×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Дългогодишен служител в туризма: Няма хора, младите не искат да работят


28 Юли 2024, Неделя, 20:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Работим само с възрастни жени, горките, те са изморени, казва той

"Няма хора. Младите не искат да работят. В кухнята работим с възрастни жени. Горките, още на обяд са напълно изтощени". Това са само част от тревожните констатации на Стилиян – служител в един от най-известните ни зимни курорти Пампорово.

Стилиян е с огромен опит в туризма. От десетилетия работи в Пампорово. Бил е и на много високи мениджърски позиции. В момента работи в сферата на услугите. На въпрос защо е хвърлил вратовръзката и костюма, Стилиян навежда главата и показва: От тези директорски позиции побелях. "Тичаш 48 часа в денонощието. Непрекъснато поправяш несвършената работа на някой колега", казва той и добавя: Това дори не бе най-неприятното. Най-редовно някой въобще не идваше на работа.

В момента Стилиян се върнал в ресторантьорството като най-обикновен служител. "Тук ми е по-спокойно. Имам време за децата, за семейството. Бях на прага да ги изпусна. Непрекъснато отсъствах от дома си", казва още той. Но и в ресторантьорството има липса на качествена работна ръка. "Не са малко случаите, при които главният готвач взима заплатата, и след това три дни го няма", споделя 48-годишният мъж.

"Не вървят добре нещата. С всяка изминала година все по-трудно намираме персонал. Туризмът изисква специфична култура, етикет. Трябва да се спазват стриктно определени правила", казва още той.

Според него много неприятности идват и от убеждението на някои западни туристи, че в България всичко им е позволено. "Поради тази причина много често се стига и до напрежение", споделя работникът.

В един от елитните хотели администраторите на рецепцията съчетават по няколко длъжности едновременно. Хотелът работи целогодишно. "Проблеми с персонала имаме целогодишно, през лятото е малко по-спокойно, но дойде ли група от стотина души - психическото ни напрежение ескалира. Сам правиш по няколко неща", казва Ивелина и подчертава: Заплащането не е проблем“, допълва той.

При промяна на посоката на разговора за летните и зимните туристи, тя става по-усмихната и разказва: "Това са съвсем различни категории. Зимният спорт е скъпо удоволствие. За него са ти необходими по няколкостотин лева на ден. Това са богати, или да кажем, .. "граждани с повече възможности".

Ивелина не чака да попитаме за летните туристи в Пампорово и сама обяснява: Нали знаете, има световен стандарт. Аз съм работила в Берлин и там е редно да се оставя по 10% бакшиш. През лятото падаме и под 5%".

В тези летни дни температурата в Пампорово е около 22-25 градуса. Вечерта без яке е истинско предизвикателство и изпитание. Дори одеялото в ресторанта на открито няма да ви стопли, ако сте с къси ръкави и летни дрехи.

Развлечения и здравни процедури не липсват. Може да изберете тричасова разходка с водач по живописната горска пътека с възможност за посещение на Виа Форета, алпийски тролей, въжена градина, тур до Роженски поляни, разходка до местността Иглите, или пък тур до връх Мургавец. За пълния релакс има и множество книги по хотелите, като най-често срещаните са с истории за Гоце Делчев и Цар Самуил.

Програмите "Белодробна профилактика", "Релаксация и анти-стрес", "Детоксация в планината" са с продължителност от няколко дни и са под лекарско наблюдение.

Пампорово през лятото е същото толкова привлекателен, колкото и през зимата. Това е сезонът за всеки, който търси повече спокойствие и удоволствия на достъпни цени.
 


В категории: Животът


8
Коментара
Флагман.БГ КНДР обезврежда над милион мини в Курска област КНДР обезврежда над милион мини в Курска област 15/12/2025, Понеделник 09:50 1
8
Коментара по темата
8.
Шмиргел
29.07.2024 10:33:41
0
2
Април.Наемаш на работа камериерка за малък семеен хотел от 15април до края на септември. Осигуровки ,квартира,храна,заплата 2000-2500 (в зависимост от натовареността).Минава м. май и юни.Заетостта е рехава и съответно няма кой знае каква работа .Работата е до обяд и има време и за плаж. Обаче идва юли и съответно трябва да се работи повече и на пълен работен ден(до16часа).И започват едни мрънкания ,оплаквания че работата много заболяват крака ,гъз ,гръб... и следва напускане точно в разгара на сезона.Съответно си е получила заплатата почти 5000лв за времето април ,май ,юни. Ти се опитваш да бъдеш точен, и се надяваш че можеш даразчиташ на съвестни хора .
Е ,не става...!
7.
Шмиргел
29.07.2024 09:41:39
0
3
Два случая от това лято...сами преценете на какво се дължи :
1. 14часа следобед,няма клиенти,сервитьорка в заведение. Управителката я кара да полее цветята които са точно 8(осем)саксии. Следва лют скандал, понеже не и влизало в трудовата характеристика.Взима си телефона и чантата и напуска на момента.
2. Началото на месец юни. Момче на 24г.от плевенско.Търси си работа каквато и да е защото имал да връща 20 000лв. кредити. Наемат го.Пече пилета на грил.Работи 26 дни. Пристига приятелката му и иска заплатата си по рано.Взима 2500 лв. и на другата сутрин квартирата празна и нито следа от него и приятелката.
Мога да продължа ако ви се чете ...
6.
Пф
29.07.2024 08:06:57
0
11
Преди 20-25г помня как се натискахме да бачкаме на слънчака и как всеки път лъжеха с парите и т.н .С годините това не се промени .Еми бачкайте си вие тарикати.Нашите деца бягат бачкатори на запад
5.
Шмиргел
29.07.2024 07:51:25
1
9
2500 лв.за камериерка+храна и транспорт,2700-сервитьор, от 3000 до4-5000 стига заплатата на добър готвач. Колко повече трябва да е заплащането? Човекът го е казал:"Проблемът не е в заплащането!" НИКОЙ НЕ ИСКА ДА БЪДЕ ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ! Всеки се мисли за нещо повече от останалите.Как така ще "слугува" на някого,ами под достойнството му е!?!Нищо ,че има кредити и дължи пари на банки и приятели.И това е навсякъде...не само в туризма. Физически труд?... Неее-нека да работят маймуните!
4.
Сервитьор
28.07.2024 21:35:51
0
26
Ами като лъжехте години наред хората с високо и сигурно заплащане а накрая им и удържахме последната заплата за глупости така ще е.Няма да има персонал бачкайте си сами
3.
Довършете му изречението бе Флагман
28.07.2024 20:56:09
0
32
Дългогодишен служител в туризма: Няма хора, младите не искат да работят.....за смешни заплати!
2.
Густо
28.07.2024 20:36:10
2
10
Днес ако им разкажа как съм ходил всеки Петък специално с Приятелката ми да посетим дискотеките на Мургавец ,Снежанка ще се учудват..до 4 часа сутринта

Хапване преди дискотеката в Механата на Перелик

Нощувки в един от четирите хотела в Центъра на Пампорово

Задоволяване на макс с всичко,което ти е приятно

До 1989 година
1.
Някой
28.07.2024 20:23:27
0
39
Може просто на младите да не им се бачка без пари!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Ние, потребителите“: Наложеният платеж остава най-сигурната защита при онлайн пазаруване „Ние, потребителите“: Наложеният платеж остава най-сигурната защита при онлайн пазаруване Габриела Руменова призова клиентите да получават пратките си навреме и предупреди за натоварването на куриерите по празниците   Рибари уловиха и спасиха 150-килограмова есетра край Бяла (ВИДЕО) Рибари уловиха и спасиха 150-килограмова есетра край Бяла (ВИДЕО) Гигантската риба е върната в морето от екипажа на кораб "Свети Никола", а експертите я определиха като 20-годишна есетра – застрашен и защитен вид След оставката на кабинета "Желязков": Започват консултациите при президента Радев След оставката на кабинета "Желязков": Започват консултациите при президента Радев Държавният глава ще беседва с представители на две от парламентарните групи днес Агресивен мъж вся ужас в "Овча купел", прати майка си в кома Агресивен мъж вся ужас в "Овча купел", прати майка си в кома Лицето е настанено в психиатрично заведение Убит ли е Роб Райнер? Режисьорът и съпругата му открити мъртви в дома им в Лос Анджелис Убит ли е Роб Райнер? Режисьорът и съпругата му открити мъртви в дома им в Лос Анджелис Легендарният режисьор на „Когато Хари срещна Сали“ и съпругата му са открити безжизнени в дома им – подозира се престъпление Забрани за тирове и ремонти по ключови пътища преди празниците: Ограничения към Бургас и Варна Забрани за тирове и ремонти по ключови пътища преди празниците: Ограничения към Бургас и Варна Частично заледени пътища, гъсти мъгли и ремонтни дейности затрудняват движението Кой е Свети Марин и кои българи празнуват днес - 15 декември Кой е Свети Марин и кои българи празнуват днес - 15 декември Днес Българската православна църква почита паметта на Свети Марин – мъченик, чиято непоклатима вяра вдъхновява хиляди. За имен ден може да поздравите Свобода и Марин Топъл декември до Коледа, след това – сняг и дъжд в цялата страна Топъл декември до Коледа, след това – сняг и дъжд в цялата страна В първата половина на настоящата седмица призори температурите ще са около и малко под нулата, следобед – между 7 и 12 градуса   Ако този 200-метров танкер се удари в брега, утре цялото Южно Черноморие ще е пълно с мазут Ако този 200-метров танкер се удари в брега, утре цялото Южно Черноморие ще е пълно с мазут Това е 80-хилядитонен танкер, той е с много тежко корито, хваща го вятъра. Котвата не е сигурно дали ще издържи на прибоя, казва капитан Димитър Иванов Мис Андреа „надебеляла“ за една нощ Мис Андреа „надебеляла“ за една нощ Според екипа на певицата, снимката е грубо фалшифицирана с фотошоп от анонимен профил, за да предизвика сензация
Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Нетаняху обвини премиера на Австралия, че с подкрепата за Палестина подхранва антисемитизма Израелският премиер направи остро изявление след смъртоносна стрелба срещу евреи в Сидни Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век Защо Япония ще остане без панди за първи път от половин век В момента тази страна има две панди, взети под наем от Китай Австралия обяви национален траур след стрелбата в Сидни Австралия обяви национален траур след стрелбата в Сидни "Злото се развихри на плажа Бонди по начин, който надхвърля всяко въображение", каза министър-председателят Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко Катастрофата стана преди 17 години Откриха паметник на Левски в Италия Откриха паметник на Левски в Италия На вълнуваща церемония на площад „Сан Паоло“ в италианския град Монца бе открит барелеф на Васил Левски Слави Ангелов: Задържаха шефа на Пето районно управление заради разчистване на сметки Слави Ангелов: Задържаха шефа на Пето районно управление заради разчистване на сметки Журналистът разкри, че преди акцията е бил търсен с конкретна информация за връзки между арестувания полицай и ключова фигура в наркосредите Милиони живеят в студени домове: България е сред уязвимите страни Милиони живеят в студени домове: България е сред уязвимите страни Делът на хората в Европейския съюз, които не са в състояние да поддържат домовете си адекватно отоплявани, нарасна след енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна Google премахна AI видеа с герои на Disney Google премахна AI видеа с герои на Disney Бе им отправено официално предупреждение 8 лъжи, в които „Сексът и градът“ ни накара да вярваме 8 лъжи, в които „Сексът и градът“ ни накара да вярваме Сериалът представя леко изкривена картина Лейди Гага спря концерт по време на порой заради танцьор, паднал от сцената Лейди Гага спря концерт по време на порой заради танцьор, паднал от сцената По време на изпълнение един от танцьорите се подхлъзва така, че изхвърча от сцената
Мартин Димитров, депутат от ДБ Мартин Димитров, депутат от ДБ Шенген и еврозоната са като Шампионската лига: пускат те да играеш там, но, като имаш слабо правителство, нищо не постигаш. Виц на деня Виц на деня Доктор към пациент:
- Първо добрите или лошите новини?
- Първо добрите.
- Ще можеш да паркираш навсякъде...
Виц на деня Виц на деня - Тате, Защо в България един мъж може да има само една жена?
- Законът ни пази, синко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако чуете, че някой си хвали комшиите, значи си продава имота.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори