×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • България и 11 държави настояват за повече средства за енергиен преход
  • Трима обвиняеми от групата на „Калашниците“ искат по-леки мерки
  • Земетресение с магнитуд от 4,1 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин на гръцкия остров Евбея
  • Тръмп предупреди Иран: Ако не спазва споразумението, ще направя каквото трябва
  • Лятна жега и риск от градушки: Температурите стигат 34°
  • Новият състав на Централна избирателна комисия (ЦИК) стъпва в длъжност от днес
  • Руини от епохата на маите на над 1400 години бяха открити в Мексико
  • Стрелба в библиотека в САЩ отне живота на двама души
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Разигравам децата, отварям прозореца и на другия ден групата в градината е наполовина!


Разигравам децата, отварям прозореца и на другия ден групата в градината е наполовина!
Проблемът на майките със сборните групи е откакто те съществуват. Тъжното е, че понякога учителите манипулативно си го изкарват на мъниците и помрачават усмивките им
14 Юни 2012, Четвъртък, 12:08 ч.
Автор: Женя АТАНАСОВА

Тази реплика е по истински случай с една обезумяла учителка, каква е тактиката на днешните педагози за да свият до макс сборните групи в градините...

Десетки ревящи деца прекрачиха днес прага на ЦДГ „Вълшебство” в Бургас. Някои се тръшкаха по земята, други здраво се бяха вкопчили за краката на родителите си в момента , в който усетиха, че ще ги изоставят. Екшънът беше пълен, както всяко лято. Днес в нашата градина ЦДГ „Вълшебство” настъпи времето за омразните от децата сборни групи, една групичка отпада и мъниците се разпръскват по останалите за да могат учителите да си починат до 1-15 септември. За малшанс нашата група „Звездичка” за втора поредна година се разпилява по другите стаи, така са решили. Децата, „сърбали попарата” на сборните групи от миналото лято ревяха неистово, не искаха да влизат в нова стая, да сядат до непознати деца, да спят на ново легло. Както и да е, проблемът не е от вчера. Това, което днес ми направи адски грозно впечатление е как новата ни учителка се обърна към едно ревящо момченце,  докато аз оставях в стаята моето момиченце.

„Като майка ти е решила да те дава на градина, ще търпиш!”,

каза му остро тя и то започна още повече да плаче.

Добре изпипана тактика на учителя да вмени на децата вина, чувство, че са пренебрегнати от родителя или просто момент на строгост, питам се аз. Нямам отговор.

Останах навън на двора с останалите възмутени, нагнетени родители и изчакахме директорката за да отправим оплакванията си. Госпожа Мишева дойде. Разказах й за чутата от мен реплика на новата, непозната госпожа.  Тя веднага се отправи към стаята, поиска й обяснение. След като се върна отговори пред всички, че учителката е отрекла, не е казала това.

Е, станах лъжкиня пред други майки! Уважавам учителите, имам мои любими педагози, за които и до ден днешен си спомням. Винаги гледам с уважение да подхождам към тях. Но днес косвено ме обвиниха, че си измислям. А репликата на учителката, която чух беше точна и ясна, госпожата беше на около метър разстояние от мен.

Размишлявам цял ден. Вбесена съм, няма как да го скрия.

Слушала съм за различни манипулации върху децата с една единствена цел – родителите да си ги приберат вкъщи. Днес станах свидетел на неприятен разговор между учител и ревящ малък ученик, същият този учител отрече за това. Какво да си мисля?!

Истината е, че след подобно отношение, в изцяло нова среда, повечето деца трудно се социализират. Тортата от детската истерия и ревове винаги се сервира за вечеря вкъщи или сутрин рано сутрин на гладно. В някакъв момент родителят вижда, че е невъзможно повече да причинява този стрес на рожбата си и мисли за друга алтернатива.

Чета по форумите в Интернет, където майки изливат гнева си. Навсякъде в страната е така, в други градини даже имало и по сериозни проблеми, но в някои родителите правели график за отпуските си, които са поне по 1 месец и го предоставяли на директора или съответния учител. Е, месец, месец и половина ще жонглирам с време, с баби, си отпуски, но 3 ми идват много.

А и в Бургас ситуацията е малко по различна от тази в другите градове.

Тук повечето хора бъхтят през лятото, когато е сезона.

Криза е, някои даже се хвърлят на две работи за да могат да осигурят зимните вноски по ипотеки и кредитите.

Днес от Община Бургас ми отговориха следното по проблема на нас майките на част от децата на група „Звездичка” на ЦДГ „Вълшебство”.

„Всеки педагог трябва да почива. Отпуските през зимата са недопустими, освен при извънредни обстоятелства. От септември до юни е учебната година. В края на месец май 4-тите групи ги изписват. Летните месеци са единствените, през които могат да почиват учителите. Важното е, децата в новосформираната група да не надвишава броя на старата.”

Безспорно е така. Както казах вече, прекланям се се пред учителите си, пред тези на детето си. И до ден днешен се сещам за един мой преподавател в УНСС - проф. Коста Димитров Пергелов, възпитаник на Търговската гимназия в Бургас. Истински корифей в счетоводството и икономическите науки, който за съжаление днес не е между живите. Преди 10-тина години проф. Пергелов закъсня за лекцията, която всички очаквахме с нетърпение. Като дойде, призна пред 300 души,  че е налетял на бой на детска учителка в автобуса, след което му станало лошо. Ние студентите, притаихме дъх, а той ни разказа следното:

Стоял зад две детски учителки в линията на 280 в столицата, едната от които се оплаквала от непослушните деца в градината. Било й писнало от детската глъч. Събеседничката й веднага я успокоила, като я светнала за нейната тактика. Когато децата ставали непоносимо много в стаята, тя им давала игри като танци, скачане и след това отваряла прозореца. На другия ден групата била наполовина. Историята се е случила преди близо 15 години, но и до ден днешен развълнувания и възмутен глас на проф. Пергелов кънти в ушите ми.

Е , всеки си има тактика, някои като на героините от историята на професора са подсъдими.

Но аз днес още не мога да повярвам, че въпросната учителка ме нарече лъжкиня, защото съм чула не това което трябва.

Не съм! Ще видим другата седмица живот и здраве с колко деца ще намалее нашата групичка. Може и тази реплика да е нейната манипулация към ревливите деца.



В категории: Просвета


Женя ГАЙТАНДЖИЕВА Автор
Женя ГАЙТАНДЖИЕВА
14
Коментара
14
Коментара по темата
14.
майка
18.06.2012 21:09:16
6
7
Сутрин детето е най уязвимо, защото се чувства изоставено от мама. Разбира че тя трябва да ходи на работа, но го боли. Като за капак е в чужда стая, с непознати и чужди за него деца, нови госпожи и лели, друга обстановка, друго шкафче, друго легло, други масички и столчета, други играчки. Няма нищо познато, което да му дава сигурност докато чака мама да го вземе. И една такава реплика може да го накара да се почувства нежелано и от госпожата, която в детската градина олицетворява майката. Сборните групи създават напрежение у всички - родители, директори, учители, деца. Всички са изнервени и всички са прави от своята гледна точка. В чисто човешки план е разбираемо и пак в чисто човешки план е недопустимо, защото от другата страна е малчуган на 3-6г., облян в сълзи, който се чувства самотен, изоставен и изгубен. Какви са тези съвети и коментари майката да мести детето в друга градина. Какво ви става бе хора. Има проблем в детските градини и вместо да потърсим решение за него обвиняваме майката в лъжа и клевета. Лично съм била свидетел на неетично отношение на учителката на моето дете към него в мое присъствие, както и съм чувала зад вратата на стаята, която не беше добре затворена думите й към плачещото и неразбиращо обвиненията й дете, което просто беше казало истината за нещо. Така както ние като хора и родители грешим, така и учителите грешат в своята професия. Понякога истината е такава каквато не искаме да я чуем. Мога да си представя колко неприятно са се почувствали директорката и учителите от цитираната градина, но също така си представям как се е почувствало плачещото дете, което вместо да бъде приласкано и успокоено е било наранено още повече. Не обвинявам учителката - разбирам я, изпуснала си е нервите, на кой не се е случвало. Не обвинявам майката - разбирам я, уплашена е, че утре това плачещо и нахокано дете може да е нейното. Но ми е мъчно за детенцето към което са били отправени тези думи. Всички в т.ч. и учителките трябва, имат право и се нуждаят от почивка. Ние едва се оправяме с 1-2 деца, а те трябва да владеят и ръководят 30 деца, а да си признаем в групите децата са много повече от 30. Решение на проблема има, но е в правомощията на кмета и общината. В края на май излизат 4-те групи от градините т.е. по щат от 01.06-15.09 има повече учителки отколкото групи. Част от тях /вероятно 50%/ са в отпуска. На тяхно място могат да се наемат пенсионирани учители, току що завършили или последна година студенти предучилищна педагогика, които и без друго трябва да имат стаж в детска градина по учебен план. И техният брой ще е по-малък от броя на учителите в отпуска, защото в градината има по-малък брой групи отколкото през учебната година. Освен това не веднъж и не два пъти децата са били по половин ден с леля, когато учителката отсъства. Има варианти. Въпрос на желание от страна на Общината и кмета да решат проблема. Ама някой трябва да им каже че има проблем. Вместо да нападаме майката или учителката хайде да поставим проблема на дневен ред там където може и трябва да бъде решен..
13.
Родител Бургазлия
17.06.2012 20:29:59
2
2
В отговор на slavena: Не е много ясно дали ще си го премести, а защо нека Тя сама да отговори. Най-лесно е да работиш по слухове и да плюеш хората, но за жалост сьдебната ни система е такава че за клевета е трудно да осьдиш някого.
P.S. Аз също съм работил в журналистическата гилдия и много добре знам как се пишат такива материали. С гл. редакторка тук, също съм работил, и знам как пишеше. За жалост такова е нивото на журналистиката в Бг. Използва се за лична облага само.
12.
slavena
16.06.2012 09:20:16
1
4
Майката е повече от ясно, че ще си измести детето,защото всичко ще се обърне върху детенцето.Ако пък наистина става въпрос за г-жа Х.,майката няма да има избор и сигурно ще се махне на момента!
11.
Родител Бургазлия
15.06.2012 20:43:29
3
9
Имам само един въпрос към журналистката авторка на материала. След като не Ви харесва в тази граадина защо не се преместите в друга, ами искахте точно там да бъде Вашето дете?
P.S. Предлагам Катя Касабова да проверява материалите който публикува тук малко повече дали са достоверни, макар че отдавна пише и Тя самата по слухове само!
10.
Хр.Георгиев
15.06.2012 17:56:14
4
7
Недейте да давате некомпетентно мнение точно за тази детска градина!Има много проблеми там,но трябва лично да се сблъскате с тях,а не да си говорите наизуст.Аз лично като родител съм възможност да наблюдавам начина на работа на някои от педагозите ,на директорката , на медицинските лица. Чувал съм толкова неприятни реплики към децата и съм виждал толкова неуважително отношение към тях,че съм се чудил колко трябва да мразят децата тия педагози., че да се държат така. Разбира се, не слагам всички под един знаменател . Общувам с много родители и деца- всички казват, че градината е проблем лятото –сборни групи,някои деца сменят по 5-6 учителки от други градини,стрес,плач .И нашето семейство мина по този път-измъчихме си детето и ние се измъчихме.Бургас е курортен град .Проблемът със сборните групи може и трябва да се разреши.
Ако Вие сте съпругът на г-жа Харизанова-педагог в тази градина по -добре не се изказвайте.Толкова преднамерени и изкуствени думи на едно място....Спестете си ги,те не са в полза на никой!
9.
Павел Харизанов
15.06.2012 08:29:53
9
10
В отговор на sdsd. И аз бих могъл на дълго и на широко с умиление да говоря за прекрасните възпитателки от детските ясли и детската градина, които съм посещавал, за прекрасните преподаватели от училище "Ив. Вазов", и "Г. Бенковски", за страхотните учители от Руската езикова гимназия, за мъдрите професори от Медицинския институт във Варна. Бих могъл да говоря като родител и гражданин, да дебатирам по проблемите на образованието и в частност на предучилищната педагогика. Като споменах за проблеми ще отбележа, че ЦДГ "Вълшебство" има един доста сериозен проблем. Проблемът е в това, че е централна градина, създала всичко необходимо за престоя на децата, с прекрасен персонал и компетентна и взискателна директорка в лицето на г-жа Катя Мишева. Бих могъл да говоря за всичко това, но вече се изказах предния ден - кратко, ясно и точно. И не се крия зад никнеймове и анонимност. Пак ще повторя - не сте улучили нито градината, нито човека. В детските градини работата е достатъчно напрегната и отговорна, така че никакви отпуски не могат да я компенсират, а безпочвените обвинения и безотговорните квалификации ....те не заслужават дори коментар.
8.
игричките
14.06.2012 20:46:59
6
13
А какво ще кажете за това - дацата от ясла са изведени навън и са седнали скупчени върху одеала. Казано им е, че който стане и не слуша няма да дойде да го вземе майка му. Това се казва игра - "Чакаме майките". Дечицата със свити сърчица не смеят да мръднат.
7.
Аз
14.06.2012 17:32:22
4
6
Това е едната страна на монетата. А другата? Защо не попитате госпожата, за да преценим кой крив, кой прав.
6.
sdsd
14.06.2012 17:12:54
4
13
е все пак щом съпруга се намесва значи е казала това което твърди че не е
5.
Съпругът на въпросната учителка
14.06.2012 15:26:36
15
11
Със сигурност има и други по-интелигентни начини за повишаване на интереса към сайта. В конкретния случай не се улучили човека, на чийто гръб да се упражнявате на тема "Що е туй педагог?" - по-скоро Песталоци или по- скоро Макаренко.
4.
!!!
14.06.2012 15:13:46
1
13
Ситуацията е следната:Учителката на групата излиза в отпуск,би следвало да се вземе заместник,но.. трябва да се плаща на двама и какво следва-сборни групи,икономия от бюджета.Трябва да се завиши бюджета на детската градина,за да може през лятото да се наемат учителки да заместват .И да подчертая не съм нито директор ,нито учител в детска градина,но истината е такава.
3.
обидена майка
14.06.2012 15:12:10
10
6
Браво на кмета на Кюстендил, но в Бургас не е така.Не мога да разбера как така в нашия град отпуските на учителките в детските градини трябва да точно лятото.Та ние сме курортен град. При нас работата е основно лятото.Точно през тези три месеца , когато ти трябва да работиш градината решава да почива.Та това не е училище, за да се водим по графика на учениците.А ако гледеме учениците , защо не се съобразяваме с големите ученици които учат до 30 юни.Струва ми се , че общината трябва да се намеси в решаването на тези проблеми, защото все пак градините са общински?1?
2.
родител
14.06.2012 14:58:18
9
17
Нямам нищо против отпуските на педагозите, разбира се, че и те имат право на такива, но не съм съгласен детето ми всяка седмица да го местят от една група в друга и заради отпуските на даскалите да страдат децата, а родителите да се чудят как да тушират напрежението сутрин на път за градината.
Категорично против съм и списъците, които пускат в някои бургаски градини и в които родителите трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да отбележат кога детето няма да е на градина. Питам аз какво правят родителите на деца, които нямат баби и дядовци и няма на кой да се грижи за детето за период от "поне 1 месец"?
1.
freakybs
14.06.2012 14:16:00
6
12
вчера по ТВ показаха, че кмета на Кюстендил е забранил сборните групи и всички деца в гардините са си техните си, за да могат родителите да ходят спокойно на работа през лятото
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кой разпъна чадър над Олег Невзоров? ДАНС го разследвали за пране на пари, депутати му помагали Кой разпъна чадър над Олег Невзоров? ДАНС го разследвали за пране на пари, депутати му помагали Протекциите са от най-високо ниво, разкри вътрешния министър, а бившият шеф на ТД на ДАНС във Варна Кирил Димов, намекна, че Деньо Денев е съгласувал отмяната на заповедта за експулсиране с бивш премиер Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“ Иван Демерджиев: Показанията на Олег Невзоров разплитат схемата с незаконния град „Баба Алино“ Вътрешният министър обяви, че разпитите разкриват как длъжностни лица са си затваряли очите пред незаконното строителство, докато прокуратурата във Варна води шест производства Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов Фестивалът Фантастичен Бургас 2026 завършва с мащабна среща с писателя Васил Попов Авторът на бестселъра „Мамник“ и критикът Десислава Желева представят мистичния свят на романите „Аждер“ и „Караеврен“ Vivacom представи ползите от високоскоростната свързаност  в Североизточна България Vivacom представи ползите от високоскоростната свързаност в Североизточна България Дискусия с представителите на местната власт показа, че интересът към възможностите за използване на мрежите на компанията е значителен Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция Магистрати и съдебни служители в Бургас дариха кръв в благородна акция Представители на съдилища, прокуратури и съдебна охрана в града дадоха личен пример за солидарност и гражданска отговорност И проф. Александър Маринов се уреди с държавен пост, ще съветва вицепремиер И проф. Александър Маринов се уреди с държавен пост, ще съветва вицепремиер Очевидно това е компенсация за причинените му „вреди” от предизборната кампания през март т.г. Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско Трима души и дете пострадаха след удар в дърво и преобръщане на автомобил в Карнобатско Инцидентът е станал на пътя между Айтос и Карнобат заради движение с несъобразена скорост ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“ ГЕРБ отстъпва избора на парламентарната квота във ВСС на „Прогресивна България“ Владислав Горанов обяви безусловна подкрепа за кадровите решения на Румен Радев, осигурявайки липсващите гласове за квалифицирано мнозинство Край на тримесечния шок: Дизелът падна до 1,48 евро за литър Край на тримесечния шок: Дизелът падна до 1,48 евро за литър Основният двигател зад сегашното рязко поевтиняване е именно успокояването на геополитическата обстановка в Близкия изток и туширането на първоначалния конфликт Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография Деветокласничка от Айтос спечели първо място в международен конкурс за фотография Елис Тунджай Айнур заслужи престижното отличие на Ротари България с впечатляващ резултат от 449 точки
Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Доставчик е Samsung Display Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Мащабният проект обхваща 12 острова в Егейско и Йонийско море с цел привличане и задържане на ключови специалисти Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Ще каже ли София „Не“ на санкциите срещу Русия Не налагаме вето, но когато вредят повече на нас, отколкото на Москва, имаме резерви и ако те бъдат взети под внимание, пакетът ще бъде приет, каза външният министър Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Историческата крачка е направена след края на първия кръг от преговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Високите температури причиняват смъртни случаи главно чрез топлинен стрес, който натоварва организма Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня - Кучка мръсна! Измет долна! Лягай на земята! Ръцете на главата! Разтвори си краката!
- Скъпи, аз някак си по-различно си представях ролевата игра "Полицай хваща крадец"...
Виц на деня Виц на деня Две жени си говорят:
- Мъжът ми се спомина 3 дни след сватбеното пътешествие.
- Ох, миличкият... поне не се е мъчил много.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако една дреха ти харесва, ти буквално не излизаш от нея! Същото е и с жените!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори