×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Слънчева и топла сряда с температури до 35°
  • Началниците на отбраната на България, Румъния и Турция се срещат в София днес
  • Google ще плати над 314 млн. долара за злоупотреба с данни от мобилни устройства
  • САЩ спират някои оръжейни доставки за Украйна
  • "Демократична България" няма да подкрепи вота на недоверие
  • Оставката на Кирил Петков влиза за гласуване в парламента
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Професор: Хората, които пият бира в умерени количества, правят услуга на здравето си


30 Октомври 2024, Сряда, 14:00 ч.

Изследователите са особено заинтересовани от полифенол, наречен ксантохумол - мощен антиоксидант, който се среща само в хмела

Всяка есен, когато Октоберфест и други есенни празненства са в разгара си, бирата попада под светлината на прожекторите. През последните години учените все повече се съсредоточават върху напитката, тъй като една от основните ѝ съставки – хмелът – се оказва, че има широк спектър от полезни за здравето свойства.

Когато става дума за бира и здраве, "хмелът е звездата на шоуто“, казва Глен Фокс, професор по наука за пивоварството в Калифорнийския университет - Дейвис. Десетки лабораторни изследвания, включително изследвания върху животни, както и няколко малки при хора показват, че съединенията на хмела имат впечатляващ набор от антимикробни, противотуморни, противовъзпалителни и регулиращи кръвната захар свойства, което кара експертите да изследват потенциала на растението за лечение на сърдечно-съдови заболявания, диабет, стомашно-чревни проблеми и дори рак, предава lupa.bg.

Хмелът (Humulus lupulus, член на семейството на конопа) дължи по-голямата част от репутация си на полезно растение на хилядите здравословни антиоксиданти, които се намират в цветовете, наподобяващи шишарка, на женското растение, частта, използвана в бирата. Антиоксидантите регулират възпалението и защитават клетките от увреждане и се съдържат в около 14% от растението. Два вида обещаващи антиоксиданти в хмела, горчиви киселини и полифеноли, също така придават на бирата нейния вкус и аромат. Изследователите са особено заинтересовани от полифенол, наречен ксантохумол - мощен антиоксидант, който се среща само в хмела.

"Хората, които пият бира в умерени количества, могат да се чувстват уверени, че правят услуга на здравето си“, казва Фокс. "И мисля, че безалкохолната бира трябва да се счита за здравословна напитка.“

Но преди да се впуснете в пиенето на бара, имайте предвид, че количеството ксантохумол е минимално в повечето бири. И рисковете за здравето от алкохола, които варират от сърдечни заболявания и рак до чернодробни проблеми и дисфункция на имунната система, не трябва да се пренебрегват.

Историята на производството на бира

Производството на бира започва със селското стопанство. Преди около 12 000 години хората преминават от номадски начин на ловци събирачи към аграрни общества, където започват да отглеждат зърнените култури, които са в основата на напитката – пшеница, сорго, ечемик или царевица, в зависимост от местоположението.

Хората отрано откриват, че когато дъждът намокри зърната, напитката се променя. "Тогава те не разбирали, че дивите дрожди се настанявали в течността, предизвиквайки процес на ферментация, превръщайки захарите в алкохол“, казва Фокс. Какво са знаели: "Пиенето на напитката ги карало да се чувстват по-щастливи.“

След като хората се научават да контролират ферментацията, бирата бързо се превръща в една от най-популярните напитки на планетата. Все пак зърнените култури, маята и водата не придавали много вкус или аромат, освен това хората се нуждаели от начин да предпазват напитката от разваляне. За да се справят с това, различни общества започнали да добавят различни билки. Преди около хилядолетие в Римската империя хората вече използвали хмел, за да забавят развалянето на храната.

Горчивият вкус на хмела - получен от киселините, отделени по време на процеса на варене - балансира сладостта на зърната. Отличителният цвят на растението и неговите флорални и плодови аромати допринасят за неговата привлекателност.

"Всичко, което харесвате в бирата, идва от хмела“, казва Зуграву Корина-Аурелия, лекар и изследовател в Университета по медицина и фармация "Карол Давила“ в Букурещ, Румъния, която заключава в публикуван преглед на изследването на хмела, че той има голям потенциал за профилактика и лечение на широк спектър от медицински заболявания.

Лабораторни изследвания

Досега повечето от изследванията върху хмела и неговите съставни части са били ограничени до лабораторни клетки и гризачи, но резултатите са обещаващи. Това важи особено за най-широко изследваните компоненти - ксантохумола и горчивите киселини на хмела.

В изследване учените добавят ксантохумол към храната на затлъстели мъжки плъхове, което води до понижаване на нивата на кръвната захар; колкото по-висока е дозата, толкова по-голям ефект има. Добавянето на антиоксидантите на хмела към липидните клетки предотвратява окисляването на липопротеините с ниска плътност (LDL) или "лошия“ холестерол, забавяйки увреждането му. Също така тази диета предотвратява повишаването на нездравословните триглицериди в кръвта и наддаването на тегло, което иначе се наблюдава.

Установено е също, че ксантохумолът влияе върху раковите клетки, включително рак на белите дробове, дебелото черво, щитовидната жлеза и яйчниците. Клетките се самоунищожават в негово присъствие или не се репликират или метастазират. "Виждаме намеса в много стъпки от раковия процес“, казва Корина-Аурелия.

Едно от притесненията на учените при предварителните изследвания е дали съединенията оцеляват в стомаха след перорален прием - последвалите проучвания потвърждават, че приблизително една трета от химикала успешно навлиза в кръвта. "Оказва се, че се абсорбира много добре“, казва Ян Фредерик Стивънс, учен фармацевт в Орегонския държавен университет в Корвалис, който провежда проучвания за абсорбция.

Малки проучвания върху хора намекват за потенциални ползи

Проведените досега малки проучвания върху хора увеличават интереса към съединенията на хмела. Когато около 90 души в преддиабетно състояние в Япония приемат или ежедневна добавка, състояща се от горчиви киселини на хмел, или плацебо в продължение на три месеца, при групата, приемала хмела, се наблюдава намалена кръвна захар на гладно и A1C (по-дългосрочна мярка за кръвната захар), докато нивата в плацебо групата се запазват.

Ксантохумолът е показал обещаващи резултати и като допълнение към други лечения. По време на пандемията от COVID-19 изследователите дават на 50 пациенти, хоспитализирани с остра респираторна недостатъчност, висока доза екстракт (1,5 мг на кг телесно тегло три пъти на ден) или плацебо, към редовното им лечение. След една седмица тези, приемали добавката прекарват по-малко време на вентилатор и имат по-добри прогнози.

Друга интригуваща изследователска област за ксантохумол включва възпалителни заболявания на червата, включително болестта на Крон. Тялото не елиминира съединението чрез урината, а вместо това го смесва с жлъчката в храносмилателния тракт, преди да го отдели чрез изпражненията. "Тъй като се рециркулира през жлъчката, това доведе до хипотезата, че може да има директна активност в червата“, казва Райън Брадли, старши изследовател в Националния университет по естествена медицина в Портланд, Орегон.

Многобройни проучвания върху мишки потвърждават това предположение, така че Брадли и Стивънс решават, че е време да тестват перспективата при хора. Тяхното пилотно проучване предполага, че висока доза (24 мг дневно) ксантохумол с фармацевтично качество в продължение на осем седмици е безопасна за хората, пише nationalgeographic.bg. Оттогава екипът е тествал хапчетата при 20 души с болестта на Крон и в момента анализира резултатите.

През следващите няколко години се очакват допълнителни изследвания върху съединенията на хмела за лечение на различни медицински състояния.

Търсете ниско или никакво съдържание на алкохол

Разбира се, да вземеш хапче и да изпиеш няколко халби бира едва ли е едно и също. Но бирите съдържат малки количества ксантохумол. "Изпиването на един литър бира не е достатъчно, за да получите същите ефекти като в нашите проучвания“, казва Брадли.

Някои производители на хмел работят за отглеждане на растения, съдържащи по-високи нива на полифеноли, а производителите на бира експериментират с алтернативни процеси на варене, които могат да запазят повече от съединението в крайния продукт.

Тези усилия може да се окажат по-ценни за здравето, отколкото добавките с ксантохумол и други полифеноли, които вече се появяват в магазините за здравословни храни, казва Корина-Аурелия. (Настоящите добавки обикновено имат ниски или неопределени нива на полифенолите, предупреждава Стивънс.) "Парадоксът по отношение на алкохола е, че много от здравословните съставки в бирата се усвояват по-лесно в присъствието на алкохол“, казва Корина-Аурелия.

Това е парадокс, разбира се, поради вредите, които идват с пиенето. Ето защо Корина-Аурелия предлага да търсите бири с ниска концентрация на алкохол и да консумирате не повече от няколко пъти седмично.

"Като захарта, мазнините или нещо друго“, казва Корина-Аурелия, "когато става дума за бира, дозата прави отровата.“ Или опитайте безалкохолни разновидности, поне от време на време. "За разлика от безалкохолните вина“, казва тя, "те всъщност имат доста приятен вкус.“

 


В категории: Здраве


3
Коментара
Флагман.БГ Отиде си Верка Сидерова Отиде си Верка Сидерова 02/07/2025, Сряда 23:03 0
3
Коментара по темата
3.
Песничка
02.11.2024 11:07:14
1
2
Ако видиш някой със шкембе,
да не мислиш, че му е добре
Той го носи само за това,
да го пълни с бобена чорба
2.
Шкембето
02.11.2024 11:05:30
2
1
Не е вярно, правят услуга на шкембето си
1.
Пивовар
30.10.2024 15:45:17
2
13
....ако има хмел в бирата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Отиде си Верка Сидерова Отиде си Верка Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си", "Изгряла е месечинка" и "Росен, росен, зелен росен" са емблематични песни за дългата кариера на голямата певица Млада бургазлийка: Вече не искам мъже, а шофьори на такси Млада бургазлийка: Вече не искам мъже, а шофьори на такси От една нощ в таксито вече не мога да погледна жълта кола спокойно, признава палавницата  "Казана дума – хвърлен камък" в отворената рана на българското здравеопазване "Казана дума – хвърлен камък" в отворената рана на българското здравеопазване Тошко Йорданов се извини. Думите му били извадени от контекста. Да де, ама... КЗП със съвети към търговците относно етикетите с "лев" и "евро" КЗП със съвети към търговците относно етикетите с "лев" и "евро" Комисията продължава да разчита на търговците за гарантиране на коректна и прозрачна практика Дете загина, след като влак удари каруца на прелез Дете загина, след като влак удари каруца на прелез Каруцата е преминала на спуснати бариери, а в нея са били 31-годишен водач и две деца, на 14 и 10 години Да не повярва човек - стяга се за нова сватба Да не повярва човек - стяга се за нова сватба Мрежата завря, сравниха я с Мара Отварачката и многобройните й авантюри Кметът на София безсилен срещу Таки? Лена Бориславова ли управлява София Кметът на София безсилен срещу Таки? Лена Бориславова ли управлява София Може да имаме мнение, но нямаме право да отстраним някоя фирма от конкурсите за обществени поръчки, ако е негова, обясни Васил Терзиев Нарко-килърката Ивет стана инфлуенсърка, рекламира гащи Нарко-килърката Ивет стана инфлуенсърка, рекламира гащи Убийцата на актрисата Виолета Донева получи 17 години на първа инстанция Притискат Тошко Йорданов за оставка след скандала с младите лекари? Оправда се, че не бил робот Притискат Тошко Йорданов за оставка след скандала с младите лекари? Оправда се, че не бил робот Тези, които наричах розови джендъри, са ни казвали, че сме чалгари и мафиоти, каза заместник-председателят на ИТН Масирана акция в Слънчев бряг. Държавата влезе с всички сили в проверка на туристически обекти Масирана акция в Слънчев бряг. Държавата влезе с всички сили в проверка на туристически обекти Министерството на туризма координира безпрецедентна съвместна проверка с участието на КЗП, НАП, РЗИ и Икономическа полиция
Десен шамар за Урсула фон дер Лайен! Искат да я свалят заради ваксините срещу COVID-19 Десен шамар за Урсула фон дер Лайен! Искат да я свалят заради ваксините срещу COVID-19 Румънски евродепутат внесе вот на недоверие Шок за турисите в Халкидики! Грешно съобщение изпрати хора в огъня Шок за турисите в Халкидики! Грешно съобщение изпрати хора в огъня Опасността за къщите край Вурвуру е овладяна за момента, но вятърът насочи пламъците към девствена гора След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му До инцидента се стигнало заради свада с негов връстник Жена роди в тоалетната на дискотека Жена роди в тоалетната на дискотека Посетителите клуба се обадили на службите за спешна помощ, когато разбрали какво се случва 2-годишно дете е починало, след като е било оставено с часове в паркирана кола на слънце 2-годишно дете е починало, след като е било оставено с часове в паркирана кола на слънце Открити телата и на двама души, след като пожар обхвана североизточната част на Испания Млад мъж от Бургас изпадна в отчаяние: Жена ми иска секс по два пъти на ден, не издържам вече Млад мъж от Бургас изпадна в отчаяние: Жена ми иска секс по два пъти на ден, не издържам вече Сутрин още не съм си отворил очите, тя вече е над мен, споделя анонимният мъж Българка снима еротичен филм с африканци на плаж в Халкидики, полицията ги арестува погрешка Българка снима еротичен филм с африканци на плаж в Халкидики, полицията ги арестува погрешка Според репортажа на SKAI, снимките на филма са приключили и екипът е прибирал техниката и се е приготвял да се прибира Защо кухнята изглежда мръсна Защо кухнята изглежда мръсна Все повече домакинства признават, че дори и при редовно чистене, мястото за готвене не излъчва онази свежест, която очакваме Топ 5 на най-лъжливите зодии: На тях не трябва да се доверяваш за нищо на света Топ 5 на най-лъжливите зодии: На тях не трябва да се доверяваш за нищо на света Астрологията откроява пет знака, за които лъжата не е грях, а инструмент – за оцеляване, забавление или просто удобство Отказа се от грима, но не и от имплантите Отказа се от грима, но не и от имплантите Момичето с червен бански, което тичаше по плажа и възбуждаше мъжките фантазии, е останало в миналото. За добро или лошо обаче е тази промяна?
Нидал Алгафари Нидал Алгафари Още едни записи и ще се разпадне съвсем ПП
Виц на деня Виц на деня Който твърди, че кафето пречи на съня, явно не е ял диня вечерта. Виц на деня Виц на деня - Какво е работа в екип?
- Възможността да прехвърлиш отговорността за грешките си на останалите.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Разбираш колко много приятели и роднини имаш, чак когато си построиш къща на морето.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори