Проф. Сергей Игнатов: Социалните мрежи са като малка ракия, телефонът води до аутизъм

Като преподавател мога да кажа, че през последните години имаме млади хора, които изпитват трудност с вербалното общуване
До 13-14-годишна възраст прекаленото екранно време е равно на една малка ракия. Това нанася поражения в мозъка, каза в „Лице в лице след новините“ по бТВ бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов.
„Социалните мрежи са един океан, в който не сме се научили да плуваме. В по-развитите от България страни получаваме сведения, че се увеличава броя на децата с аутизъм“, добави той.
Водещата Цветанка Ризова пък изтъкна, че все повече страни в ЕС обсъждат ограничаване до социалните мрежи на малолетните и добави, че президентът на Франция Еманюел Макрон обмисля да забрани на децата под 15 години да използват такива мобилни приложения.
„Не могат изцяло да им отрежат достъпа, защото тези деца се прибират вкъщи. Има семейства, които строго ще спазват забраната и други – не. Трябва обаче да се намали контактът им с телефона докато са в училище“, заяви професорът.
„Оказва се, че пребиваването пред екрана води до изменения като аутизъм. Науката се развива и може да различи децата, което са се родили с това заболяване, или са го придобили в резултат на общуването с екран. Добрата новина е, че е лечимо“, добави той.
„Като преподавател мога да кажа, че през последните години имаме млади хора, които изпитват трудност с вербалното общуване. Не могат да се изразяват не защото не са чели книги, а поради това, че постоянно са пред телефоните. Имат проблем с концентрацията“, изтъкна проф. Игнатов.
„Не се знае кой стои отсреща. Може малко момиче, което уж си пише с дете на нейната възраст, си кореспондира с педофил“, каза още той.






















Сиреч професор по МУМИИ,пирамиди,фараони,Задгробния живот и езически тъпотии =НИЩО zero ooo