКО а НЕ да внасят ГМОдифицирано ПАЛМОВО МАСЛО причина номер 1 за ИНФАРКТ и ИНСУЛТ
23.
*********
13.08.2025 16:10:45
0
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
22.
До 15 Цените..
13.08.2025 15:36:36
13
18
През соца цените на продуктите не бяха низки. Цената на хляба, бял , заводски, беше 40 стотинки и се равнява днес на 5-6лв. Технологията не беше идеална, чистотата също, но зърното беше родна реколта, нямаше добавки и хляба се получаваше отличен. Същата работа беше със сиренето и кашкавала др., на никой не му е идвало на ум да използва втеърдители, а продукцията отлежаваше колкото е нужно. Саламите бяха от чисто месо, родно производство, без добавки. Но цените бяха дебели. Обикновен шпек за 3,50 се равнява на днешни пари 40-50 лв за кг.
21.
Добри
13.08.2025 15:26:44
2
33
Целта не е да се създадат магазини в които да се продава качествена българска стока на ниски цени. Целта е да се ограбят едни гласувани милиони от бюджета. Шиши тъй действа, приказки за пред хората. Магазини няма, ама управителен съвет е избран и заплатите им вървят. Големи заплати. И бонуси ще си раздадат за работата. А магазини пак няма да има.
20.
Evstati
13.08.2025 14:58:53
1
23
И да парите ще изчезнат в черната дупка на газа на едно прасе, другото е пенкелер, уж, май за хората, ташак.
19.
Цървул
13.08.2025 14:53:18
1
13
Избор а . И сьомга еж , водица пий , и пак поглеж , дий воле дий .
18.
не разбрах защо
13.08.2025 14:32:08
6
24
Тервел ни разказва какво е написал Светлин .А и няма нужда да ни се напомня какво е било при социализма - има още живи свидетели.Важното е,че сега не става по-добре.А милионерът няма да пазарува от тези магазини,не го мислете.
17.
лайфхак
13.08.2025 14:09:38
9
17
Ако искате да спестите време, обърнете внимание когато някои неиронично обвинява комунизма за нещо и разкарайте този човек от живота си. Пак заповядайте!
16.
....
13.08.2025 14:06:58
6
30
Един министър каза, че трябва да оставим доматите и краставиците да изсъхнат. Сега ще ни дават субсидирани храни. Скоро ще ни забранят да готвим, защото влияем на климата и ще ни доставят пачетче чипс от червеи и бира от урина. Спокойно! Ще построите комунизма накрая! Нали искате всички да се еднакво бедни. Ето ви го началото!
15.
България
13.08.2025 13:57:51
27
18
Явно забравихте социализма. Имаше хранителни неща на ниски цени, но изборът беше минимален, качеството - ниско. Тези магазини за хората явно ще бъдат по разни села . Ще им гледаме сеира.
14.
Имотни бедняци
13.08.2025 13:56:55
15
48
Интересно, всички бедни били през гадния соц, а всеки с поне 1 панелка. Богатият западняк и до днес живее под наем. Хммм
13.
4
13.08.2025 13:56:10
1
5
Приличащо?
12.
РоскоКостинбродски
13.08.2025 13:55:29
0
20
Тервелчо, споко!
Скоро ще създадем и държавни публични къщи,
ако разбираш какво искам да кажа!
11.
*********
13.08.2025 13:52:44
5
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
10.
Mangalorian
13.08.2025 13:47:38
2
33
Казват, че единственото субсидирано сирене е това в капана за мишки.
9.
V rusia sam v rusia sam
13.08.2025 13:34:54
6
4
6tot Katq iska pak da pliu6ti melba na avanta v balkanturist
I da si igrai s ko4ana na mesniq 4erven selski tarikat
8.
111
13.08.2025 13:33:14
4
34
Нищо няма да стане с глупавата идея, просто едни хора ще усвоят 10 милиона. Не е прост, който изяжда баницата, а който му я дава.
7.
до 6
13.08.2025 13:28:02
8
36
Аз мисля, че идеята не е лоша, но с 10 милиона няма как да се осъществи. Големите вериги поставят българските производители на колене и продават стоката им на силно завишени цени, което я право неконкурентна на вносните стоки. Няма лошо държавата да осигури магазини за българските производители и надценката да е само 10%, защото така се подкрепя родното производство, а и се оказва натиск на чуждите вериги да коригират цените поне на стоките, които се произвеждат у нас. Но само магазини не стигат, трябва на пазара да има и една голяма държавна банка, за да развали картела на чуждите банки и да нормализира пазара на банкови услуги.
6.
Германец
13.08.2025 13:14:33
5
43
Тези магазини са обречени ! Създадени от хора които не разбират , в страна която не произвежда достатъчно от нищо вече, без добра логистика , без добра търговска и складова база , не конкурентна на немските вериги чийто бюджет е значително по-голям от БВП на България. Хайде чао! Жалко че от джоба на народа пак!
5.
ТБС
13.08.2025 13:01:48
8
48
Тъпак писал за качеството по време на соца да се гръмне. Точно богатия ви избор и всичката химия позволена в храната позволява никакво качество. Да не ми дава примери с кренвирши, в тях никога не е имало месо. Да излезе и да покаже нагледно, точно кой кренвирш има месо. Идеята за държавен стандарт е добра, но с гербопитеци и другата сган, каквото е да направят ще е поредната кражба.
4.
Сиренесто
13.08.2025 12:59:26
3
22
Единственото по-сладко от субсидираното сирене е безплатното... Ще го ядете!
3.
Амед
13.08.2025 12:53:19
0
11
Ко каза Ко?
2.
Ха ха
13.08.2025 12:51:31
7
52
Не вярвам!Продуктите няма да са качествени,а ще са от незнайно каква суровина.Вместо тази верига защо не намалят прекупвачите и регулация на цените- некадърниците нищо не правят,защото и техните гирми са в играта.В Германия никой не си позволява спекула,а на акция стоките са съвсем достъпни.
1.
Хахаха
13.08.2025 12:51:13
3
51
Щот така иска Джаба Магнитски.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените От 29 юни стотици обекти, ресторанти и стокови борси минават под засилен мониторинг, а инспектори под прикритие ще ловят нарушители без касови бележки Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков  Премиерът говори с манипулирани данни, заяви бившият регионален министър и уточни, че поръчката не била за 1 млрд. евро, а „само“ за 490 милиона Асен Василев: Бюджет 2026 не става и за чеп за зеле, писан е от олигархията Асен Василев: Бюджет 2026 не става и за чеп за зеле, писан е от олигархията Новите управляващи ще бръкнато дори в джобовете на църквата, с 30% намаляват парите за православието, изчисли той Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения Министерството на туризма и КЗП следят за качеството на услугите по Черноморието, вече има засечени нарушения с цените в евро и липса на спасители Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици Откритият урок „С Несебър в сърцето“ превърна Стария град в интерактивна класна стая за възпитаниците на ПГТ „Иван Вазов“ Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА Инициативата на Община Несебър и НСА „Васил Левски“ събра хора с увреждания от България и Германия, а финалът бе отбелязан на Международния олимпийски ден Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ Селекционерът на жените по борба разкри детайли около статута на състезателката и призова смъртта ѝ да не става повод за клубни борби „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел Готвят резервен вход и за Каталуня, ако още страни се откажат от участие Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци Седемнадесетото издание на престижното ветроходно състезание беше открито официално на Морската гара в присъствието на десетки гости Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата Решението на прокуратурата е постановено на 10 юни 2026 г., след като месец по-рано са обработени материалите от мащабна проверка на Главна дирекция „Национална полиция“
Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Бивш министър подхвърли идеята пред „Фигаро", което е знак, че тя се обсъжда сериозно в Брюксел и Давос „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел Готвят резервен вход и за Каталуня, ако още страни се откажат от участие Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Най-сериозната тенденция в доклада на НСИ е продължаващият спад при традиционните периодични издания Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Във Велико Търново има нов началник  Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Община Полигирос даде срок до 5 юли на летовниците сами да приберат шезлонгите си, след което общинските служби започват масирани принудителни акции Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Депутатите приеха промените за новия ВСС почти единодушно, но изискването за 160 гласа в парламента вещае тежък процедурен саботаж Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен Гордън Рамзи се готви за нова житейска роля, призна, че е ужасен Ще става дядо Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи Онлайн триумф на садизма: Убиец позира с победен знак пред издъхващия 17-годишен Луи Изданието „Билд“ разкрива шокиращите видеокадри от Нарбон, при които група тийнейджъри пребиват жестоко свой връстник, оставяйки го да умре на строителна площадка Как британските закони родиха прецедент, по-абсурден от българската реалност и защо тийнейджър бе оправдан за убийство Как британските закони родиха прецедент, по-абсурден от българската реалност и защо тийнейджър бе оправдан за убийство Ако си мислите, че родната Темида не работи, погледнете към Острова, където оневиниха тийнейджър за убийството на дете – у нас законът поне призна за виновен и осъди бургаския касапин Иван Тексас търси избягал жираф, дават 5 хил. долара награда Тексас търси избягал жираф, дават 5 хил. долара награда Животното, което принадлежи към силно застрашен африкански вид, е изчезнало в хълмистите и труднодостъпни местности извън пределите на имота в град Лийки
Проф. Георги РАЧЕВ Проф. Георги РАЧЕВ Пускаме бавния грил. Водата в Черно море – 26 градуса Виц на деня Виц на деня На пазара:
- Брей, че са ви скъпи яйцата!
- Госпожо, ето ви кош, слама и петел, снесете си ги сама!
Виц на деня Виц на деня Съпругът, в просъница:
- Жена, загаси телевизора и ме завий с одеяло.
Съпругата, шепнешком:
- Не може, скъпи, на кино сме...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Учени установиха, че основната причина да не се сбъдват мечтите е високите им цени...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори