Мирослав Боршош начерта посока: България като целогодишна туристическа дестинация

Министърът отчита дигитална трансформация, международни успехи и лоши проверки по морето
Министърът на туризма Мирослав Боршош представи отчет за първите шест месеца от мандата си. Във фокуса на действието му е дигиталната трансформация, утвърждаваща България на цялата карта като предпочитана дестинация, законодателни инициативи и машинна проверка на туристически обекти.
„Благодаря за всеотдайната работа на екипа на Министерството на туризма. Благодаря и за добрата съвместна работа с Комисията по туризъм към Народното събрание, държавните парламенти, депутатите и аташетата ни, областните управители, кметовете и неправителствения сектор“, заяви министър Боршош.
Ключовата крачка е смяната на националния туристически портал с VisitBulgaria.com – стратегически ход за дигиталната идентичност на България. В сърцето на ребрандирането стои представа за страната като целогодишна, модерна и културно богата дестинация.
България отчете най-силния зимен сезон досега. По данни на Евростат страната е сред водещите в ЕС по ръст на нощувките. Мащабни проверки в „Слънчев бряг“ и „Златни пясъци“ затегнаха контрола над нелоялни практики, а бързата реакция при нарушения на плаж „Паша дере“ показа нов стил в управлението.
Във външнополитически план Боршош разширява хоризонта чрез партньорства с Франция, Испания, Великобритания, Полша, ОАЕ и САЩ. България е домакин и инициатор на престижни форуми, сред които националната конференция „Бъдещето на туризма“ и участието в World Tourism Forum 2025.
Забележителен успех бе подписването на споразумение за домакинството на Световната конференция по винен туризъм на UN Tourism в Пловдив. Това потвърждава визията на Министерството – България да се възприема не само като морска дестинация, но и като културна, винена и духовна територия.
Посещения на ключови изложения – от Дубай до Франкфурт, както и участието в събития като Francofolies и Азиатския фестивал в София, добавят пластове в новата културна идентичност на страната. Националната инициатива за развитие на поклонническия туризъм и изграждане на пътеводител за християнските маршрути отбелязва завръщането към духовните корени.
Регионалното сътрудничество с общини като Враца, Сапарева баня, Чирпан и Хисаря поставя акцент върху устойчивостта и интегрирания подход. Образованието и подготовката на кадрите също са приоритет, подчертава министърът.
Накрая, акцентът върху новия туристически облик е подсилен с международен конкурс за туристически плакат и подкрепа за културни събития като фестивала LUNAR и театралния форум „Варненско лято“.
















