Медицинските специалности са бъдещето на Бургаския държавен университет и старата му структура ще ги подкрепи

На колегите от моята катедра, на семейството ми, които доста изстрадаха тези дни, дължа изключителна благодарност, изборът беше дълъг маратон, имаше и много напрежение, казва проф. Сотир Сотиров - новият ректор на БДУ"Проф. Асен Златаров"
Проф. д-р Сотир Сотиров е новоизбраният ректор на Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Роден е през 1969 г. и е един от най-разпознаваемите и авторитетни преподаватели по изкуствен интелект в България. Научната му кариера е тясно свързана с университета, в който преминава цялото му професионално израстване – от млад преподавател по информятикя до професор и заместник-ректор по международната и проектна дейност. В последните години играе ключова роля в академичното управление и стратегическото развитие на висшето училище.
Проф. Сотир Сотиров е новият ректор на БДУ "Проф.д-р Асен Златаров"
Има балансиран и аналитичен подход, проф. Сотиров е привърженик на приемствеността и екипната работа. Още с встъпването си в длъжност днес заяви пред Флагман, че ще запази работещия ръководен екип на своя предшественик – проф. Христо Бозов, тъй като вярва в стабилността на създадената и развиваща се структура, която наследява.
Проф. Сотиров е женен за своята колега проф. Евдокия Сотирова – също утвърден учен и преподавател. Двамата формират едно от най-уважаваните научни семейства в Бургас, посветено на образованието и иновациите: Проф.Сотирова е дъщеря на един от бившите ректори на държавния вуз - доц.Николай Ралев.
– Проф. Сотиров, поздравяваме Ви с този голям успех. Познавате колегите си и студентите, обстановката по време на тези избори, като цяло. Имаше слухове за натиск върху членове на Общото събрание, нерегламентирани публични призиви да се подкрепя определен кандидат от лобито на медицинския факултет. Ще успеете ли да удържите единен екипа като ръководител на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - най-старото и авторитетно учебно заведение в региона?
–Университетът е набрал голяма скорост, разкрива нови факултети, специалности. Предстои ни много работа. Още повече – направен е и готов за обучение е новият факултет по фармация. Няма да ни остане време за подобни вътрешни анализи, за излишно напрежение, аз не се притеснявам, ще се справим с помощта на всичките колеги.
– Кои ще бъдат членовете на Вашия екип при новото положение?
– Това, което аз заявих и в залата, е, че според мен една структура, която е доказала, че работи успешно, няма нужда да бъде пипана, няма нужда да бъде развалена. Затова ще направя максимални усилия да запазя заварения екип на проф. Христо Бозов, защото това е доста добра, "смазана" машина. Всеки си е свикнал с ангажиментите, ресорите, познава спецификата на своите отговорности. Все още разсъждавам обаче върху възможността да добавя нов член към този екип...
– Като заместник-ректор, в това качество ли?
– Да, като зам.-ректор, но за момента не съм разговарял с колегите, един по един (има предвид проф.Севдалина Турманова и проф.Ирена Марковска, които бяха също претенденти за поста на ректора, както и доц. Светлана Желева, б.а.). Искам да чуя всеки от тях - като нагласа, предложения. Както казах, моето желание е да ги запазя в екипа си, тъй като те са истински професионалисти.
– Не е тайна, че инженерите и като цяло преподавателите в техническата част в това висше учебно заведение придават традиционния му характер и трудно биха възприели като ректор някой от Медицинския факултет. Мислите ли, че под Вашето ръководство ще се постави ново начало, по-добър дух и атмосфера в университета?
– Мисля, че всъщност това, с което спечелих изборите, е стремежът ми да имаме балансирана и академична среда. Защото много добре знаете – в университета, за да има резултат, за да има дейност, за да има наука, трябва дългосрочна прогнозируемост, която смятам да създам, да наложа и опазя. Няма как истински университет да спре да се развива и да не отговаря на изискванията на съвремието ни. Световната наука се развива с часове напред, не с години, дори не и с дни. Затова ние развиваме и медицинските специалности, и новите факултети. За да може старата структура, която е стъпила здраво на земята със своите постижения и със своята наука, да спомага за развитието на новите специалности, които честно казано, все още са крехки и имат нужда от подкрепа, но те са бъдещето на този университет. Трябва да се развиваме! И затова мисля, че ми трябва екип, в който да има разбирателство за придвижване напред. Тези, които знаят и имат опит, могат да посочат пътеките на младите, които идват с ентусиазъм да придобиват и предават знания - да ги насърчат, а не да се капсулираме и да не отговаряме на темпа на настоящето, защото бъдещето хлопа на вратата ни.
– Проф. Бозов свърши не малко работа през тези две години. Колко студенти в редовно обучение ще посрещнете на 15 септември за учебната 2025/26?
– Честно казано, не мога да отговоря на въпроса точно, защото и в момента, докато разговаряме, тече кандидатстудентската кампания. Но доколкото разбрах от колегите, имаме ново увеличение на студентите, които са кандидатствали. Надявам се, да бъдат приети в университета. Надявам се да се повиши поне с 6%, както е било и през предишните години. Това би било достатъчно добър индикато.
– Има ли интерес към задочното обучение?
– Това е много дълъг разговор - как точно да съчетаем редовното обучение с младите, амбициозни хора и с тези, които вече някъде работят, и да им дадем истинска квалификация. Заради това редовното и задочното обучение много се различават – като ентусиазъм при студентите в редовно обучение и при тези в задочно. Ние винаги сме се стремели да имаме баланс. Т.е. - редовно към задочно да бъде две към едно. В някои специалности се получава, в други – не. Трябва да се каже и че медицинските специалности нямат право на задочно обучение. Така че тук балансът много се накланя в полза на редовните студенти. В края на септември ще мога да ви дам по-конкретен отговор.
– Какво бихте казали на целия академичен състав на ВУЗ-а?
– Искам да благодаря на всички, които решиха, че моята идея и моята визия за бъдещето ни са по-добри. На колегите си от моята катедра, на семейството ми, които доста изстрадаха тези дни, дължа изключително признание за подкрепата. Наистина беше като дълъг маратон, имаше напрежение. Затова искам да благодаря на всичките колеги и да им кажа, че за мен университетът е едно цяло. Нямам намерение да ги деля на поддръжници, противници, на различни факултети, специалности или какъвто и да е друг признак. Имаме обща цел – да заздравим още и да укрепим университета.
























