×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Хората разбраха, че България се нуждае от редовно правителство, очаквам по-висока активност на изборите


Хората разбраха, че България се нуждае от редовно правителство, очаквам по-висока активност на изборите
Готови сме да разговаряме с всички, освен с ДПС-Пеевски, ДПС-Доган и „Възраждане”, каза кандидатът за народен представител от ПП-ДБ и втори в листата на Коалицията за 2-ри МИР-Бургас Димитър Найденов
Тема в развитие
виж още
скрий
23 Октомври 2024, Сряда, 15:28 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Трябва да се борим, за да довършим антикорупционните реформи и да очертаем ясно европейския път пред България, каза Димитър Найдевно - кандидат за народе представител от ПП-ДБ

Димитър Найденов е кандидат за народен представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" от 2-ри МИР-Бургас. Той е под №102 в листата на коалицията и е един от шампионите по преференции заради активната си гражданска и политическа позиция по важни за България теми, но и заради изключително дейната си лична кампания през последните години, в която той всеки ден е сред бургазлии на пл. "Тройката", за да говори персонално с тях и да обяснява защо е важно да се гласува. Днес го открихме именно там, пред шатрата на ПП-ДБ, намираща се срещу Културен дом "НХК в центъра на морския град. Ето какви въпроси му зададохме.

- Г-н Найденов, остават броени дни до изборите. Какви са до тук наблюденията ви от предизборната кампания?

- Прави впечатление, че хората са малко по-предразположени да гласуват и това е положителен знак, който ме кара да мисля, че избирателната активност ще е малко по-висока спрямо предходния вот.

- А какво ви казват хората? Вие близо 4 години сте тук, на площада по време на избори и сте виждал какво ли не.

- Хората искат най-сетне да има редовно правителство. Аз лично им казвам, че като представител на „Да, България” бих положил усилия в тази посока - наистина да се състави редовен кабинет, който да довърши антикорупционните реформи. Тук вече разчитаме на подкрепа и от други партии в Парламента, защото Коалиция „ПП-ДБ” се очертава да няма самостоятелно мнозинство и това не е изненада. Но няма да има и друга сила в НС, която да има самостоятелно. Затова явно ще трябва да разговаряме. И както казва Христо Иванов, демокрацията е разговор между несъгласни. А разговорът за бъдещето на България е неизбежен и необходим - за членство в Еврозоната, в Шенген и за довършване на антикорупционните реформи, които започнаха в 49-ото НС и останаха незавършени.

- В лицето на кои несъгласни с вас ще търсите партньорство?

- Ще разговаряме с всички парламентарно представени политически партии, с изключение на ДПС-Пеевски, ДПС-Доган и „Възраждане”. Разбира се, имаме приоритети, от които няма да отстъпим. Това са довършването на антикорупционните реформи, които трябва да се довършат, и европейското бъдеще за България.

- Очертава се отново Парламентът да е "цветен". В същото време социологията сочи, че ПП-ДБ ще е втора политическа сила. Радва ли ви това в контекста на възхода на „Възраждане” в последните години?

- Какво означава да ни радва? Ние търсим доверието на избирателите да сме първа политическа сила, за да можем да задаваме дневния ред на страната. Но ако избирателите ни поставят на второ място, ние ще приемем това решение и ще разговаряме от тяхно име и в тяхна полза за тези основни приоритети, от които няма да отстъпим. Освен изброените горе приоритети, ще настояваме и за приемане на необходимите закони, с които да можем да усвоим средствата от Плана за възстановяване и устойчивост. Нека се има предвид, че само второто плащане, което сега трябва да се подготви за получаване чрез приемане на определени закони по ПВУ, е в размер на 5.5 млрд. евро. Трябва да има редовно правителство, за да може да се довършат тези важни неща за страната.

- За мнозина българи самата дума „усвояване” вече е придобила мръсен контекст. Какво бихте казали на тях?

- Ние трябва на първо място като приоритет да поставим борбата с корупцията, за да може тези средства да се получат и инвестират по прозрачен начин. Когато говорим с нашите политически опоненти по тази тема, откриваме нашата разделителна линия. Ние искаме конкретни антикорупционни реформи, а не само обещания и приказки за тях. Това е и причината последното редовно правителство да падне, тъй като нашите уж коалиционни партньори от ГЕРБ не пожелаха да подпишат споразумението за ротацията. Там тези антикорупционни мерки бяха подробно описани със срокове за приемането им по дати. Липсата на подписано споразумение провали правителството. Този път отново ще призовем това споразумени да бъде подписано от другите партии, които се съгласят. Идеята е да имаме над 121 гласа в НС, за да можем да провеждаме тези политики. И ако се постигне такова съгласие, ние ще участваме в такова управление.

- На цената на кои твърдо залегнали във вашата програма политики сте склонни да се коалирате с някоя от другите политически сили?

- По всички политики можем да преговаряме с всички политически партии без, както казах, ДПС-Пеевски, ДПС-Доган и „Възраждане”. Дали ще става въпрос за продължаване на някои от мерките, дали ще се спират предсрочно някои икономически или социални мерки - това е въпрос на преговори. Въпреки че ние имаме ясна позиция, че не бихме подкрепили увеличение на данъците. Но можем да разговаряме по темите икономика, образование, здравеопазване и т.н. Там, мисля, че можем да съставим някаква взаимноприемлива програма за управление. Това, с което няма да направим компромис, е борбата с корупцията и антикорупционното законодателство, където на думи и ПП ГЕРБ са съгласни, но в пленарна зала, при гласувания, тази подкрепа някак си се изпарява. Точно затова искаме подписано споразумение в областта на правосъдието и борбата с корупцията. Но на думи и те подкрепят, така че имаме основа за разговор, стига да се касае за подписани ясни текстове, от които не може да се мърда. Друга червена линия е „Моделът Пеевски”. Ние не можем да подкрепим правителство с участие на представители от ДПС - било то на Доган, или на Пеевски.  Няма да подкрепим и правителсто с участие на „Възраждане”.

- Вие сте кандидат за народен представител от 2-ри МИР-Бургас. Какви са вашите приоритети за Бургас и какво смятате, че можете да постигнете за града и региона чрез работата си в Народното събрание?

- Работата на народния представител е да осигурява за своя избирателен район необходимите средства за финансиране на големите общински проекти. Такива в Бургас са новата детска болница, новият обход от жк „Меден рудник” към жк „Славейков” - над езерото, изграждането на новия Фармацевтичен факултет към Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, както и изграждането на нов четирилентов път между Бургас и Малко Търново, с което ще се доизгради транспортния коридор между България и Турция. Ще работим и за осигуряване на средства за ремонтите на пътната инфраструктура, за проблемът с безводието. Всичко това чака решения на Парламента и осигуряване на средства в Бюджета, иначе кметовете не могат да работят. Но за да се случи това, е нужно редовно правителство със силно мнозинство в НС. Няма ли такова, правителството може да падне всеки момент.

- Имате ли послание към избирателите - вотът е тази неделя?

- Единственото и най-важно послание, което трябва да се отправи към избирателите, е да излязат и да гласуват. Защото ако не го направят те, има едни други хора, които винаги гласуват срещу 50, 100, 200 или 300 лв. и те избират вместо тях. Ако гражданите не искат някой друг да избира вместо тях, то нека да гласуват и да подадат вота си за свой кандидат с преференция. Хората трябва да гласуват за конкретен човек с преференция.

 




Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
Емел МАХМУД Еврокомисията глоби Temu с 200 милиона евро Еврокомисията глоби Temu с 200 милиона евро 31/05/2026, Неделя 19:20 3
България Всички новини
Това ли са най-колоритните абитуриенти в Бургас? (ВИДЕО) Това ли са най-колоритните абитуриенти в Бургас? (ВИДЕО) Младите хора разказаха пред нашата камера къде ще продължат образованието си и какви са плановете им за бъдещето Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива До дни започва изплащането на помощите на пострадалите от наводненията Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Таксиметров шофьор от Бургас не е върнал рестото и свалил 12-годишно дете от автомобила си Момичето пътувало към урок по рисуване, а при пристигането си било разстроено и със сълзи в очите Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Трябва ли в България да се въведе четиридневна работна седмица? (ВИДЕО) Кратката работна седмица се превръща в глобален експеримент, който води до различни резултати Минало ли е действително НЛО над Приморско? (ВИДЕО) Минало ли е действително НЛО над Приморско? (ВИДЕО) Снимки, публикувани в интернет, озадачиха хора от цялата страна Бургас не спи! Десетки са на "Тройката", за да бъдат гласът на безгласните (СНИМКИ) Бургас не спи! Десетки са на "Тройката", за да бъдат гласът на безгласните (СНИМКИ) Хората настояват за по-хуманно отношение и ефективни мерки срещу насилието над четириногите Майката на Ивайло Калушев: Иво не може да посегне на най-любимите си същества Майката на Ивайло Калушев: Иво не може да посегне на най-любимите си същества Майсторова твърди, че Калушев не е имал много имоти, нито милиони Доброволци почистиха морското дъно край остров Света Анастасия (СНИМКИ) Доброволци почистиха морското дъно край остров Света Анастасия (СНИМКИ) Акцията на „Приятели на морето-Бургас“ се провежда за девета поредна година и събира водолази от цялата страна Собственици на имоти на незаконния комплекс край Варна: Плащаме данъци, имаме партиди за ток и вода Собственици на имоти на незаконния комплекс край Варна: Плащаме данъци, имаме партиди за ток и вода Банки им отпуснали ипотечни кредити, след като проверили документите Оставаме на дъното на ЕС по заплати Оставаме на дъното на ЕС по заплати 58% от работещите у нас не покриват издръжката си
Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Руският президент не иска да умира Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Администрацията на Тръмп обсъжда временно спиране на огъня, но ключови въпроси около ядрената програма, санкциите и корабоплаването остават нерешени Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Високите разходи за подслон поглъщат огромна част от доходите на домакинствата и спират младите хора да създават семейства Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Климатичните промени и зачестилите валежи активизираха разпространението на Кримска-Конго хеморагична треска в региона Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Новите законови промени дават право на местните общини да забраняват нощната търговия с алкохолни напитки в магазините Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република
Атанас Пеканов, вицепремиер Атанас Пеканов, вицепремиер Хората трябва да се откажат от скъпите неща Виц на деня Виц на деня - Мамо, тате... утре има родителска среща...
- Ааа, по-добре да идем на почивка с тези пари!
Виц на деня Виц на деня - Какво е знаменитост?
- Това е човек който цял живот се мъчи да стане известен и като успее - започва да носи черни очила и перуки, за да не го познаят.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При соца беше по-хубаво - банкети, бригади, манифестации, с*кс, жени, танци. А сега ни остана само с*кса.
- Дядо Яне - самотен овчар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори