Галеви изчезнаха, Съдебна охрана не може да ги открие
„Дупнишкото дуо” братя Галеви получи ефективни присъди заради образуване и ръководене на престъпна група за рекет. Седмица по-късно обаче Пламен Галев и Ангел Христов не са в затвора в Бобовдол, където трябваше да започне изтърпяването на наказанието им. Къде са – никой в заинтересованите по закон среди на властта не знае.
Съдебна охрана не успя да намери двамата бизнесмени на адреса им в Ресилово, нито пък на обичайните обитавани от тях места, за да ги съпроводи до килиите им, съобщи bTV. Галев и Христов обаче не са обект на общодържавно издирване. Срок подобна заповед да влезе в сила по закон няма, обясни говорителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил Марияна Сиракова.
„Тандемът” от Дупница има наложена забрана да напуска страната още от юли 2011 година, когато вървеше съдебното производство. С влизането в сила на присъдите на ново правно основание им беше наложена още една забрана. Това означава, че няма вариант двамата да са напуснали пределите на България легално, допълни Сиракова.
Присъдите на Галев и Христов бяха произнесени миналия четвъртък, а преписът по тях е пристигнал в петък в кюстендилската прокуратура. Обвинението веднага е уведомило Областно звено „Охрана”, което е започнало издирването, обясни процедурния път говорителят.
В ръцете на Съдебна охрана е да прецени предела на усилията си, да уведоми окръжното обвинение, а оттам и МВР да започне общодържавно издирване. Възможно е да се стигне и до издаването на европейска заповед за издирване, но на по-късен етап.
Ако „покровителите” на Дупница бъдат открити, те трябва да бъдат съпроводени до затвора в Бобовдол, а след това да бъдат преместени в затворническото общежитие в Самораново, при лек режим. Там Пламен Галев трябва да прекара 5 години, а Ангел Христов – 4, според окончателното решение на Върховния касационен съд.
Братя Галеви имат навика да се покриват успешно от изпълнителната власт. През 2008 година те изчезнаха безследно при опит за разпит. Тогава организираните мащабни полицейски операции по залавянето им удариха на камък. За да дойде моментът, в който двамата се появиха доброволно пред органите на реда с желание да съдействат за разкриването на престъпления срещу финансовата, данъчната и осигурителна система.
Умишлен палеж вдигна полицията и пожарната в Средец на крак
Несебърлийката Ивелина Пехливанова с фурор на световно първенство
Къща на ужасите: Съпруг принуди жена си да спи с над 120 мъже
Фортуна се усмихна на Левски, ЦСКА и Григор Димитров
13-месечно момченце бе убито, 10 трагични пропуска на системата
Защо Gen Z плаща за тишина
Туристическият бранш на спешна среща с АПИ. Стана ясно кога приключват ремонтите на АМ "Тракия"
Община Бургас ще подмени стари и опасни дървета по ул. „Оборище“
КУБ с официална позиция: Не сме анклав или престъпна групировка
Ще има ли зоополиция и ефективни присъди срещу насилието над животни
„Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас!
Европарламентът затяга мерките срещу изкуствения интелект
